Polska, Gdańsk – Sala BHP

Sala BHP znajduje się tuż obok Placu Solidarności. Razem z pobliskim Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej stanowi historyczny kompleks – świadka początku NSZZ Solidarność i symbol zmian, które doprowadziły do upadku PRL-u.

Sala BHP Stocznia Gdańska Solidarność Gdańsk (6)

Budynek sali BHP, fot. P. Jaskólski

Sala BHP Stocznia Gdańska Solidarność Gdańsk Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 (1)

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, fot. P. Jaskólski

Sala BHP Stocznia Gdańska Solidarność Brama NR 2 Stoczni Gdańskiej

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, fot. P. Jaskólski

Sama Sala BHP to zabytkowy ceglany budynek na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Powstał na przełomie XIX i XX wieku jako magazyn torped przy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Po Drugiej Wojnie Światowej pełnił rolę miejsca szkolenia pracowników. Najbardziej zasłynął w roku 1980. To tutaj obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który sformułował słynne 21 postulatów. To tu 31 sierpnia 1980 roku zostały podpisane porozumienia sierpniowe przez Lecha Wałęsę jako przedstawiciela komitetu strajkowego i vicepremiera, Mieczysława Jagielskiego reprezentującego rząd PRL. Porozumienia podpisane w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej zakończyły wydarzenia sierpnia 1980 i w ich wyniku m.in. zalegalizowano NSZZ Solidarność. Już w XXI wieku właścicielem budynku został NSZZ Solidarność, a w 2010 roku otwarto tu muzeum. Dodatkowo budynek pełni rolę całorocznego centrum konferencyjno-wystawienniczego.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Stała wystawa, którą można zobaczyć w Sali BHP, nosi nazwę „Solidarność – Drogi do Porozumienia”. W głównej sali możemy zobaczyć m.in. stół prezydialny, będący miejscem złożenia historycznych podpisów, kopie tablic z 21 postulatami (oryginały znajdują się w pobliskim Europejskim Centrum Solidarności), makiety obiektów Stoczni Gdańskiej i statków, a także sporo pamiątek związanych z NSZZ Solidarność. Z rzeczy współczesnych znajduje się tu tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej. Oprócz tego, organizowane są wystawy czasowe – ja trafiłem na bardzo interesującą posterową wystawę o Annie Walentynowicz. Swoistym symbolem Sali BHP jest figurka „Solidariusza” – stoczniowca z podniesionymi w górę rękoma i napisem „zwyciężymy” na torsie.

Dla zwiedzających jest tu pusto – w muzeum postery nie mogą w pełni zastąpić zabytków i eksponatów. Nieliczne gablotki i makiety (mimo bardzo pieczołowitego wykonania) umieszczone są pod ścianami sali i po prostu nikną. Jest to najprowdopodobniej zabieg celowy – w końcu odtworzono wygląd pomieszczenia z czasów najważniejszego dla Sali BHP momentu, a wtedy najważniejsi tam byli ludzie.

Sala BHP Stocznia Gdańska Solidarność Gdańsk (4)

Sklepik i kawiarnia, fot. P. Jaskólski

Sala BHP Stocznia Gdańska Solidarność Gdańsk (5)

Zaopatrzenie z epoki, fot. P. Jaskólski

Jest wiele powodów, dla których warto tu przyjść. Najprostszy jest prozaiczny – Sala BHP jest otwarta siedem dni w tygodniu, dodatkowo wejście jest darmowe. Nie jest to częsta praktyka w muzeach. Dużo ważniejszy jest fakt, że jest to miejsce, gdzie tworzyła się historia, gdzie ludzie pokazali władzy, że potrafią być ze sobą solidarni i poczuli własną godność. Jeśli zamierzacie zwiedzać pobliskie super nowoczesne Europejskie Centrum Solidarności, to może dobrze też odwiedzić budynek, który jest historycznym świadkiem początku zmian, jakie doprowadziły Polskę do odzyskania pełnej niepodległości. Dla mnie jednak, najważniejszym powodem jest to, że poczułem, że historia jest tu żywa i ma smak słodkiej PRL-owskiej lemoniady.

Sala BHP Stocznia Gdańska Solidarność Gdańsk (2)

Tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej, fot. P. Jaskólski

Dojazd:
  • samochodem – jedziemy drogą nr 91 w kierunku Gdyni i skręcamy na Plac Słowiański. Przed Europejskim Centrum Solidarności znajduje się spory bezpłatny parking, dodatkowo kilka miejsc znajduje się przed samą Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. W ECS-ie znajduje się płatny podziemny parking (chyba że mamy również bilet do ECS-u – wtedy pierwsze 4 godziny są darmowe), wjazd od ul. Nowomiejskiej.
  • pociągiem – wysiadamy na stacji Gdańsk Główny, przechodzimy przejściem podziemnym pod ul. Wały Jagielońskie, następnie kierujemy się wzdłuż niej w lewo, skręcamy w ul. Wały Piastowskie, następnie w ul. Jana z Kolna. Po około 700 metrach jesteśmy na miejscu.
  • autobusem – podobnie jak pociągiem, wysiadamy na stacji PKS Gdańsk, przechodzimy przejściem podziemnym pod ul. Wały Jagielońskie, następnie kierujemy się wzdłuż niej w lewo, skręcamy w ul. Wały Piastowskie, następnie w ul. Jana z Kolna. Po około 700 metrach jesteśmy na miejscu.
  • tramwajem – wysiadamy na przystanku Plac Solidarności. Zatrzymują się tu tramwaje linii nr 3, 7, 8, 10.
Godziny otwarcia:

codziennie 10:00 – 18:00

Ceny biletów:

Wejście darmowe – w środku znajduje się skarbonka na dobrowolne datki.

Adres:

Sala BHP
ul. Doki 1, budynek 131 A
80-863 Gdańsk

tel. +48 512 200 395
e-mail: salabhp@solidarnosc.org.pl

www.salabhp.pl

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.