Łotwa, Bauska – Zamek Bowski

Zamek Bowski (po łotewsku „Bauskas Pils”) to właściwie obronny kompleks składający się z ruin zamku oraz przylegającego do nich pałacu. Jest położony w mieście Bauska (Bowsk), kilkanaście kilometrów od granicy litewsko-łotewskiej. Na niewielkim wzgórzu, w widłach rzek Niemenek i Musza do dziś wznosi się dawna siedziba kawalerów mieczowych, a później książąt Kurlandii i Semigalii.
Zamek Bowski, Bauska, Łotwa (25)

Zamek Bowski, fot. P. Jaskólski

Zamek Bowski, Bauska, Łotwa (24)

Zamek Bowski – Pałac, fot. P. Jaskólski

Zamek Bowski, Bauska, Łotwa (22)

Zamek Bowski – Zamek, fot. P. Jaskólski

Został on wzniesiony przez zakon kawalerów mieczowych w połowie XV wieku i rozbudowywany przez cały XVI wiek. Była to największa twierdza w regionie. Zamek Bowski bronił granicy z Litwą oraz był centrum kontrolującym lokalny handel. Po sekularyzacji zakonu w 1561 roku Gotthard Kettler – ostatni mistrz zakonny, a zarazem pierwszy książę Kurlandii i Semigalii – ufortyfikował go i zamienił w swoją rezydencję. Kolejne lata to ciągłe wojny polsko-szwedzkie. Zamek Bowski jako strategiczny punkt przechodził z rąk do rąk i coraz bardziej podupadał. Ostatecznie, podczas III wojny północnej, w 1706 roku, cały kompleks został wysadzony i stopniowo zaczął popadać w ruinę.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ten stan rzeczy zmienił się dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku – rozpoczęto wtedy odbudowę pałacu, który dziś jest już w pełni odrestaurowany. W jego pomieszczeniach od 1990 roku mieści się muzeum zamkowe, w którym prezentowana jest historia tego miejsca i bogata kolekcja zabytków pochodzących z badań archeologicznych. Samo muzeum i pomieszczenia w pałacu są dostępne przez cały rok. Jednak poza sezonem (listopad – kwiecień) nie można wchodzić na wieżę oraz na dziedziniec zamku.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W muzeum zamkowym pierwsze kilka pomieszczeń wciągnęło nas na całego. Bardzo ciekawa była wystawa archeologiczna – od epoki kamienia do czasów wczesnego średniowiecza. Prezentowane zabytki pochodziły z wykopalisk zarówno na terenie zamku, jak i z okolicznych miejscowości. Żeby nie było wątpliwości, forma wystawiennicza – na wskroś tradycyjna (zabytek, podpis, krótki opis, rysunek), ale same artefakty – pierwsza klasa. Kolejne sale to już czasy zakonu kawalerów mieczowych, księstwa Kurlandzko-Semigalskiego i wojen polsko-szwedzkich. Gabloty, zabytki, zbroje, militaria, opisy (wszystkie po łotewsku i angielsku). Na tym tle bardzo wyróżniała się ekspozycja strojów z XVI i XVII wieku. Ciekawie też było w sali z militariami. Potem już zdecydowanie gorzej – kolejne podobne do siebie pałacowe pomieszczenia (bardzo dobrze odtworzone) z gołymi ścianami i samotnym piecem kaflowym, bądź kominkiem w rogu. Odczuliśmy, że zbiory muzeum są po prostu za małe, żeby wypełnić tak dużą przestrzeń. I jeszcze dodatkowy plus Zamek Bowski dostaje od nas za obsługę – wszystkie osoby, które przechadzały się po pałacowych pomieszczeniach, były przebrane w stroje z epoki.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Druga część kompleksu to właściwy Zamek Bowski, a w zasadzie jego ruiny. Na zamkowym dziedzińcu rysują się fundamenty budynków, które niegdyś tu stały. Do dziś pozostały właściwie tylko zewnętrzne mury, a i one są w słabym stanie. Gdy zwiedzaliśmy zamek, stały przy nich rusztowania – widocznie trwały jakieś prace konserwatorskie. Największe wrażenie zrobiła na nas wieża zamkowa. Z jej szczytu rozciągał się fantastyczny widok na sam zamek, a także pobliskie miasto.

Zamek Bowski zwiedzaliśmy we wrześniu 2015 roku.  Zaplanowaliśmy ten dzień jako „luźniejszy”, pomiędzy Birżami i pałacem w Rundale. Jednak okazało się, że na zwiedzaniu samego miasta i kompleksu zamkowego w Bowsku spędziliśmy dobrych kilka godzin. Zdecydowanie polecamy.

Zamek Bowski, Bauska, Łotwa (18)

Widok na Bauskę z wieży zamkowej, fot. P. Jaskólski

Dojazd:

Samochodem – jadąc trasą A7 od Rygi lub granicy z Litwą, w centrum Bauski należy skręcić w drogę P103. Zamek Bowski znajduje się po prawej stronie przed mostem nad Muszą. Pod samym zamkiem nie ma jak zaparkować. Tuż obok głównej drogi jest nieduży bezpłatny parking.

Godziny otwarcia:

maj – wrzesień – 9:00 – 19:00, codziennie
październik – 9:00 – 18:00, codziennie
listopad – 11:00 – 17:00, nieczynne w poniedziałki

Ceny biletów:

Maj – Październik
Bilet normalny – 5,- €
Bilet ulgowy – 2,50 €
Bilet rodzinny (2 dorosłych i 4 dzieci) – 8,- €
Bilet rodzinny (1 dorosły i 4 dzieci) – 6,- €

Listopad – Kwiecień
Bilet normalny – 4,- €
Bilet ulgowy – 2,- €
Bilet rodzinny (2 dorosłych i 4 dzieci) – 7,- €
Bilet rodzinny (1 dorosły i 4 dzieci) – 5,- €

Zwiedzanie z przewodnikiem (język łotewski) – 20,- €
Zwiedzanie z przewodnikiem (język angielski, rosyjski, niemiecki) – 30,- €

Fotografowanie – 1,5 €
Filmowanie – 3,- €

Adres:

Zamek Bowski
Pilskalns,
Bauska LV-3901, Latvia

tel. +371 63922280
e-mail: bauska.pils@gmail.com

www.bauskaspils.lv

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.