Szkocja, Edynburg – The Scotch Whisky Experience

Co warto zobaczyć w stolicy Szkocji? Lista jest długa, a na jej początku znajduje się zdecydowanie Zamek w Edynburgu. Polecamy – można spędzić w nim cały dzień. Kiedy jednak już się zmęczycie zwiedzaniem, koniecznie zrelaksujcie się przy szkockiej whisky. Można to zrobić w znajdującym się nieopodal zamku The Scotch Whisky Experience.
The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (18)

The Scotch Whisky Experience tuż przy Zamku w Edynburgu, fot. P. Jaskólski

Pierwszą atrakcją po kupnie biletu w The Scotch Whisky Experience była prawdziwa jazda. Beczką. Kolejką, której wagoniki ucharakteryzowane zostały na kształt dużych dębowych beczek. Przejechaliśmy się po zainscenizowanej fabryce whisky. Poznaliśmy w ciągu paru minut cały proces powstawania tego trunku – od krystalicznie czystej wody po leżakowanie gotowego produktu. Wrażenie robiły ruszające się elementy, wyłaniające się z ciemności kolejne instalacje, odgłosy, a przede wszystkim – interaktywna prezentacja multimedialna ducha-przewodnika. Co więcej – mówił bardzo dobrze po polsku głosem jednego ze znanych nam polskich lektorów.

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (19)

Jazda beczką po whisky, fot. P. Jaskólski

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (3)

Whisky leżakująca w dębowych beczkach i duch-przewodnik, fot.P. Jaskólski

Po wyjściu z beczek przeszliśmy do sali poświęconej produkcji beczek, leżakowaniu whisky oraz sprzedaży tego szlachetnego trunku. Oprócz eksponatów, multimediów i podpisów po angielsku, dostaliśmy też audioprzewodniki w języku polskim, więc mogliśmy się naprawdę dużo dowiedzieć. W ogóle musimy pochwalić The Scotch Whisky Experience za zadbanie o zwiedzającego pod względem językowym – dostępne były audioprzewodniki w 15 różnych językach!

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (5)

Produkcja beczek na whisky, fot. P. Jaskólski

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (15)

Podczas zwiedzania czasem towarzyszy też nam kot „Torfek”, fot. P. Jaskólski

Następna sala to część „warsztatowa” zwiedzania. Zasiedliśmy za podkowiastym stołem, postawiono przed nami po szklance i prezenter rozpoczął wykład o czterech szkockich regionach produkujących charakterystyczną whisky (Lowland, Highland, Speyside i Islay) . Mogliśmy poczuć zapach trunku z każdego regionu za pomocą pocieranych kart zapachowych – takich jak używa się do prezentacji perfum. I wreszcie wybrać jedną whisky do naszej szklanki. Ale jeszcze nie wypić!

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (8)

Cztery rodzaje whisky i tylko jedna szklanka…, fot. P. Jaskólski

Z pełnymi szklankami przeszliśmy do kolejnej sali, a zarazem muzeum whisky. W The Scotch Whisky Experience jest prezentowana największa na świecie kolekcja whisky – ponad 3500 butelek. Trzon zbioru stanowi kolekcja Brazylijczyka, Claiva Vidiza, który przez 35 lat zebrał 3384 unikalnych butelek. Wśród nich znajduje się najstarsza – jeszcze z XIX wieku. W takim otoczeniu dowiadujemy się jak pić, po czym poznać dobry trunek i wreszcie kosztujemy tego, co mamy w szklankach.

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (9)

Ekspert uczy jak pić whisky, fot. P. Jaskólski

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (12)

Najstarsze butelki w kolekcji, fot. P. Jaskólski

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (10)

The Scotch Whisky Experience – największa kolekcja whisky, fot. P. Jaskólski

Następne miejsce to już koniec trasy zwiedzania. Można jeszcze skorzystać z restauracji i spróbować tradycyjnych szkockich dań, a także zrelaksować się i w barze spróbować kolejnej whisky z ponad 300 serwowanych rodzajów. Co warte odnotowania, wszyscy zwiedzający mogli zabrać swoje szklanki z logo The Scotch Whisky Experience na pamiątkę. Na zwiedzających z biletem Gold Tour czekała jeszcze jedna atrakcja – 4 kolejne szklanki whisky ze wszystkich poznanych wcześniej regionów.

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (16)

Muzealny whisky-bar, fot. P. Jaskólski

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (17)

Degustacja whisky, fot. P. Jaskólski

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (22)

Whisky, których spróbowaliśmy w The Scotch Whisky Experience, fot. P. Jaskólski

Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o sklepie z pamiątkami. Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu można tu było kupić przede wszystkim – whisky! Poza tym szklanki do whisky, szejkery… Słowem – wszystko co jest związane z piciem tradycyjnego szkockiego trunku. Najdroższa whisky, jaką znaleźliśmy, kosztowała ponad 50 tysięcy funtów! Warto pamiętać, że sklep jest dostępny bez zwiedzania The Scotch Whisky Experience, ale wszyscy, którzy kupili bilet Gold Tour, otrzymali zniżkę na… butelkę whisky.

The Scotch Whisky Experience Muzeum Whisky Edynburg Szkocja (23)

Sklepik muzealny, fot. P. Jaskólski

Dojazd:
  • pociąg – 10 minut pieszo od The Scotch Whisky Experience znajduje się stacja kolejowa Waverley. Aktualny rozkład znajdziecie tutaj.
  • autobus – autobusy wycieczkowe mogą podjechać nawet do początku ulicy Castlehill. Najbliższy przystanek autobusów miejskich to North Bank Street. Znajduje się on około 2 minuty pieszo od The Scotch Whisky Experience. Aktualny rozkład autobusów znajdziecie tutaj.
  • samochód – trzeba kierować się drogowskazami do centrum miasta. Najbliższy parking uliczny znajdziecie przy ulicy Johnstone Terrace. Obowiązuje opłata w parkomacie lub telefonem komórkowym. Duży płatny parking wielopoziomowy znajduje się 8 minut pieszo od The Scotch Whisky Experience między ulicami Castle Terrace i Kings Stables Road.
Godziny otwarcia:

codziennie – 10:00 – 18:00

Ceny biletów:

The Silver Tour
Bilet normalny – 14,- £
Bilet ulgowy – 12,- £
Bilet dziecięcy (6-17 lat) – 7,- £
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 35,- £

The Gold Tour
Bilet normalny – 24,50 £
Bilet ulgowy – 22,50 £

Ceny biletów na trasy specjalne:
(raz dziennie, tylko dla dorosłych, tylko w języku angielskim, polecana jest wcześniejsza rezerwacja biletów)

The Platinum Tour
Bilet normalny – 30,- £
(raz dziennie o 18:15)

Trasa Taste of Scotland
Bilet normalny – 60,- £
(codziennie o 18:15)

Trasa Morning Masterclass
Bilet normalny – 40,- £
(poniedziałek – piątek o 10:00)

Adres:
The Scotch Whisky Experience
354 Castlehill, Royal Mile, Edinburgh, Scotland

tel. 0131 220 0441
e-mail: info@scotchwhiskyexperience.co.uk

www.scotchwhiskyexperience.co.uk

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.