Słowacja, Lewocza – Ratusz i Dom Mistrza Pawła

W 1494 roku odbył się tu Zjazd Jagiellonów, na którym obecny był między innym król Polski i król Węgier. Od 2009 roku zabytkowe centrum tego miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W XV i XVI wieku miasto zarabiało krocie na pośrednictwie w handlu winami z Królestwem Polskim. Wina te pochodziły głównie z obszaru Królestwa Węgier, samo miasto zaś nazywa się Lewocza. Dziś Lewocza znajduje się około 80 kilometrów od granicy z Polską. Wspólnie ze Spiskim Zamkiem stanowi ona doskonały cel na jednodniową wycieczkę z okolic Zakopanego, Nowego Targu czy Nowego Sącza.
Lewocza - Ratusz i kościół św. Jakuba. Fot. P. Lech

Lewocza – Ratusz i kościół św. Jakuba. Fot. P. Lech

Lewocza została umieszczona na liście UNESCO jako rozszerzenie wpisu o Spiskim Zamku. Samo miasto powstało w połowie XIII wieku. W obrębie murów miejskich zachowało się tu praktycznie całe, oryginalne, średniowieczne założenie urbanistyczne. Liczne są kamienice gotyckie oraz renesansowe – zdobione niezwykłymi dekoracjami malarskimi oraz rzeźbiarskimi. Pośród zachowanych budowli prym wiodą te znajdujące się na rynku – kościół św. Jakuba oraz ratusz. Siedziba rady miejskiej powstała w XV wieku i stanowi jeden z najstarszych przykładów budynków administracji publicznej znajdujących się na terenie Republiki Słowackiej.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

We wnętrzu ratusza od 1955 roku działa miejskie muzeum. Poza prezentacją zabytkowych wnętrz budynku, w muzeum możemy obejrzeć zbiór średniowiecznych zabytków. Obejmuje on broń, meble, mapy i dokumenty dotyczące historii Lewoczy. W kasach zwiedzający z Polski mogą pobrać ulotkę z krótką historią miasta oraz jego głównych budynków. Bilet do Muzeum Miejskiego uprawnia nas również do odwiedzenia Muzeum Mistrza Pawła.

Lewocza - Dom Mistrza Pawła. Fot. P. Lech

Lewocza – Dom Mistrza Pawła. Fot. P. Lech

Muzeum Mistrza Pawła znajduje się w jego domu. Jest to niewielka kamienica, której początki sięgają XIV wieku. W zabytkowym budynku przy placu noszącym imię najsłynniejszego majstra z Lewoczy możemy obejrzeć wystawę poświęconą jego życiu. Ten jeden ze słynniejszych słowackich rzeźbiarzy z pochodzenia był najprawdopodobniej Niemcem. Jego życie nie jest zbyt dobrze znane. Wszelkie dokumenty pochodzące z czasów jego aktywności twórczej zostały zniszczone w trakcie pożaru ratusza w Lewoczy. Historycy łączą Mistrza Pawła z norymberską szkołą rzeźbiarską, z krakowskim cechem rzeźbiarzy oraz krakowskim zakładem rzeźbiarskim Wita Stwosza.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Samo muzeum nie należy do najbardziej interesujących miejsc na słowackim Spiszu. Ekspozycja jest prosta oraz została przygotowana tylko w języku słowackim. W skład wystawy wchodzi kilka pomieszczeń Domu Mistrza Pawła wypełnionych skromnym zbiorem zabytków związanych z rzeźbiarzem, jego szkołą i sztuką gotyku. Do bardziej interesujących eksponatów należy przedstawienie Ostatniej Wieczerzy, będące fragmentem ołtarza z kościoła św. Jakuba w Lewoczy. Wystawę uzupełniają zdjęcia oraz filmy dokumentalne na temat rzeźby w drewnie. Warto odnotować, że obsługa tego niewielkiego muzeum mówi po polsku oraz posiada dużą wiedzę odnośnie twórczości Mistrza Pawła. W momencie zakupu biletów warto poprosić pracowników o krótkie wprowadzenie przed zwiedzaniem muzeum. Jest to walor niezwykle podnoszący jakość odbioru ekspozycji muzealnej, zwłaszcza kiedy większe wrażenie od miejskiego muzeum robi sam spacer po obszarze średniowiecznej Lewoczy.

Godziny otwarcia:
Ratusz – codziennie 9:00-17:00
Dom Mistrza Pawła – codziennie 9:00-17:00

Ceny biletów:
Bilet obejmuje wejście do obu oddziałów Muzeum Spiskiego (Ratusz i Dom Mistrza Pawła).
Normalny 3,50,- €
Ulgowy (studenci i seniorzy) 3,00,- €
Młodzież poniżej 18 roku życia 2,00,- €

Adres:
Spišské múzeum – Dom Majstra Pavla
Námestie Majstra Pavla č. 20,
054 01 Levoča
http://www.snm.sk/?visiting-18
 

Dojazd:
Lewocza znajduje się 25 kilometrów od popularnego Popradu, leży przy głównej słowackiej drodze krajowej (nr 18). Oddalona jest o około godzinę drogi od granicy z Polską (przejście graniczne Jurgów). To dobry punkt na jednodniowy wypad z Zakopanego, Nowego Targu czy Nowego Sącza. W centrum Lewoczy łatwo zaparkujecie samochód.

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.