Polska, Jelenia Góra – Zamek Chojnik

Trzeba przyznać, że do zwiedzenia tego miejsca zachęciły nas „internety”, a dokładniej osoba Jędrka – kasztelana zamku, którego bardzo ciekawe wykłady można znaleźć tutaj. Więc gdy tylko nadarzyła się okazja pozwiedzać Dolny Śląsk, odbiliśmy z planowanej trasy, żeby zobaczyć też i Zamek Chojnik.
Zamek Chojnik Jelenia Góra (2)

Zamek Chojnik, fot. P. Jaskólski

Historia powstania malowniczo położonego zamku związana jest z Piastami świdnicko-jaworskimi. Najprawdopodobniej na ruinach wcześniejszego grodu Bobrzan Bolesław Rogatka w XIII wieku wzniósł drewniany dwór obronny. Rozbudowę twierdzy przeprowadził jego wnuk – Bolko II Mały. To właśnie za jego czasów (mniej więcej w połowie XIV wieku) na szczycie Góry Chojnik powstała mała, ale ze względu na położenie, bardzo trudna do zdobycia kamienna twierdza. Po śmierci władcy Zamek Chojnik trafił do rąk rycerza Gotsche Schofa, protoplasty późniejszego bardzo wpływowego rodu Schaffgotschów. Znajdował się w ich posiadaniu aż do 1945 roku. Zamek był rozbudowywany i pełnił funkcje obronne aż do pożaru w 1675 roku, który w ciągu kilku godzin obrócił go w ruinę.

Zamek Chojnik szybko stał się lokalną atrakcją turystyczną, chętnie odwiedzaną przez kuracjuszy z pobliskich Cieplic. Turyści odwiedzali go już od końca XVII wieku. Od XIX wieku działała tu gospoda, a po ruinach oprowadzali przewodnicy. Wybudowano też schody na wieżę zamkową, a północną basteję przerobiono na schronisko turystyczne. Po II wojnie światowej bardzo szybko ponownie stał się popularnym miejscem. Świadczy o tym np. pomnik upamiętniający wizytę w 1956 roku Karola Wojtyły z grupką studentów. Od 1993 roku Zamek Chojnik jest siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które jest organizatorem corocznego Turnieju Rycerskiego „O Złoty Bełt Chojnika”.

Zamek Chojnik mieści się w Karkonoszach, na skalistym szczycie Góry Chojnik (627 metrów n.p.m.). Z trzech stron otoczony jest stromymi urwiskami opadającymi średnio o 100 metrów w dół. Zapewniało mu to świetne warunki obronne. Najstarsza i najwyżej położona, XIV-wieczna niewielka część to zamek wysoki. Znajdująca się tu wieża ostatniej obrony to też najwyższy punkt, z którego roztacza się niesamowity widok na okolicę. Ponadto są tu resztki domu książęcego, nieregularny dziedziniec, pozostałości gotyckiej kaplicy p.w. św. Jerzego i św. Katarzyny oraz brama wjazdowa. Do zamku wysokiego przylega zamek średni. Na środku dziedzińca tej części twierdzy znajduje się wysoki kamienny pręgierz oraz wejście do piwniczki. Przy murach ulokowane są pozostałości pomieszczeń gospodarczych, tzw. sala sądowa oraz cysterny na wodę (Zamek Chojnik nigdy nie posiadał studni). Dokoła założenia znajduje się jeszcze jedna linia fortyfikacji – zamek dolny. Znajdowały się tu głównie pomieszczenia gospodarcze. Ma on nieregularny kształt, a najbardziej charakterystyczne obiekty, jakie tu można zobaczyć, to wieża z lochem głodowym i wysunięta wielka basteja (w niej znajduje się schronisko PTTK).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Istnieje wiele legend związanych z zamkiem Chojnik: O Piekielnej Dolinie i Baltazarze Szafranku, O zakochanym Paziu, O diable na Chojniku… Wszystkie można znaleźć tutaj. Jednak najsłynniejsza z legend związana jest z kasztelanką (lub według innej wersji – księżną) Kunegundą. Miała ona mieć okrutny kaprys, żeby każdy starający się o jej rękę musiał objechać konno, w pełnej zbroi, zamkowe mury.  Długo nikomu się to nie udawało, a kolejni śmiałkowie ginęli, spadając w Piekielną Dolinę. Po kilku latach na Zamek Chojnik przyjechał rycerz, który dokonał tego zdawałoby się niemożliwego czynu. Jednak gdy Kunegunda do niego podeszła, rycerz stwierdził, że nie chce się wiązać z tak okrutną osobą i odjechał. Kasztelanka, niemogąca znieść takiego upokorzenia, weszła na mury i sama rzuciła się w przepaść, w której wcześnie przez nią zginęło tylu niewinnych ludzi.

Zamek Chojnik Jelenia Góra (6)

„Smoczek” na zamkowym dziedzińcu, fot. P. Jaskólski

Warto było tu przyjechać. Karkonoski Park Narodowy jest idealnym miejscem na spacer, szlaki turystyczne są bardzo dobrze przygotowane, a czerwony nie wymaga większego wysiłku fizycznego. Zamek Chojnik zachwyca. Nie jest to typowe muzeum, raczej niezwykle malownicza i urokliwa ruina. Ze szczytu wieży roztacza się niesamowity widok. Całe zwiedzanie, łącznie z dojściem, zajęło nam około 2,5 godziny. To, co musimy jednak zapisać na minus to dodatkowe opłaty, poza kupnem biletu na zamek: bilet za wejście do Parku Narodowego oraz jeśli nie wiemy o bezpłatnym parkingu (lub nie ma na nim miejsca) – opłata za zostawienie auta. Sumarycznie, te dodatkowe koszty mogą być wyższe niż sam bilet na Zamek Chojnik.

Dojazd:

My dojechaliśmy samochodem do miejscowości Sobieszów, niemal pod samo wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu bezpłatny parking, gdyby jednak był zapełniony, to w samej miejscowości jest mnóstwo prywatnych parkingów, a cena w nich oscyluje w okolicy 5-10 złotych.

Do Sobieszowa można również dojechać komunikacją miejską (wszak to dzielnica Jeleniej Góry). Aktualny rozkład możecie znaleźć tutaj.

Do samego zamku trzeba dojść na piechotę. Można startować z kilku pobliskich miejscowości, takich jak: Sobieszów, Podgórzyn, Jagniątków, Przesieka, Zachełmie. Z każdej prowadzi kilka oznaczonych szlaków pieszych o różnych stopniach trudności. My wchodziliśmy czerwonym z Sobieszowa (podobno najczęściej wybierany), a schodziliśmy czarnym szlakiem (zdecydowanie polecam). Wejście zajmuje około 40 minut. Wszystkie trasy są dobrze opisane na zamkowej stronie tutaj.

Godziny otwarcia:

Listopad – Marzec: 10:00 – 16:00
nieczynne w poniedziałki

Kwiecień – Czerwiec, Wrzesień – Październik: 10:00 – 17:00
czynne 7 dni w tygodniu

Lipiec – Sierpień
czynne 7 dni w tygodniu

Zamknięte 1 stycznia, 24 i 25 grudnia, Niedziela Wielkanocna

Darmowy wstęp w pierwszy poniedziałek września.

Przy zamku znajduje się karczma, która otwarta jest w tych samych godzinach co zamek.

Ceny biletów:

Bilet normalny – 6,- PLN
Bilet ulgowy – 5,- PLN (emeryci, renciści, inwalidzi)
Bilet ulgowy – 4,- PLN (dzieci i studenci)

Dla grup powyżej 15 osób – 15% zniżki

Uwaga! Zamek Chojnik znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Żeby wejść na teren KPN, należy kupić bilet wstępu:

Bilet normalny – 6,- PLN
Bilet ulgowy (emeryci) – 5,- PLN
Bilet ulgowy (studenci) – 4,- PLN

Adres:

Zamek Chojnik
58-570 Jelenia Góra – Sobieszów

telefon zamek +48 757 556 394
telefon schronisko +48 757 553 535

www.chojnik.pl

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.