Polska, Tarnowskie Góry – Sztolnia Czarnego Pstrąga

Gościnny reportaż autorstwa Dariusza Wierzańskiego, pasjonata historii średniowiecza oraz autora niezwykle popularnego i uwielbianego przez nas fanpage na portalu facebook.com – Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich

Sztolnia Czarnego Pstrąga - materiały prasowe

Sztolnia Czarnego Pstrąga – materiały prasowe

Parę kilometrów obok Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga, która jest, w moim odczuciu, głównie uzupełnieniem po zwiedzeniu kopalni. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni. Jest to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami. Stanowi ona fragment XIX-wiecznej Głębokiej Sztolni Fryderyk, która po dziś dzień odprowadza wody kopalniane na powierzchnię ziemi.

Sztolnia Czarnego Pstrąga - materiały prasowe

Sztolnia Czarnego Pstrąga – materiały prasowe

Obiekt położony jest na terenie Parku Repeckiego. Do sztolni prowadzą szyby Ewa oraz Sylwester. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią turyści wsiadają do łodzi i przy świetle lamp karbidowych, przepływają odcinek 600 m (ruch odbywa się wahadłowo). Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie w założeniu ma snuć opowieści o dawnym górnictwie. Mój przewodnik opowiadał niestety nieco naiwne legendy i opowiastki humorystyczne. Spodziewałem się nieco wyższego poziomu merytorycznego. Na dodatek stojąc na początku pierwszej łodzi, zwraca się głównie do jej pasażerów. Zwiedzający w drugiej czy trzeciej łodzi mają już problemy z wyraźnym usłyszeniem opowieści.

Sztolnia Czarnego Pstrąga - materiały prasowe

Sztolnia Czarnego Pstrąga – materiały prasowe

W 2004 roku podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga zostały wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym. Niestety, dopiero po dojściu do danego szybu (które dzieli spora odległość) dowiadujemy się gdzie i o której zbierze się grupa i którym szybem wchodzi. Wymaga to stanowczej poprawy. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C. Warto zabrać kurtkę, długie spodnie i sportowe obuwie!

Sztolnia Czarnego Pstrąga - materiały prasowe

Sztolnia Czarnego Pstrąga – materiały prasowe

Sztolnia Czarnego Pstrąga jest na pewno ciekawym uzupełnieniem znaczniej bardziej interesującej kopalni srebra. Dla prawdziwych fanów podziemnych wojaży.

Informacje dotyczące zwiedzania Sztolni Czarnego Pstrąga oraz noclegów w domu wycieczkowym Gwarek, można uzyskać w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego: tel. / fax 32 285 49 96 oraz na stronie www.kopalniasrebra.pl, e-mail: bort@kopalniasrebra.pl

Dojazd:
Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym z szybów Ewa lub Sylwester. Do szybów można dotrzeć z parkingu przy ulicy Repeckiej lub Śniadeckiego.

Dojazd komunikacją miejską z Dworca Autobusowego w Tarnowskich Górach liniami nr 1, 153, 614, 780 – przystanek Ośrodek Rehabilitacji
Parking – ul. Śniadeckiego
Parking płatny przed wjazdem na teren Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach.
Parking – ul. Repecka
Parking bezpłatny – dla samochodów i autokarów niestrzeżony przy ul. Repeckiej.

Godziny otwarcia:
11.00 – 15.00 w soboty, niedziele i święta (w miesiącach I, II, III, XI, XII)
10.00 – 16.00 w soboty, niedziele i święta (w miesiącach IV, V, IX, X)
10.00 – 17.00 codziennie (w miesiącach VI, VII, VIII)

Ceny biletów:
od 24,00 zł, bilet normalny
od 19,00 zł, bilet ulgowy
Ceny biletów uzależnione od ilości zwiedzających, dodatkowo dolicza się opłatę za przewodnika

Adres:
Zabytkowa Kopalnia Srebra
Park Repeckiego w Tarnowskich Górach.

Źródło informacji, zdjęcia: materiały prasowe
Dariusz Wierzański

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.