Ukraina, Symferopol – Neapol scytyjski

Każdy turysta wybierający się na ukraiński Krym przejeżdża przez Symferopol. Miasto to jest bramą Krymu, znajduje się tu tranzytowa stacja kolejowa, główny dworzec autobusowy i międzynarodowy port lotniczy „Сімферополь„.
Witamy w Neapolu Scytyjskim fot. Paweł Lech

Witamy w Neapolu Scytyjskim fot. Paweł Lech

Stolica Autonomicznej Republiki Krymu powstała dopiero w 1784 roku i sama w sobie nie stanowi specjalnej atrakcji turystycznej – dziś jest to typowy postradziecki „gorod (город)” z kilkoma historycznie ciekawymi kwartałami i parkami, które niestety są przeważnie tłoczne i pozbawione wyrazu.

Jedną z wyróżniających się atrakcji Symferopola jest park archeologiczny znajdujący się na miejscu dawnej stolicy nieistniejącego państwa scytyjskiego – Neapolu Scytyjskiego. Muzeum jest położone w południowo-wschodniej części Symferopolu, niedaleko dużego zbiornika wodnego na rzece Sałhir. Park obejmujący powierzchnię 20 ha znajduje się na efektownym, kamienistym płaskowyżu, który dla mieszkańców okolic jest częstym celem pieszych wycieczek.

Widok z płaskowyżu. To tu zaczynają się ścieżki spacerowe autochtonów. Fot. Paweł Lech

Widok z płaskowyżu. To tu zaczynają się ścieżki spacerowe autochtonów. Fot. Paweł Lech

Stanowisko archeologiczne zostało odkryte w 1827 roku i jego stopniowe badanie trwa do dziś. Efekty pracy archeologów i rekonstruktorów są największymi atrakcjami parku. Na jego terenie możemy podziwiać zrekonstruowane mauzoleum (oryginalne mury zachowały się do wysokości 3 metrów, reszta jest dziełem współczesnych budowniczych) największego władcy Scytów – Skilura. Monumentalna kamienna budowla dominuje nad parkiem, a z jej szczytu możemy obserwować nie tylko cały Neapol, ale także Symferopol znajdujący się w dolinie poniżej. Innymi zabytkami udostępnionymi zwiedzającym są na przykład odsłonięte fragmenty pałacu i świątyni, monumentalny dom z portykami, rytualny basen, winiarnia, mury obronne i oczywiście pozostałości surowych scytyjskich domów. Przy każdym obiekcie znajdziemy tablice informacyjne z wyczerpującym opisem w języku rosyjskim i trochę mniej szczegółowy opis angielski. Po terenie parku oprowadza nas jeden z  niezwykle miłych przewodników – panowie mówią po rosyjski, ukraińsku i angielsku. Oprowadzanie trwa około 40 minut, potem można jeszcze swobodnie powłóczyć się po terenie wykopalisk i poczuć potęgę stolicy państwa Scytów.

Mauzoleum Skilura. Fot. Paweł Lech

Mauzoleum Skilura. Fot. Paweł Lech

Dodatkową atrakcją są częste pikniki historyczne w tym, ten najważniejszy odbywający się w dniu święta miasta Symferopol. Obszar parku staje się wtedy terenem gigantycznego spotkania odtwórców antycznych cywilizacji.

Widok z dachu mauzoleum. Fot. Paweł Lech

Widok z dachu mauzoleum. Fot. Paweł Lech

W trakcie wykopalisk na terenie płaskowyżu odkryto wiele cennych zabytków. Zabytki pozyskane w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku ze złota i srebra, materiał ceramiczny i architektoniczny można zobaczyć w symferopolskim Muzeum Regionalnym. Wszystkie cenniejsze, wcześniejsze artefakty zostały wywiezione do Petersburga i są przechowywane w Ermitażu. W samym mauzoleum Skilura, poza zrekonstrowanym grobowcem owego władcy możemy podziwiać wystawę zdjęć z badań archeologicznych (współczesnych i tych z XIX wieku) oraz bardzo ciekawą rekonstrukcję balisty.

Wnętrze mauzoleum. Fot. Paweł Lech

Wnętrze mauzoleum. Fot. Paweł Lech

Miasto istniało od około III wieku przed Chrystusem do IV wieku po Chrystusie, kiedy to zostało zniszczone przez Hunów. W średniowieczu Neapol Scytyjski ulegał coraz bardziej posuniętej degradacji, z jego murów i białych skał zbudowano najstarszy budynek w Symferopolu Ak-Meczet – świątynię z czasów Chanatu Krymskiego. Symferopolczycy również przyczynili się do częściowego zniszczenia zabytku, a materiał budowlany ze starożytnego miasta jest widoczny w niejednym współczesnym, okolicznym murze. Jeśli badania na terenie parku archeologicznego „Neapol Scytyjski” będą kontynuowane, mogą prowadzić do stworzenie unikalnego obiektu, który może stać się największą atrakcją współczesnego Symferopola.

Wyeksplorowana winiarnia scytyjska. Fot. Paweł Lech

Wyeksplorowana winiarnia scytyjska. Fot. Paweł Lech

Co sądzicie o tym muzeum? Zapraszamy do komentowania!

Dojazd:

Marszruta numer 4 odjeżdżająca z głównej stacji kolejowej (ok. 20 minut podróży), marszruta numer 101 z dworca autobusowego, z Centrum (przystanek Park Trieniewa) marszruty numer 24, 85, 101. Wysiadamy na przystanku Tarabukina. Trzeba pamiętać, że przystanki są na żądanie, więc warto poinformować kierowcę o celu naszej podróży.

Godziny otwarcia:

poniedziałek – niedziela 10:00-18:00

Ceny biletów:

Dorośli – 20,- UAH

Dzieci – 5,- UAH

Wstęp darmowy w czwartki od 16:00 do 18:00 i w soboty od 12:00 do 14:00

W celu zarezerwowania biletów na wycieczki można zadzwonić pod numer 0664671496

Adres:

Историко-археологический заповедник «Неаполь Скифский»

ul. Archeologicheskaya 1

Simferopol, Krym

www.neapolis-scythian.crimea.ua

Bibliografia:

Strona internetowa – http://neapolis-scythian.crimea.ua/index.html – z dnia 01.03.2012

Dylewski. A, Przewodnik ilustrowany Krym, Bielsko-Biała 2012

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.