Szwajcaria, Winterthur – Centrum Nauki Technorama

Winterthur, szóste pod względem liczby ludności miasto w Szwajcarii, położone jest w jej niemieckojęzycznej części, w kantonie Zurych. To także jeden z największych w regionie ośrodków przemysłowych – swoje siedziby mają tu firmy związane z przemysłem kolejowym, ciężkim, elektromaszynowym. Pomimo odczuwalnego industrializmu, Winterthur nazywane jest także „Miastem Ogrodów” ze względu na liczne parki i tereny zielone. Warto więc wybrać się na spacer ulicami Starego Miasta, ale przede wszystkim warta zobaczenia jest Centrum Nauki Technorama.
Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Wejście

Centrum Nauki Technorama – główne wejście, fot. P. Jaskólski

Bez wątpienia największą atrakcją turystyczną Winterthur jest Szwajcarskie Centrum Nauki Technorama. Zlokalizowane jest ono w oddalonej od starówki dzielnicy Oberwinterthur. Na pierwszy rzut oka nowoczesny budynek, w którym mieści się centrum nauki, doskonale wpisuje się w charakter miasta. Wokół rozciąga się sporych rozmiarów park, a w nim również znajdują się eksponaty naukowe stojące na wolnym powietrzu.

Na wejściu zwiedzający dostaje bilet oraz papierową opaskę zapinaną na ręku, a także komplet informacji o wystawach, plan centrum i rozkład pokazów na głównej scenie. Wszystkie materiały, jak również instrukcje przy eksponatach,  dostępne są w czterech wersjach językowych: niemieckiej, angielskiej, włoskiej i francuskiej. Tak zaopatrzeni, możemy rozpocząć przygodę z nauką!

Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Bilety

Papierowe opaski, czyli bilety wstępu do Technoramy. fot. P. Jaskólski

W Technoramie nie jesteśmy skrępowani żadnymi trasami zwiedzania ani kolejnością wystaw. Ponad 500 fenomenalnych eksponatów rozmieszczono na trzech piętrach. Wybór jest naprawdę przeogromny i każdy zwiedzający, niezależnie od wieku, może znaleźć coś dla siebie. Dość czytelny podział na wystawy, m.in. Mechanika, Światło i Wzrok, Matematyka czy Percepcja, pozwala skupić się na konkretnym temacie lub – po pobieżnym przejrzeniu – darować go sobie, jeśli nie interesuje nas dana kwestia (choć każda z wystaw ma do zaoferowania chociaż kilka wyróżniających się instalacji, przyciągających największych sceptyków). Jeśli mimo instrukcji jakieś zjawisko jest dla nas niejasne lub mamy dodatkowe pytania, pomocą służą animatorzy Technoramy – nienachalni, ale dość rzucający się w oczy w swoich błękitnych koszulkach.

Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Animatorzy

Animatorzy w Centrum Nauki Technorama, fot. P. Jaskólski

Dość niezwykłą wystawą, jak na centrum nauki, jest zlokalizowana na poziomie -1 największa na świecie kolekcja zabawkowych modeli – pociągów, statków, samolotów i innych pojazdów – należąca do Dr. Bommer Toy Train Foundation. Dopracowane w każdym szczególe elementy pociągów i rewelacyjnie odwzorowane tory i stacje robią ogromne wrażenie. Smaku dodają ciuchcie które możemy uruchomić by jeździły po tych makietach.

Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Pociągi

Makieta z modelami pociągów, fot. P. Jaskólski

Największą atrakcją Technoramy, podobnie jak innych centrów nauki jest możliwość samodzielnego eksperymentowania i przeprowadzania doświadczeń. Jest tu spora część eksponatów, przy których możemy samodzielnie połączyć kabelki, ułożyć choreografię dla „tańczących” opiłków żelaza, sprawdzić promieniowanie różnych przedmiotów, wytworzyć pole elektromagnetyczne czy nawet wydestylować alkohol z mieszaniny cieczy.

Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Eksperyment

Najwięcej uczymy się eksperymentując samemu, fot. P. Jaskólski

Dla grup zorganizowanych ciekawą opcją są również  zajęcia w laboratoriach. Oprócz dość typowych – fizycznego, biologicznego czy chemicznego – znajduje się tu też na przykład laboratorium kuchenne.

Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Destylacja

Destylacja alkoholu w Technoramie, fot. P. Jaskólski

Kilka razy dziennie, o wyznaczonych godzinach odbywają są tu różnego rodzaju pokazy naukowe – laserowe, gazowe czy dotyczące siły Coriolisa. Nam udało się trafić na przypominający science-fiction pokaz o elektryczności. Mimo że prezenterzy całość prowadzątylko w języku niemieckim, to tuż przed pokazem animatorzy rozdają materiały dodatkowe m.in. po angielsku. Scena główna znajduje się na parterze, lecz pozostałe dwa piętra tworzą rodzaj amfiteatru, z którego doskonale widać, co dzieje się na dole. Podczas półgodzinnego show, demonstratorzy przeprowadzają spektakularne doświadczenia. Najbardziej widowiskowe i docenione przez publiczność są te wykorzystujące Generator van de Graaffa, a także łapanie piorunów z cewki Tesli – może dlatego że również widzowie mają możliwość uczestniczenia w nich. Te mniej widoczne eksperymenty mogliśmy obserwować wyświetlane w powiększeniu i spowolnieniu, na ekranie nad sceną. Dosłownie włosy stawały dęba, zwłaszcza ochotnikom zapraszanym na  scenę.

Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Pokaz Naukowy

Scena tuż przed pokazem, fot. P. Jaskólski

Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Generator Van de Graaffa

Generator Van de Graaffa w działaniu – włosy stają dęba, fot. P. Jaskólski

Kiedy zmęczy nas zwiedzanie, możemy zawsze skorzystać z kącika wypoczynkowego w holu głównym na parterze. Siedząc przy stolikach możemy podziwiać futurystyczne rzeźby wijące się tuż za oknem budynku. Jeśli zaś zwiedzając porządnie zgłodniejemy, warto udać się do bistro tuż obok głównego wejścia.

Technorama – jeśli chcemy dotknąć wszystkiego, przeprowadzić każdy eksperyment, przeczytać każdą ciekawostkę – nie jest miejscem do którego wchodzi się jeden raz. Bawiąc się i poznając tajemnice nauki łatwo zapomnieliśmy o upływającym czasie i dopiero komunikat o zamknięciu odciągnął nas od eksponatów. Jeśli tylko lubicie interaktywne i inspirujące miejsca – to gorąco zapraszamy do Winterthur. Warto jednak zarezerwować sobie na nie nawet dwa dni (jeśli stać nas na dosyć drogie bilety), a już na pewno – wejść już o 10:00, aby maksymalnie wykorzystać szczupłe godziny otwarcia.

Szwajcaria Technorama Centrum Nauki Winterthur Doświadczenie

Eksperyment, fot. P. Jaskólski

Dojazd:

Technorama położona jest na obrzeżach dzielnicy Winterthur Oberwinterthur, w pobliżu dworca kolejowego Oberwinterthur. Przy centrum nauki znajduje się pętla autobusowa linii Nr 5, dojeżdżającej do Dworca Głównego w Winterthur. Samochodem najłatwiej dojechać autostradą A1, z której zjeżdżamy zjazdem nr 72 (Oberwinterthur), następnie kierujemy się białymi oznaczeniami na Technoramę. Parking dla zwiedzających jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

Wt – Nd: 10.00 – 17.00

Otwarte (również, gdy święto wypada w poniedziałek): 1.01, 2.01, 1.05, 1.08, 26.12

Zamknięte: 25.12

Ceny biletów:

Dorośli: 28,- CHF (26,7 €)
Dzieci (6-15 lat): 17,- CHF (16,2 €)
Dla grup (rodziny, seniorzy, grupy dorosłych ponad 10 osób): zniżka 3,-CHF (2,9 €)
Istnieje bilet zniżkowy za okazaniem bilety kolejowego RailAway.

Adres:

Technorama. Swiss Science Center

Technoramastrasse 1
8404 Winterthur
Tel. +41 0 52 244 08 44
E-mail: info@anti-cluttertechnorama.ch

www.technorama.ch

Aktualizacja:
Centrum Nauki Technorama zwiedzaliśmy w grudniu 2012 roku, wpis powstał w styczniu następnego roku. Ostatnia aktualizacja na podstawie strony internetowej nastąpiła w marcu 2017 roku.

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.