Austria, Wiedeń – Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn to obecnie bezsprzecznie królestwo słynnej cesarzowej Sissi – choć za życia podobno czuła się tu nieswojo i wolała przebywać w węgierskim Gödöllő. Dziś, dzięki sprytnym chwytom marketingowym i wszechobecnym pamiątkom związanym z tą niezwykłą kobietą, to Sissi stała się symbolem Pałacu Schönbrunn (i kilku innych miejsc w całej Austrii…) – w przeciwieństwie do jej poprzedniczki, Marii Teresy, która Schönbrunn powołała do życia.
Pałac Schönnbrunn, fot. P. Jaskólski

Pałac Schönnbrunn, fot. P. Jaskólski

Frontowa elewacja Pałacu Schönnbrunn, fot. P. Jaskólski

Frontowa elewacja Pałacu Schönnbrunn, fot. P. Jaskólski

Tymczasem jednak, w XXI w. miejsce to jest ewidentnie zatłoczone. Chyba niewiele jest miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jak właśnie Schönbrunn. W przeciwieństwie do zamków na Białorusi (również widniejących na liście UNESCO), w Mirze czy Nieświeżu, tutaj po prostu nie dało się wcisnąć szpilki między zwiedzających! Gdyby nie korzyści płynące ze zwiedzania parków i ogrodów w letniej krasie i pogodzie, polecalibyśmy zwiedzanie tego miejsca poza sezonem turystycznym. Stanowczo jednak polecamy zakup biletów przez internet, by uniknąć scen takich, jak przedstawiona poniżej. Bilety na zwiedzanie wnętrz pałacowych przydzielane są na konkretną godzinę (co do minuty!), więc przy bramkach warto być kilka minut wcześniej. Pozostałe atrakcje (parki, ogrody, labirynty i inne) można zwiedzać w dowolnej porze w czasie obowiązywania ważności wybranego biletu (niektóre ważne są przez rok).

Kupując bilety na miejscu, uzbrójcie się w cierpliwość..., fot. P. Jaskólski

Kupując bilety na miejscu, uzbrójcie się w cierpliwość…, fot. P. Jaskólski

Wracając do samego pałacu… Całe gigantyczne założenie powstało na przełomie XVII i XVIII w. jako letnia rezydencja i miejsce polowań Habsburgów. Obecny wygląd – łącznie z elewacją w żółtym, ulubionym kolorze cesarzowej – zawdzięcza jednak neoklasycystycznej przebudowie zainicjowanej przez wspomnianą wyżej Marię Teresę. Trudno się dziwić, że habsburska rodzina królewska potrzebowała aż tak dużej siedziby, skoro Maria Teresa i jej mąż, Franciszek I Lotaryński, doczekali się aż szesnaściorga dzieci! W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że każda z ich jedenastu córek miała na pierwsze imię Maria, a każda pierworodna wnuczka miała się nazywać Maria Teresa.

Maria Teresa w całym splendorze, czyli Cesarska rodzina, Martin van Meytens, 1754

Maria Teresa w całym splendorze, czyli Cesarska rodzina, Martin van Meytens, 1754

Od czasów Marii Teresy, Pałac Schönbrunn stał się symbolem oświeconego absolutyzmu, centrum kultury europejskiej i świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Tutaj odbył koncertował mały Amadeusz Mozart, konferował przy zawieraniu pokoju w Schönbrunn Napoleon (nawet próbowano tu dokonać na niego zamachu!), tutaj balowano w trakcie kongresu wiedeńskiego, rodzili się i umierali jedni z najważniejszych władców Europy, m. in. cesarz Franciszek Józef, mąż tragicznej i kochanej przez poddanych cesarzowej Sissi.

Portret Cesarzowej Elżbiety, Franz Xaver Winterhalter, 1864

Portret Cesarzowej Elżbiety, Franz Xaver Winterhalter, 1864

Jadąc do Wiednia, właśnie ze względu na marketingowe chwyty związane z Sissi, spodziewaliśmy się wielu związanych z nią pamiątek. Jak się jednak okazuje, cały pałac tchnie duchem klasycyzmu i Marii Teresy, choć niejako „na siłę” w papierowych przewodnikach (dostępnych w kilkunastu językach) czy też w audioguide’ach wciśnięto nawiązania do rodziny Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety. Są to uwagi głównie dotyczące ich trybu życia – „tu jedli”, „tu cesarzowa się gimnastykowała co rano”, „a tutaj wcierano jej we włosy specjalne mikstury”.

Wnętrza Pałacu Schönnbrunn, pocztówka

Wnętrza Pałacu Schönnbrunn, pocztówka

Samo zwiedzanie pałacu jest zdominowane przez audioprzewodniki, w których odpowiednie numery z opisami dotyczą kolejnych sal. Zwiedzanie całej trasy to „płynięcie z prądem” całej masy zwiedzających – tych, którzy weszli o tej samej porze, co my, i tych, którzy weszli dwie minuty później. Nie ma większych szans na zatrzymanie się na dłużej w kolejnych pomieszczeniach – zwłaszcza w tych niewielkich i (tak się składa) najcenniejszych. Przy takiej masie turystów trudno się dziwić absolutnemu zakazowi fotografowania. Nie ma szans na dopilnowanie zasady nie używania lamp błyskowych szkodliwych dla cennych malowideł i tkanin. Poza tym zapaleni fotografowie byliby skutecznymi tamami dla ruchu na trasie zwiedzania. Dlatego zdjęcia wnętrz prezentujemy tutaj tylko na podstawie dostępnych we wszechobecnych sklepikach pocztówek oraz strony internetowej Pałacu Schönbrunn.

Wielka Galeria, źródło: www.schoenbrunn.at

Wielka Galeria, źródło: www.schoenbrunn.at

 A jest co podziwiać! Pałac Schönbrunn to 1441 komnat (obejrzeć można tylko 45) – każda bogato zdobiona tkaninami, freskami, sztukateriami, lustrami i wszystkim, co tylko możecie połączyć z kapiącym złotem rokoko. Największe wrażenie robi oczywiście Wielka Galeria z czeskimi lustrami i iluzjonistycznymi freskami. Elementy sztukaterii pokryto tutaj 14-karatowym złotem. W pamięci zostaje również Pokój Lakowy z czarnymi elementami i portretami m.in. Franciszka I. Sala powstała na zlecenie pogrążonej w żałobie po jego śmierci Marii Teresy, która do końca życia opłakiwała tutaj małżonka. Ogromnie z tym przepychem kontrastują prywatne komnaty Franciszka Józefa I – skromne i wyposażone jedynie w najpotrzebniejsze, praktyczne sprzęty.

Schoenbrunn - Pokój lakowy

Schoenbrun – Pokój lakowy; źródło: www.schoenbrunn.at

Pałac oczywiście otaczają przepiękne ogrody i tereny parkowe. Większość z nich zaprojektowano w stylu francuskim – są pełne symetrii, równo przyciętych krzewów i eleganckich rabat. Bardzo łatwo wyobrazić sobie spacerujące po uporządkowanych alejkach cesarzowe i księżniczki w szerokich krynolinach, z wachlarzami i parasolkami.

Widok na Fontannę Neptuna i Gloriettę, fot. W. Jaskólska

Widok na Fontannę Neptuna i Gloriettę, fot. W. Jaskólska

Ogród Arcyksięcia, fot. W. Jaskólska, P. Jaskólski

Ogród Arcyksięcia, fot. W. Jaskólska, P. Jaskólski

Fantastyczną atrakcję dla dzieci – ale i dla dorosłych – stanowi labirynt stworzony z gęstych, specjalnie przyciętych krzewów. Historia tego typu ogrodowych atrakcji sięga średniowiecza. Pierwsze roślinne labirynty związane były zapewne z klasztornymi wirydarzami i symbolizowały kręte drogi ludzkiego życia. W renesansie nabrały znaczenia estetycznego, a w baroku zaczęły służyć rozrywce. Do krętych, nieregularnych ścieżek zaczęto wprowadzać dodatkowe atrakcje w postaci „sal” z fontannami, zagadek i miejsc do odpoczynku.

Labirynt, fot. W. Jaskólska

Labirynt, fot. W. Jaskólska

To właśnie do barokowych labiryntów nawiązuje ten z ogrodów Schönbrunn. Wzbogacono go o opisy jego słynnych poprzedników – Labiryntu króla Minosa czy Wielkiego Labiryntu w Egipcie – a także o interaktywne eksponaty oraz pomysłowe łamigłówki. Można tu spędzić kilka godzin, a i tak nie da się wypróbować wszystkiego.

Zagadki i zadania Labiryntu, fot. W. Jaskólska, P. Jaskólski

Zagadki i zadania Labiryntu, fot. W. Jaskólska, P. Jaskólski

 Dalsza część parku to zaskakujące tunele roślinne, Palmiarnia (której niestety nie mogliśmy zobaczyć z naszymi biletami, ale już sam budynek robi duże wrażenie), ogrody różane, fontanny, ptaszarnia, zoo i oczywiście Muzeum Cesarskich Powozów, któremu poświęciliśmy oddzielny wpis. Można by tak wymieniać bez końca! Przyznaję, że pod koniec dnia nogi zaczynały nam już odmawiać posłuszeństwa, a i tak nie zobaczyliśmy nawet połowy atrakcji.

Parki Schönnbrunn, fot. W. Jaskólska

Parki Schönnbrunn, fot. W. Jaskólska

Palmiarnia, fot. P. Jaskólski

Palmiarnia, fot. P. Jaskólski

W Schönnbrunn znajdziecie wszystkie rodzaje ogrodów - od różanego po ogrody angielskie, fot. W. Jaskólska

W Schönnbrunn znajdziecie wszystkie rodzaje ogrodów – od różanego po ogrody angielskie, fot. W. Jaskólska

Zoo, fot. A. Wójcik, I. Molnar

Zoo, fot. A. Wójcik, I. Molnar

Na koniec zostawiliśmy sobie Gloriettę – taras widokowy wybudowany za czasów Marii Teresy. To przepiękna rokokowa budowla, której jedynym przeznaczenie jest możliwość podziwiania osi widokowej rozciągającej się od ogrodów Schönbrunn, przez Pałac, aż po krańce Wiednia. Duża w tym zaleta wiedeńskich planistów, którzy byli w stanie przez ponad 200 lat zachować pierwotny zamysł urbanistyczny. Widok rzeczywiście zapiera dech w piersiach – szczególnie o zachodzie słońca.

Glorietta, fot. P. Jaskólski

Glorietta, fot. P. Jaskólski

Oś widokowa podziwiana z Glorietty z Pałacem Schönnbrunn, fot. P. Jaskólski

Oś widokowa podziwiana z Glorietty z Pałacem Schönnbrunn, fot. P. Jaskólski

Pałac Schönbrunn i jego otoczenie to zupełnie wyjątkowy świat rokoko zamknięty na kilku hektarach wyciętych z tętniącej współczesnością europejskiej metropolii. Jeśli kiedyś wyobrażaliście sobie, jak żyły księżniczki i książęta (gdzie spała Księżniczka na ziarnku grochu?), to właśnie tak to musiało wyglądać! Jeśli chcecie się nacieszyć atmosferą baśni, a jednocześnie znaleźć ich odniesienia do historii – to jest to idealne miejsce. Tylko omijajcie najbardziej turystyczne letnie miesiące!

Dojazd:

Do Pałacu Schönbrunn można bez problemu dojechać środkami komunikacji miejskiej:

  • Metro: linia U4, należy wysiąść na stacji Schönbrunn;
  • Tramwaje: linie 10 i 58, należy wysiąść na przystanku Stacja Schönbrunn;
  • Autobus: linia 10A, należy wysiąść na przystanku Stacja Schönbrunn.

My dojechaliśmy samochodem, kierując się do centrum Wiednia za kierunkowskazami, trafiliśmy bez problemu. W pobliżu terenów pałacowych znajduje się kilka dużych, płatnych parkingów dla zwiedzających. Jeśli macie więcej czasu, można również zaparkować przy jednej z dalszych uliczek, przygotowując się na dłuższy spacer, ale za to bez opłat.

Godziny otwarcia:

Otwarte codziennie, również w dni świąteczne.

1.04-30.06: 8:30-17:30
1.07-31.08: 8:30-18:30
1.09-31.10: 8:30-17:30
1.11-31.03: 8:30-17:30

Sprzedaż biletów od godz. 8:15.
Ostatnie wejścia odbywają się pół godziny przed zamknięciem atrakcji.

Ceny biletów:

Pałac Schönbrunn to dziesiątki atrakcji, z których część dostępna jest bezpłatnie (np. większość terenów parkowych), ale wstęp do pozostałych jest płatny. Oczywiście do każdej atrakcji można kupić oddzielny bilet (cennik w jęz. angielskim znajdziecie tutaj), jednak my polecamy skorzystanie z propozycji biletów łączonych, dzięki którym możecie zaoszczędzić od 20% do 50% ceny regularnej.

Imperial Tour (22 pokoje / 35 min.) :

  • Dorośli – € 12,90
  • Dzieci – € 9,50

Grand Tour (40 pokoi / 50 min.)

  • Dorośli –  € 15,90 (z przewodnikiem – € 18,90)
  • Dzieci – € 10,50 (z przewodnikiem – € 12,00)

Sissi Ticket (Grand Tour + Hofburg + Muzeum Mebli)

  • Adults € 28,00
  • Children € 16,50

Podane ceny obowiązują od 15.03.2015 do 17.03.2017 r.

Adres:

Schloß Schönbrunn

Schönbrunner Schlossstrasse 47
1130 Vienna, Austria

Tel.: +43 1 811 13-239
e-mail: reservierung@schoenbrunn.at

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"