„Wszystko gra!”

„Wszystko gra!” to pierwsza interaktywna wystawa czasowa prezentowana w Centrum Nauki Kopernik. Można ją zwiedzać od 2 października ubiegłego roku, do 17 marca. Autorem wystawy jest Michael Bradke – niemiecki pedagog i muzyk. Twórca Mobilnego Muzycznego Muzeum i znany na całym świecie popularyzator nauki.

Wejście w przestrzeń muzyki, Fot.P.Jaskólski

Eksponaty z danego działu mają swoje otoczenie kolorystyczne, Fot. P. Jaskólski

Wystawa „Wszystko Gra” prezentowana jest na parterze Centrum Nauki Kopernik, w przestrzeni niedaleko sali konferencyjnej i wystawy Re:generacja. Dość duża przestrzeń podzielona jest kolorystycznie na poszczególne działy tematyczne. W danym miejscu prezentowane są eksponaty dotyczące wybranych zagadnień czy grup instrumentów. Łącznie znajduje się tu ponad 20 stanowisk gdzie możemy bawić się, ucząc zarazem.

Niesamowite jest w tej wystawie to, że pokazuje muzykę kompleksowo. Zarówno pod kątem sztuki jak i fizyki – możemy np. dotknąć i zobaczyć falę stojącą, jej „węzły” i „strzałki”. Można też na eksponatach wygrywać, a nawet komponować muzykę. Co więcej, niektóre z eksponatów pozwalają na doskonałą zabawę dla kilku osób jednocześnie – utwory skomponowane przez całą grupę nabierają jeszcze bardziej wyjątkowego wymiaru.

Eksponaty są proste i intuicyjne…, Fot.P.Jaskólski

Przygodę rozpoczynamy od najprostszych instrumentów muzycznych, na których nawet kilka osób może wygrywać jednocześnie wspólny rytm. Przechodząc dalej dowiadujemy się, że dźwięki mają różną wysokość i dlaczego tak się dzieje. Następne wspólne kompozycje to już „wyższa szkoła jazdy”. Docieramy do tego etapu już po przyswojeniu sobie podstawowych pojęć związanych z dźwiękiem i falową naturą otaczającego nas świata. Dzięki tej wiedzy możemy świadomie przystąpić do zabawy z częstotliwością i wysokością dźwięków wydawanych przez nasze prywatne instrumenty – czyli struny głosowe.

… dzięki temu możemy dosłownie „zobaczyć” muzykę, Fot.P.Jaskólski

Ostatnia część wystawy prezentuje nam elektroniczne eksponaty. Wśród których znajdują się czasem bardzo abstrakcyjne „instrumenty”, jak na przykład theremin – imitujący po zbliżeniu ręki wycie człowieka.

Animatorzy również eksperymentują, Fot.P.Jaskólski

Pisząc o jakiejkolwiek inicjatywie CNK, nie można zapominać o animatorach! Animatorzy Kopernika podchodzą, zasypują ciekawostkami i pomagają w zrozumieniu prezentowanych zjawisk. Przechodzą z nami od eksponatu do eksponatu, opowiadając i eksperymentując razem z nami. Jeśli podczas zwiedzania, zagubicie się lub będziecie chcieli wiedzieć więcej – warto samemu podejść do animatora.

Eksponaty, na których wspólnie gramy,Fot.P.Jaskólski

Kopernik przygotował również atrakcje „towarzyszące” wystawie. Została opracowana specjalna muzyczna ścieżka zwiedzania, na której wyróżnione są eksponaty dotyczące muzyki, będące pochowane gdzieś głęboko w stałych wystawach. Na samym początku ścieżka muzyczna została opatrzona standami z dodatkowymi informacjami, niestety do końca wystawy dotrwało tylko kilka i dziś część eksponatów muzycznych znajdujących się na jej trasie nie ma dodatkowego opisu.

Na mnie, największe wrażenie zrobiły jednak pokazy naukowe. Na scenie znajdującej się niedaleko wystawy „Wszystko gra!”, można  dowiedzieć się o fascynującym połączeniu fizyki i muzyki, zmienić wysokość swojego głosu czy też  razem z innymi zwiedzającymi wspólnie odegrać utwór muzyczny.

Można odkryć w sobie nowe zainteresowania, Fot. J. Mikulski

Przygoda z wystawą bardzo szybko się kończy. Krótka ekspozycja posiada tylko około 20 eksponatów. Moim zdaniem warto się zastanowić czy chcecie kupić bilet do Kopernika tylko dla tej wystawy. Jeśli jednak planujecie zwiedzać całe CNK z jego pokazami, wystawami stałymi i licznymi warsztatami, to jak najbardziej polecam zrobić to teraz dopóki jeszcze „Wszystko Gra!”.

Centrum Nauki Kopernik, 2.10.2012 – 17.03.2013

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek-Piątek 9:00-18:00
Sobota-Niedziela 10:00-19:00

Kasy są zamykane na godzinę przed zamknięciem CNK

Ceny biletów:
Wystawę „Wszystko Gra” można zwiedzać w ramach biletu na wystawy stałe Centrum Nauki Kopernik

Adres:

Centrum Nauki Kopernik
Wybrzeże Kościuszkowskie 20
00-390 Warszawa

Tel: 22 596 41 00
E-mail: info@kopernik.org.pl

http://www.kopernik.org.pl/wystawy/wszystkogra/

 

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.