Słowacja, Častá – Zamek Czerwony Kamień

Zamek Czerwony Kamień zwiedziliśmy w sierpniu 2014 roku. Był to szybki, jednodniowy wypad z Bratysławy do ciekawego miejsca, które polecali znajomi. Spędziliśmy cały dzień oglądając wnętrza rezydencji szlacheckiej, schodząc do zamkowych podziemi oraz spacerując po urokliwym ogrodzie francuskim.
Zamek Czerwony Kamień Častá Słowacja (16)

Zamek Czerwony Kamień, fot. P. Jaskólski

Historia zamku sięga pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to nakazała jego budowę królowa wdowa Konstancja Węgierska. Według legendy królowa rozkazała zbudować zamek na innym, sąsiednim wzgórzu – Kukli, jednak po wykopaniu fundamentów i przetransportowaniu materiałów budowlanych zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Każdego ranka0 to co dzień wcześniej zbudowano, pojawiało się w niezrozumiały sposób na wzgórzu po przeciwnej stronie doliny. Budowniczowie nie poddawali się (mieli w końcu konkretne rozkazy od królowej) i rozpoczynali budowę od nowa. I każdego ranka ponownie widzieli bezsens swoich starań. Działo się tak ponoć dlatego, że wzgórze Kukla miało być siedliskiem rusałek, olbrzymów czy po prostu magicznych mocy. Królowa Konstancja w końcu uległa i zamek wybudowano już bez przeszkód na miejscu, gdzie pojawiały się materiały – na wzgórzu Czerwony Kamień.

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (4)

Fontanna zwieńczona jeleniem Pálfich, na zamkowym dziedzińcu, fot. P. Jaskólski

O pierwszej, królewskiej warowni niewiele dziś wiadomo. Archeolodzy twierdzą, że miała przynajmniej jedną wieżę mieszkalną i ziemno-drewniany wał. Dość szybko po wybudowaniu zamek Czerwony Kamień przestał być też królewskim. Zmieniał właścicieli szybko i często – jego posiadaczem był przez parę lat m.in. Mateusz Czak Trenczyński. Najbardziej jednak w jego historii zapisały się dwa rody – niemieccy Fuggerowie i węgierski ród Pálfi.

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (13)

Zamek Czerwony Kamień – wejście na zamek wysoki, fot. P. Jaskólski

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (14)

Czerwony Kamień – widok na zamek wysoki, oraz zabudowania zamku niskiego, fot. P. Jaskólski

Fuggerowie pozyskali zamek w 1535 roku od swoich partnerów handlowych – rodziny Thurzowych. Senior rodu – Antoni Fugger chciał wykorzystać strategiczne położenie Czerwonego Kamienia i przekształcić stary gotycki zamek w umocniony magazyn towarów, jakimi jego rodzina handlowała w całej Europie, głównie węgierskiej miedzi. Właśnie w takim celu mały gotycki zameczek został przekształcony w potężną renesansową twierdzę.

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (18)

Czerwony kamień – dziedziniec zamku wysokiego, fot. P. Jaskólski

Powstały wówczas cztery potężne obronne baszty połączone murami warownymi. Pomiędzy basztami ciągną się olbrzymie piwnice, długie na 72 m, szerokie na 8 m i wysokie na 9 m. Warto zwrócić uwagę, że nie zostały one wykopane czy wydrążone w skale – nadbudowano je dookoła wierzchołka Czerwonego Kamienia, na którym wznosi się zamek. Są to największe tego typu hale piwniczne w całej Europie Środkowej. Co ciekawe, nigdy nie pełniły swojej pierwotnej funkcji. Gdy prace nad przebudową zamku skończono, nie trafiła tu węgierska miedź. Fuggerowie, rozpoczynając prace, nie przewidzieli wzrastającego zagrożenia ze strony Turcji.

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (3)

Wystawa rzeźb w Baszcie Północnej, fot. P. Jaskólski

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (17)

Studnia zamkowa, fot. P. Jaskólski

W 1588 roku Fuggerowie zdecydowali się sprzedać Zamek Czerwony Kamień i okoliczne dobra. Jego nowym właścicielem stał się młody baron Mikuláš II Pálfi. Zamek przeszedł w jego ręce dzięki małżeństwu z Marią Magdaleną Fugger, wnuczką wspomnianego wyżej Antoniego. Zamek poddano kolejnej przebudowie, by mógł pełnić rolę siedziby rodowej Pálfich. Zresztą był nią aż do 1945 roku, kiedy to ostatni właściciele uciekli do Austrii przed zbliżającą się Armią Czerwoną.

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (6)

Filar jednej z czterech baszt zamku w Czerwonym Kamieniu, fot. P. Jaskólski

Zamek Czerwony Kamień Častá Słowacja (8)

Olbrzymie piwnice – składy na fuggenowską miedź, fot. P. Jaskólski

Dziś zamek Czerwony Kamień jest oddziałem Narodowego Muzeum Słowacji. Można go zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem (są dostępne różne języki, my byliśmy na zwiedzaniu po słowacku i spokojnie można nie znając słowackiego większość zrozumieć). Dla zwiedzających dostępne są odpłatnie dwie niezależne od siebie trasy zwiedzania – trasa po zamkowych piwnicach oraz druga, po 33 zamkowych wnętrzach. Bezpłatnie można wejść na dziedziniec, zwiedzić wystawę rzeźb prezentowaną w Baszcie Północnej, wystawę czasową z wyborem muzealnych zabytków oraz na koniec przejść się po ogrodzie francuskim.

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (11)

Skała (czerwony kamień), na której posadowiono zamek, fot. P. Jaskólski

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (7)

Armata strzegąca podejścia pod jedną z baszt, fot. P. Jaskólski

Podczas zwiedzania najbardziej spodobały się nam dwa wnętrza – apteka z oryginalnym XVIII wiecznym wyposażeniem oraz tzw. Salla Terena z 1656 r. ze sztuczną grotą, wodospadem i fontannami. Bardzo interesujący był również zamkowy arsenał z ogromną kolekcją broni białej i palnej. Z ciekawostek: zamek Czerwony Kamień był scenerią przy kręceniu kilku filmów m.in. Księżniczki Fantaghiró, Serca Smoka czy Cinka Panna.

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (9)

Smok napotkany w zamkowych piwnicach, fot. P. Jaskólski

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (15)

Ogród francuski na zamku Czerwony Kamień , fot. P. Jaskólski

Ogólnie – podobało nam się. To był bardzo dobrze spędzony dzień. Najsłabszym elementem był niestety absolutny zakaz robienia zdjęć podczas zwiedzania trasy po wnętrzach zamkowych. Nie rozumiemy i nie akceptujemy tego. Nie ma też możliwości zwiedzania w swoim tempie – pani przewodnik otwierała i zamykała drzwi kolejnych sal. Jednak mimo tego warto było wejść do piwnic zamku Czerwony Kamień, warto było zobaczyć setki eksponatów i wnętrza wypełnione meblami, obrazami i bibelotami. Warto było też ukradkiem cyknąć kilka zdjęć, nawet jeśli nie można ich tu umieścić.

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (1)

Egzotyczni zwiedzający w „historyzowanych” strojach, fot. P. Jaskólski

Czerwony Kamień Zamek Častá Słowacja (2)

Zamkowe monidło, fot. P. Jaskólski

Dojazd:

Właściwie jedyny wygodny sposób dotarcia to samochód. Zamek Czerwony Kamień znajduje się na skraju Małych Karpat obok miejscowości Častá. Do Časty najlepiej dojedziecie z Bratysławy drogą nr 502. Z autostrady D1 najlepiej zjechać na Trnave, następnie skręćcie w drogę nr 504 w kierunku miejscowości Kráľová, w której skręcicie w drogę nr 502 w kierunku Časty. Pod zamkiem Czerwony Kamień znajduje się duży niestrzeżony i bezpłatny parking na samochody osobowe, oraz autobusy.

Godziny otwarcia:

październik – kwiecień
wtorek-niedziela:  9:30 – 15:30

maj – wrzesień
poniedziałek-niedziela: 9:00 – 17:00

Zamek Czerwony Kamień jest zamknięty 24-26 grudnia, oraz 01 stycznia.

Ceny biletów:

I Trasa – wnętrza rezydencji szlacheckiej (po słowacku) 65 minut
rozpoczynają się o każdej równej godzinie

Bilet dla dorosłych – 6,- €
(zniżki: klienci Banku Pocztowego – 20%; karty EURO 26, ISIC, ITIC – 50%; seniorzy powyżej 62 roku, niepełnosprawni – 40%)
Bilet dla młodzieży (6-18) – 3,- €
Bilet dla dzieci (3-6) – 1,- €
Bezpłatne wejście dla dzieci do 3 roku życia
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe, 2 poniżej 18 roku życia) – 15,- €
Grupy szkolne – 2,- €

I Trasa – wnętrza rezydencji szlacheckiej (w obcym języku) 65 minut
w soboty i niedziele, w języku angielskim start o 11:30 i 14:30, inne języki (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski) lub godziny tylko po uprzedniej rezerwacji (minimum 7 dni przed wizytą)

Bilet dla dorosłych – 7,- €
(zniżki: klienci Banku Pocztowego – 20%; karty EURO 26, ISIC, ITIC – 50%; seniorzy powyżej 62 roku, niepełnosprawni – 40%)
Bilet dla młodzieży (6-18) – 3,5 €
Bilet dla dzieci (3-6) – 2,- €
Bezpłatne wejście dla dzieci do 3 roku życia
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe, 2 poniżej 18 roku życia) – 19,- €

II Trasa – podziemia renesansowej twierdzy (po słowacku) 45 minut
rozpoczynają się 15 minut po każdej równej godzinie

Bilet dla dorosłych – 5,- €
(zniżki: klienci Banku Pocztowego – 20%; karty EURO 26, ISIC, ITIC – 50%; seniorzy powyżej 62 roku, niepełnosprawni – 40%)
Bilet dla młodzieży (6-18) – 2,5 €
Bilet dla dzieci (3-6) – 1,- €
Bezpłatne wejście dla dzieci do 3 roku życia
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe, 2 poniżej 18 roku życia) – 12,- €

II Trasa – podziemia renesansowej twierdzy (w obcym języku) 45 minut
w soboty i niedziele, w języku angielskim start o 12:45 i 15:45, inne języki (angielski i niemiecki) lub godziny tylko po uprzedniej rezerwacji (minimum 7 dni przed wizytą)

Bilet dla dorosłych – 6,- €
(zniżki: klienci Banku Pocztowego – 20%; karty EURO 26, ISIC, ITIC – 50%; seniorzy powyżej 62 roku, niepełnosprawni – 40%)
Bilet dla młodzieży (6-18) – 3,- €
Bilet dla dzieci (3-6) – 1,5 €
Bezpłatne wejście dla dzieci do 3 roku życia
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe, 2 poniżej 18 roku życia) – 15,- €

Do pobrania darmowe ulotki w obcych językach – angielski, niemiecki, włoski, francuski, polski, węgierski, rosyjski, hiszpański, duński, chorwacki, serbski.

Darmowe wejście w pierwszą niedzielę miesiąca.

Adres:

Zamek Czerwony Kamień
Zamek Červený Kameň, 900 89 Častá,
Słowacja

tel. +421 33 690 58 03
e-mail: objednavky-mck@snm.sk

http://www.hradcervenykamen.sk

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.