„Żwirko i Wigura – synowie Ikara”

Plakat wystawy „Żwirko i Wigura. Synowie Ikara”, Fot.P.Jaskólski

Oglądając tę wystawę, uświadomiłem sobie, że Żwirko i Wigura towarzyszyli mi od najmłodszych lat. Pamiętam zmaltretowaną wielokrotnym czytaniem książkę Marii Wardasówny „Zew przestworzy”, która opowiadała dzieje życia porucznika Franciszka Żwirko. Fakt – opowieść ta była bardzo idealistyczna, naiwna, barwna – idealna żeby zafascynować dziecko. Pierwsze sklejone samoloty i rozgrywane po wielokroć bitwy powietrzne. Potem marzenia i modele samolotów poszły w kąt i rozpoczęły się dojrzalsze lata. Szkoła średnia i matura w liceum na ul. Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim, potem akademik UW przy ulicy, której patronują Żwirko i Wigura, aż w końcu praca zawodowa, która rzucając po całej Polsce zawiodła mnie na wystawę „Żwirko i Wigura – synowie Ikara” do Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Żwirko i Wigura, bohaterowie przestworzy, Fot. P. Jaskólski

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura to bez wątpienia najsłynniejsze postacie przedwojennego lotnictwa w Polsce. Ich największych osiągnięciem było pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodach Chellenge 1932 w Berlinie. Dowiedli wówczas, że polscy piloci byli najlepsi. Poza tym nie latali na „drzwiach od stodoły” – konstrukcja zwycięskiego RWD-6 to majstersztyk ówczesnej myśli technicznej polskich konstruktorów. Niestety, koniec ich kariery był bardzo tragiczny. 11. września 1932 roku, w drodze na zlot lotniczy w Pradze, rozbili się w lesie pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna, na skutek oderwania się skrzydła samolotu podczas burzy. Obaj zginęli na miejscu.

Model RWD-6, którym Żwirko i Wigura dokonali swego największego wyczynu, Fot. P. Jaskólski

Biuro konstrukcyjne RWD (skrót od pierwszych liter nazwisk Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego) było jednym z najlepszych dowodów na pionierskie pomysły w polskiej technologii okresu międzywojennego. Skonstruowali oni kilkanaście nowoczesnych i innowacyjnych samolotów szkoleniowych, sportowych i turystycznych. Większość była produkowana w niewielkich seriach, jednak część (jak  sportowy RWD-6) wpisała się na stałe w historię polskiej awionetyki.

Widok na część wystawy, Fot.P.Jaskólski

Widok na część wystawy, Fot. P. Jaskólski

Wystawa „Żwirko i Wigura – synowie Ikara” jest eksponowana od 24. marca. Można na niej zobaczyć osobiste rzeczy związane z pilotami – Franciszkiem Żwirką i Stanisławem Wigurą. Jest tu między innymi miniaturowy model RWD-6, oryginalny samolot RWD-13, listy i dokumenty z epoki. Zasadnicza część wystawy to seria postów – zdjęć związanych z życiem, ociągnięciami pilotów i historią miejsca związanego z ich śmiercią (tzw. Żwirowisko). Wystawa jest prezentowana w języku polskim i czeskim, co jest związane z miejscem tragicznej śmierci pilotów i niewątpliwie plusem dla zwiedzającego zza południowej granicy. Dziwi natomiast brak choćby podstawowych opisów w języku angielskim.

Widok na plansze posterowe wystawy,Fot.P.Jaskólski

Widok na plansze posterowe wystawy,Fot.P.Jaskólski

Synowie Ikara to dla mnie wystawa poruszająca sporo wspomnień i wprowadzająca w nostalgiczny nastrój.  I jestem jej w stanie wybaczyć i to że jest dość krótka, i to że brak w niej elementów interaktywnych, które bardzo cenię w muzealnictwie. A robię to z dwóch powodów. Po pierwsze, wystawa wiedzie zwiedzającego w świat przedwojennej Polski, pełnej fascynujących wydarzeń, przedmiotów i osób. Po drugie, opowiada historię związaną z pięknymi czasami, w których nie do pomyślenia była sytuacja, gdy samolot zakupiony przez polskiego przewoźnika od obcego państwa, był unieruchomiony kilka miesięcy na zagranicznym lotnisku, w oczekiwaniu na przelot do Etiopii na wymianę wadliwych akumulatorów…

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, od 24.03.2013. 

Oficjalna informacja na stronie Muzeum Lotnictwa Polskiego: Żwirko i Wigura – synowie Ikara.

Ceny biletów:

Wystawę można zwiedzać w ramach wejścia na wystawę stałą Muzeum Lotnictwa. Szczegóły tutaj

Adres:

 Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Al. Jana Pawła II 39

30-969 Kraków 28

skr.poczt. 79

E-mail: info@muzeumlotnictwa.pl

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.