Wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo!

Jak donosi Gazeta Wrocławska, już od 2. stycznia 2014 r. wybrane wrocławskie muzea, podlegające tamtejszemu magistratowi, można zwiedzać bezpłatnie.

Pomysł radnych wziął się z ogromnego zainteresowania ubiegłoroczną Nocą Muzeów. Jak się okazuje, tylko przy takich okazjach wzrasta zainteresowanie miejskimi placówkami – w skali roku odwiedza je zaledwie 7% mieszkańców Wrocławia.

Za darmo odwiedzić można wystawy stałe następujących instytucji:

Wnętrza wrocławskiego Ratusza otwierają swoje podwoje, fot. W. Jaskólska

Wnętrza wrocławskiego Ratusza otwierają swoje podwoje, fot. W. Jaskólska

Nie zniesiono jedynie opłat za wstęp do Muzeum Sztuki Cmentarnej (Stary Cmentarz Żydowski) oraz na wystawy czasowe, co wiąże się z ogromnymi nieraz kosztami sprowadzania zabytków oraz skomplikowaną logistyką organizacji tych ostatnich. Pozostałe koszty wrocławskie muzea odzyskają w postaci dotacji od władz miasta. Radni planują przydzielić im z budżetu ok. 350 tys. zł, czyli mniej więcej tyle, ile wynosiły dotychczasowe wpływy ze sprzedaży biletów wstępu. Nie planuje się ograniczenia programu ani do konkretnych ram czasowych, ani też grup zwiedzających – obejmie on także wszystkich turystów odwiedzających miasto.

Skarby Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, fot. P. Jaskólski

Skarby Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, fot. P. Jaskólski

Cała akcja stanowi część programu Europejskiej Stolicy Kultury, którą Wrocław ma być w 2016 roku. Jego kolejnym etapem będzie pilotażowy „paszport muzealny” polegający na przyznaniu 40 tys. osób papierowego, plastikowego lub mobilnego dokumentu. Odwiedzający wrocławskie muzea będą mogli zbierać na nim punkty, pozwalające wygrać atrakcyjne nagrody. Wśród nich wymienia się np. wycieczkę do Luwru czy bilety do kin i teatrów. Na taką gratkę wrocławianie z pewnością zacierają już ręce, czego szczerze im zazdrościmy. Mamy nadzieję, że plany radnych dotyczące zwiększenia udziału mieszkańców miasta w życiu kulturalnym spełnią się z nawiązką.

Osobiście polecamy wszystkie wrocławskie muzea, ale nas przede wszystkim urzekło Muzeum Architektury, mieszczące się w malowniczych zabudowaniach klasztornych przy ul. Bernardyńskiej. To jedna z bardziej oryginalnych placówek tego rodzaju, a zebranej tam kolekcji witraży nie dorównują żadne inne zbiory w naszym kraju. Zresztą… oceńcie sami!

Muzeum Architektury - takie mury MUSZĄ kryć same ciekawostki!, fot. W. Jaskólska

Muzeum Architektury – takie mury MUSZĄ kryć same ciekawostki!, fot. W. Jaskólska

Szczegóły znajdziecie w artykule zamieszczonym 30.12.2013 przez Gazetę Wrocławską.

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"