„Troja. Miasto, Homer, Turcja”

Skarb Priama. Fot. Paweł Lech

Skarb Priama. Fot. Paweł Lech

“Nie ma innego miasta, które rozpala wyobraźnię tak jak Troja” – tymi słowami zaczyna się oficjalne zaproszenie do zwiedzania wystawy czasowej „Troja. Miasto, Homer, Turcja” (Troy. Stadt, Homerus, Turkije). Autorom ekspozycji nie można odmówić racji. Mityczna historia miasta spędzała sen z oczu nie tylko jego odkrywcy Heinrichowi Schliemannowi, ale także całym pokoleniom badających to miejsce archeologów – od pracującego w XIX. wieku Wilhelma Dörpfelda, po współczesnych nam Manfreda Korfmanna i  Briana Rose.

Dziś historię Troi, Homera i współczesnej Turcji przybliża nam nowa wystawa czasowa, Amsterdamskiego Uniwersyteckiego Muzeum Archeologicznego – Allard Pierson Museum. Od 7.12.2012 do 5.05.2013 w salach na parterze muzeum możemy zwiedzać ekspozycje trojańską.

Naczynie czarnofigurowe. Fot. Paweł Lech

Naczynie czarnofigurowe. Fot. Paweł Lech

Chronologicznie uporządkowana wystawa, prezentuje nam wybór ponad 300 zabytków wypożyczonych zarówno z muzeów holenderskich jak i z zagranicznych. Zostały nam przedstawione obiekty pochodzące z trojańskich wykopalisk, na co dzień eksponowane w muzeach Stambułu, Ankary i Canakkale.

Naczynie czarnofigurowe. Fot. Paweł Lech

Naczynie czarnofigurowe. Fot. Paweł Lech

Sama ekspozycja ma na celu przedstawienie znaczenia i roli Troi. Główną osią ekspozycji jest oczywiście historia opisana przez Homera w jego słynnej epopei – Iliadzie. Autorzy wystawy postawili sobie za cel ukazanie faktu, iż Troja to nie tylko 10 lat homeryckiej wojny. Pokazują nam, że słynny Ilion to przede wszystkim cztery tysiące lat historii w skład, której wchodzi spór o jego legendarne pochodzenie, kontrowersje związane z wieloletnimi wykopaliskami oraz częściowo nieznane dziś losy pozyskanych tam zabytków.

Skarb Priama. Fot. Paweł Lech

Skarb Priama. Fot. Paweł Lech

Cała wystawa posiada bogaty opis w języku holenderskim i angielskim. Wśród wystawionych eksponatów znajdziemy takie perły jak skarb Priama (złoty diadem, złote pierścionki, bransoletki, kielichy, puchary; dużą ilość naczyń z czerwonej terakoty oraz głowice lanc, fragmenty tarcz i miedziane sztylety) czy maskę Agamemnona, ale także kolekcję broni, naczynia czarnofigurowe i pojedyncze rzeźby. Ekspozycji towarzyszą liczne zdjęcia wykonane jeszcze za czasów otomańskich, przedstawiające dokumentacje wykopu Schliemanna oraz późniejsze fotografie ukazujące np. Atatürka w Troi.

Maska Agamemnona. Fot. Paweł Lech

Maska Agamemnona. Fot. Paweł Lech

Ważnym elementem wystawy jest przestrzeń poświęcona odbiorowi Troi w różnych kulturach. Poznajemy jej wpływ na kulturę turecką i niemiecką (do Berlina trafiła większość pozyskanych przez H. Schliemanna zabytków) XIX i XX wieku oraz całkowicie współczesną nam kulturę masową – wystawa kończy się plakatem z Bradem Pittem, promującym hollywoodzką ekranizacji epopei Homera.

Od Achillesa do Brada Pitta. Fot. Paweł Lech

Od Achillesa do Brada Pitta. Fot. Paweł Lech

„Troja. Miasto, Homer i Turcja” to wystawa, która prezentuje różne oblicza starożytnego miasta, zachęcająca do wizyty w sercu Troady i refleksji na jej temat. Sama ekspozycja jest wartościowym zakończeniem obchodów czterechsetlecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Turcją i Holandią.

Broń pochodząca z Troy VII. Fot. Paweł Lech

Broń pochodząca z Troy VII. Fot. Paweł Lech

Wspólnie z wystawą opracowana została strona internetowa, na której można znaleźć kilka miejsc, gdzie mityczne miasto miesza się ze stolicą Amsterdamu. Książka o tym samym tytule, co wystawa została wydana, jako dodatek do ekspozycji i kosztuje € 24.95,-

Wszelkie dodatkowe informacje są dostępne na stronach internetowych:

www.troyinamsterdam.nl

www.allardpiersonmuseum.nl/tentoonstellingen/index.html

Dojazd:

Muzeum znajduje się w Centrum Amsterdamu przy ulicy Oude Turfmarkt. Ulica ta biegnie równolegle do jednej z głównych ulic miasta – Rokin, oddziela je od siebie malowniczy kanał. Do muzeum najwygodniej dostać się tramwajem. Z dworca głównego jeżdżą tu tramwaje numer 4, 9, 16, 24 i 25. Trzeba wysiąść na przystanku Spui. Do muzeum można też dopłynąć łódką/barką, przystań znajduje się przy wejściu.

Godziny otwarcia:  

Wtorek – Piątek 10:00 – 17:00

Sobota – Niedziela 13:00 – 17:00

Ceny biletów:  

Dorośli – € 10,-

Dzieci, studenci i osoby powyżej 65 roku życia – € 5,-

Adres:

Allard Pierson Museum

Oude Turfmarkt 127

Amsterdam

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.