Szwajcaria, Zug – Muzeum Prahistorii

Zug to nieduże, kilkunastotysięczne miasto, stolica kantonu Zug – jednego z najmniejszych w Szwajcarii. Położony w malowniczym terenie nad jeziorem Zug, u podnóża góry Zugerberg. Historycznie tereny te były miejscem rywalizacji protestanckiego Zurychu i katolickiej Lucerny. Na przestrzeni wieków prowadzono tu największe wojny religijne w Szwajcarii, a miasto przechodziło z rąk do rąk. Dziś jest to nowoczesny ośrodek, wykorzystujący dogodne położenie i prężnie rozwijający się. Największe atrakcje turystyczne Zugu? Góry, jezioro, stare miasto, kościoły, zamek.
Zug Muzeum Prahistorii

Wejście do muzeum prahistorii w Zugu, Fot.P.Jaskólski

Zug Muzeum Prahistorii

Widok na ekspozycje, Fot.W.Rydzyńska

Muzeum Prahistorii odwiedziliśmy w ostatnich dniach grudnia 2012 roku. Było bardzo rozreklamowane w Zugu, być może z powodu remontowej niedostępności innej atrakcji Zugu – Muzeum Zamkowego. Kolekcję archeologiczną ulokowano poza ścisłym centrum miasta, w odremontowanej, przedwojennej fabryce. Jest to raczej małe, lokalne muzeum, w którym prezentowane są zabytki pochodzące wyłącznie z pobliskich wykopalisk.

Zug Muzeum Prahistorii

Zabytki z kantonu Zug, Fot.W.Rydzyńska

Zug Muzeum Prahistorii

Zrekonstruowane konstrukcje drewnianych filarów, Fot.W.Rydzyńska

Zug Muzeum Prahistorii

Archeo – Kurier – gazetka ścienna z tematycznymi informacjami, Fot.W.Rydzyńska

Całość ekspozycji to tylko jedna wystawa przedstawiająca pradzieje kantonu Zug. Zabytki prezentowane są z zachowaniem podziału chronologicznego na poszczególne epoki. Czytelność tego podziału wprowadza dodatkowo rozróżnienie kolorystyczne i graficzne na dużych banerach podwieszonych na suficie. Widać tu świetną prace plastyków którzy napracowali się nad dobrym przejściem z epoki do epoki i logo każdej z nich. W każdym dziale oprócz zwykłych gablot znajdują się rekonstrukcje, makiety, oraz zdjęcia. Mi osobiście najbardziej spodobały się „gazetki ścienne” – Archeo-Kurier, gdzie prezentowano, czasem w żartobliwy sposób konkretne, szczegółowe zagadnienie.

Stara ekspozycja – jak wyglądało muzeum przed unowocześnieniem, Fot.W.Rydzyńska

W jednej z części wystawy, przenosimy się do „klasycznej” wystawy archeologicznej. Są tu stare, drewniane gabloty z zabytkami przymocowanymi za pomocą sznurków, z ręcznie wypisanymi metryczkami. Znajdują się tu również portrety lokalnych archeologów i amatorów historii. To świetny sposób na pokazanie, czym różni się współczesna wystawa od jej poprzedniczki.

Zug Muzeum Prahistorii

Dziewczynka z króliczkiem, Fot.W.Rydzyńska

Zug Muzeum Prahistorii

Kącik dla dzieci, Fot.P.Jaskólski

Z dodatkowych rzeczy: muszę przyznać ogromnego plusa dla muzeum za kącik dla dzieci. Umieszczono go na antresoli jednego z działów i odgrodzono od reszty wystawy. Jest to rewelacyjna przestrzeń do prowadzenia zajęć dla najmłodszych zwiedzających – znajduje się tu mnóstwo zabawek edukacyjnych i prawdziwy szałas ze skór.

Zug Muzeum Prahistorii

Archeolog przy pracy, Fot. W.Terlikowski

Ostatnia część wystawy jest poświęcona samej pracy archeologa. Można obserwować zrekonstruowaną pracę rysownika podczas wykopalisk. Widzimy sprzęt, który jest wykorzystywany podczas badań, pomiarów i rysunków – a wszystko w naturalnej skali, tak jakby można było podejrzeć prawdziwe wykopaliska.

Zug Muzeum Prahistorii

Sala multimedialna, Fot.P.Jaskólski

Jedyne, czego brakuje podczas zwiedzania to multimedia. Są tu nieliczne rekonstrukcje, czasem bardzo dobrej jakości – jak scena dziewczynki rozszarpującej króliczka. Niekiedy słyszymy dźwięk żaren podczas pracy, czy lament kobiet podczas obrządku pogrzebowego. Jednak na ogólnej ocenie zaważa ostatnia sala, gdzie znajduje się stary monitor z tylko dwoma miejscami siedzącymi i dość przestarzała prezentacja multimedialna.

Muzeum Prahistorii w Zugu to świetne miejsce, jeśli chcecie dogłębnie poznać archeologię i historię pradziejową tego regionu Szwajcarii. Jednak jeśli macie mało czasu i możliwość odwiedzenia pobliskiego Zurychu, Lucerny lub po prostu połażenia po górach, to są to zdecydowanie większe atrakcje.

 Dojazd:

Pociągiem najłatwiej dostać się do dworca Zug Casino i kierować się w prawą stronę wzdłuż Hofstrasse. Jeśli wysiądziecie na głównym dworcu kolejowym w Zugu, to najłatwiej wsiąść w autobus nr 12, z którego wysiadacie na przystanku „Haltestelle Athene”. Piechotą z głównego dworca musicie iść około 25 minut ,kierując się cały czas prosto Baarestresse, Bahnhofstrasse, Neugasse, Grabenstrasse i Hofstrasse.

Godziny otwarcia:

Wt – Nd: 14.00 – 17.00

Otwarte: 2.01, 15.08, 1.11, 8.12, 26.12, 31.12

Zamknięte: 1.01, 24.12, 25.12

Ceny biletów:

Dorośli: CHF 5,-

Bilet zniżkowy: CHF 3,- (młodzież 16-20 lat, studenci, seniorzy, niepełnosprawni, kata Euro26)

Wstęp wolny: Nd, dzieci poniżej 16 roku życia

Adres:

Museum für Ürgeschichte

Hofstrasse 15, 6300 Zug

Tel 0041 / (0)41 728 28 80

Fax 0041 / (0)41 728 28 81

E-mail: info.urgeschichte@zg.ch

www: http://www.museenzug.ch/urgeschichte

Aktualizacja:
Centrum Nauki Technorama zwiedzaliśmy w grudniu 2012 roku, wpis powstał w kwietniu następnego roku. Ostatnia aktualizacja na podstawie strony internetowej nastąpiła w marcu 2017 roku.

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.