Słowacja, Beckov – Zamek Beckov

Zamek Beckov właściwie nie był naszym celem podróży. Po prostu jadąc w stronę Bratysławy zatrzymywaliśmy się w kolejnych zaplanowanych miejscach. I niby odhaczyliśmy już wszystko, co znajdowało się na naszej liście, ale parę kilometrów za Trenczynem, po naszej lewej stronie ukazał się Zamek Beckov. Majestatycznie górował nad miejscowością o tej samej nazwie i kusił, żeby zajechać. Skutecznie.
Zamek Beckov, Słowacja (5)

Zamek Beckov, fot. P. Jaskólski

Zamek Beckov to dziś, na dobrą sprawę, tylko ruiny górujące na ponad 50-metrowej skale nad miejscowością o tej samej nazwie. Dzisiejszy hrad (zamek) zbudowano najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Był on częścią pasa umocnień chroniącego ówczesne Królestwo  Węgierskie od zachodu. Jednak badania archeologiczne potwierdzają zasiedlenie tego terenu już od okresu lateńskiego.

Zamek Beckov, Słowacja (4)

Widok na średni zamek, fot. P. Jaskólski

Zamek Beckov, Słowacja (7)

Fragment podgrodzia i główna brama prowadząca na dolny dziedziniec zamku, fot. P. Jaskólski

Zamek Beckov, Słowacja (1)

Makieta – rekonstrukcja zamku, fot. P. Jaskólski

Skąd nazwa Beckov? Nie jest to do końca jasne. Być może jest związane z jedną z licznych legend odnoszących się do historii zamku. Jedna z nich wywodzi nazwę od imienia błazna zwanego„Butzka”, dla którego miałby być on wybudowany. Z zamkiem tym jest wiązanych kilka barwnych historycznych postaci, m.in. słynny węgierski szlachcic i buntownik, Mateusz Czak Trenczyński,  czy też Polak, Ścibor ze Ściborzyc, nazywany niekiedy małym królem Słowacji, oraz jego syn, Ścibor Ściborowic.

Zamek Beckov składa się z trzech niezależnych części – zamku górnego, średniego oraz niskiego. Najważniejszy w całym kompleksie jest oczywiście zamek górny. Do dziś zachowały się ruiny dwóch bliźniaczych pałaców (zachodni i północny), trzech baszt, donżonu, cysterny oraz gotyckiej kaplicy. W 1729 roku zamek został doszczętnie spalony. Po tym tragicznym wydarzeniu, opuszczony i zapomniany, powoli popadał w ruinę. Dziś, mimo licznych prac archeologicznych, większość zamku to ruina. Tylko gotycka kaplica jest częściowo zrekonstruowana (ma odtworzony dach).

Zamek Beckov, Słowacja (9)

Dolny dziedziniec i współczesne zabudowania muzeum zamkowego, fot. P. Jaskólski

Zamek Beckov, Słowacja (8)

Na pierwszym planie – trebusz, w głębi – kaplica zamku Beckov, fot. P. Jaskólski

Zamek Beckov, Słowacja (2)

Ruiny pałacu północnego, oraz kaplicy zamkowej, fot. P. Jaskólski

Ze względu na swoje malownicze piękno Zamek Beckov został uznany za narodowy zabytek kultury, a dzięki swojej historii oraz położeniu należy do najbardziej popularnych ruin na Słowacji. Na jego dolnym dziedzińcu znajduje się muzeum poświęcone historii zamku. Gdy my zwiedzaliśmy Zamek Beckov, znajdowała się tu również wystawa papierowych makiet różnych obiektów historycznych z terenów Słowacji. Na dziedzińcu było rozstawionych również kilka maszyn oblężniczych wykorzystywanych w średniowieczu. Podobno warto wybrać się tu w lipcu, kiedy są organizowane liczne festyny, m.in. inscenizacja oblężenia i zdobywania twierdzy.

Zamek Beckov, Słowacja (3)

Widok z zamku wysokiego, fot. P. Jaskólski

Zamek Beckov, Słowacja (10)

Ruiny Zamku Beckov, fot. P. Jaskólski

Samo zwiedzanie było dla nas miłą przerwą w podróży. Może nie zachwyciło nas zamkowe muzeum. Nie pomogły w zgłębieniu historii miejsca nieliczne i lakoniczne tablice informacyjne (w czterech językach – po słowacku, angielsku, niemiecku i francusku). Na dodatek smok przyczajony w piwniczce śmieszy, ale i żenuje. Jednak Zamek Beckov dał nam możliwość delektowania się ruinami średniowiecznego zamku i poczucia klimatu niegdyś monumentalnej twierdzy.

Zamek Beckov, Słowacja (6)

Smok czający się w jednym z pomieszczeń Zamku Beckov, fot. P. Jaskólski

Dojazd:

Samochodem – zamek jest doskonale widoczny z nieodległej autostrady D1. Bez problemu można zostawić auto w miejscowości, skąd do zamku prowadzi dobrze oznaczony szlak.

Godziny otwarcia:

marzec
weekendy:  9:00 – 17:30

kwiecień
wtorek-niedziela:  9:00 – 17:30

maj
wtorek-niedziela: 9:00 – 18:00

czerwiec – sierpień
codziennie: 9:00 – 18:00

wrzesień – październik
wtorek-niedziela: 9:00 – 17:00

Ceny biletów:

poniedziałek – piątek

Bilet normalny – 3,3 – €
Bilet ulgowy (studenci, seniorzy, niepełnosprawni) – 2,2 – €
Bilet dziecięcy(od 6 do 15 roku) – 1,5 – €
Bilet rodzinny (2 rodziców i 2 dzieci do 15 roku) – 7,8 – €
Bilet darmowy (dzieci do 6 roku, dzieci niepełnosprawne do 15 roku) 0,- €

sobota, niedziela i święta

Bilet normalny – 4,4 – €
Bilet ulgowy (studenci, seniorzy, niepełnosprawni) – 3,- €
Bilet dziecięcy(od 6 do 15 roku) – 2,- €
Bilet rodzinny (2 rodziców i 2 dzieci do 15 roku) – 9,8 – €
Bilet darmowy (dzieci do 6 roku, dzieci niepełnosprawne do 15 roku) 0,- €

Kasy zamykane są 30 minut przed zamknięciem zamku.

Adres:

Zamek Beckov
916 38 Beckov 180
Słowacja

tel. +421 32 7742 727
e-mail: info@hrad-beckov.sk

http://www.hrad-beckov.sk/

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.