Polska, Świecie – Zamek w Świeciu

Zamek w Świeciu „zdobyliśmy” w majowy weekend 2016 roku. Potraktowaliśmy go jako punkt odpoczynkowy podczas dłuższej trasy autem. Jest to naprawdę ciekawe miejsce do zobaczenia ot, tak „przy okazji” – żeby rozprostować nogi i mile spędzić godzinkę.
Zamek Świecie Krzyżacki Zamek w Świeciu (11)

Krzyżacki Zamek w Świeciu, fot. P. Jaskólski

Wcześniej istniały tu dwa grody książąt pomorskich – starszy, który znajdował się prawdopodobnie na nadwiślańskich stokach zwanych dziś Diabelskimi Górami, i młodsza warownia Świętopełka II, która mieściła się na terenie późniejszego podzamcza. Gdy Krzyżacy w 1308 rozpoczęli podbój Pomorza Gdańskiego, to właśnie w Świeciu był ostatni punkt oporu. Rycerstwo polskie i pomorskie, pod dowództwem Bogumiła Leszczyca, broniło się do września 1309 roku. Później w Świeciu powstała komturia, a kolejny z komturów Günter von Hohenstein w 1335 roku rozpoczął budowę nowego zamku. Położony w strategicznym punkcie – w widłach Wisły i Wdy, Zamek w Świeciu odgrywał kluczową rolę w systemie obronnym Państwa Zakonnego. Miał za zadanie strzec granicy z Polską, a także kontrolować ważny szlak handlowy. Był bezskutecznie oblegany przez polskie wojska w 1410 roku, a w granicach Rzeczypospolitej znalazł się dopiero po wojnie trzynastoletniej. Kres jego świetności to czasy potopu szwedzkiego, kiedy to został bardzo zniszczony. W XVIII wieku został częściowo rozebrany. Do dziś pozostały właściwie tylko północne skrzydło oraz wieża zamkowa. Poza tym widoczny jest zarys skrzydła wschodniego, resztki baszt i murów obwodowych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Musimy przyznać, że do zwiedzania jest tu niewiele. W zachowanym skrzydle znajduje się parę pomieszczeń, trochę eksponatów, plansze i makieta przedstawiająca zamek w czasach jego świetności. W górnej części baszty wydzielono salę rycerską dla współpracującego z Izbą Regionalna bractwa rycerskiego św. Katarzyny. Nie można było wejść do środka, a tylko zerknąć przez kraty. Podobno zwykle można zejść do podziemi, gdzie kiedyś był zakonny karcer, a dziś mieści się średniowieczna izba tortur, wraz z eksponatami i ich opisami. Niestety, gdy zwiedzaliśmy zamek, ta część była niedostępna.

Najciekawszą częścią zamku okazała się wieża główna. Prowadzi do niej wąski krużganek i kręte schody. Wysoka na 34,5 metra potężna konstrukcja jest doskonałym punktem obserwacyjnym na pobliskie tereny. Roztacza się z niej wspaniały widok na zakole Wisły oraz nieodległe Chełmno. Co prawda nie można podejść pod same blanki (odgradza je metalowa barierka), ale i tak warto na nią wejść.

Na Zamku w Świeciu odbywają się wystawy czasowe, turnieje rycerskie, festyny, koncerty i imprezy cykliczne. Dwie największe to: Festiwal Mocnych Brzmień (lipiec) i Maraton Piosenki Osobistej Nocne śpiewanie (wrzesień).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zamek w Świeciu idealnie spełnił swoją rolę – odpoczęliśmy, zobaczyliśmy ciekawe miejsce i pojechaliśmy dalej. Jeśli jednak jesteście zmotoryzowani, to jest to doskonałe miejsce do zwiedzania w zestawie z pobliskim Chełmnem, a dodatkowo jest to tylko paręnaście kilometrów od Grudziądza i parędziesiąt od Bydgoszczy, czy Torunia. Serdecznie zapraszamy i polecamy.

Zamek Świecie Krzyżacki Zamek w Świeciu (12)

Widok z wieży zamkowej, fot. P. Jaskólski

Dojazd:

Jadąc samochodem drogą krajową nr 91 od Torunia skręćcie w miejscowości Głogówko Królewskie w prawo – Zamek w Świeciu napotkacie po przejechaniu 4 kilometrów. Jadąc od strony autostrady A1, zjedzcie w DK5 w miejscowości Nowe Marzy, w kierunku Świecia/Bydgoszczy. W samym mieście, na głównym skrzyżowaniu trzeba zjechać w lewo w ul. Mickiewicza, przejechać przez Wdę, a po paruset metrach ostro skręcić w lewo w ul. Zamkową. Dojazd do zamku jest całkiem dobrze oznaczony tabliczkami przy drogach. Na miejscu znajduje się duży bezpłatny parking, a także camping.
Do Świecia można także dojechać autobusem m.in. z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Warszawy. Aktualny rozkład znajdziecie np. tutaj. Dworzec Autobusowy znajduje się przy głównej ul. Wojska Polskiego. Żeby trafić na Zamek w Świeciu, musicie iść do głównego skrzyżowania, skręcić w praw, w ul. Mickiewicza, przejść przez Wdę, a po paruset metrach skręcić w lewo w ul. Zamkową. Cała trasa to około 2 kilometry.

Godziny otwarcia:

od 1 maja do 30 września – codziennie
Od 1 października do 30 kwietnia – po wcześniejszej rezerwacji (tel. 52 330 13 51)
Poniedziałek: 9:00 – 15:30
Wtorek – Piątek: 9:00 – 15:30
Sobota – Niedziela, święta: 9:00 – 15:30 (w kwietniu i październiku: 9:00 – 16:30)

Ceny biletów:

Normalny: 5,- PLN
Ulgowy: 3,- PLN
Rodzinny: 12,- PLN (2 dorosłych i 2 dzieci)

Przewodnik elektroniczny: 5,- PLN

Adres:

Zamek w Świeciu
ul. Zamkowa 1
86-100 Świecie

tel. 52 330 13 51

www.zamekswiecie.pl

www.oksir.eu/p119.zamek_krzyzacki

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.