Ryga, Łotwa – Muzeum Historii Rygi i Nawigacji

Vecriga to najstarsza część stolicy Łotwy leżąca na prawym brzegu rzeki Dźwiny. Obszar ten obejmuje historyczne centrum Rygi – stare kamienice, ratusz, zamek, mury miejskie oraz liczne kościoły. Na terenie Vecriga, w obrębie kompleksu katedralnego znajduje się najstarsze łotewskie muzeum – Muzeum Historii Rygi i Nawigacji. W swojej kolekcji posiada ono ponad pół miliona eksponatów. Ekspozycja ryskiego muzeum historycznego ukazuje historię długą, trudną i niezwykle mocno związaną z naszym państwem.
Muzeum Historii Rygi i Nawigacji - Budynek Muzeum. Fot. P. Lech

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji – Budynek Muzeum. Fot. P. Lech

Dzisiejsza Ryga została założona w 1201 roku przez biskupa Alberta von Buxhoevdena. Przez ponad 800 lat historii miasto wielokrotnie zmieniało „właścicieli”. Do połowy XVI wieku znajdowało się ono w gestii arcybiskupa Ryskiego. W tym okresie Ryga była członkiem Ligi Hanzeatyckiej oraz ważnym punktem na handlowej mapie Morza Bałtyckiego. W latach 1581-1621 należała do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, później aż do 1721 roku do Królestwa Szwecji, z kolei następne 200 lat to czas rządów Carskiej Rosji. XX wiek przyniósł krótki okres samodzielnych rządów łotewskich (lata 1918-1940) i bardzo bolesny czas dominacji radzieckiej (do 1990 roku). Od 26 lat Ryga znów jest najważniejszym miastem wolnej Łotwy, a stołeczne Muzeum Historii Rygi i Nawigacji prezentuje jej skomplikowane losy.

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji - Numizmaty. Fot. P. Lech

Muzeum powstało w 1773 roku i mieści się we wschodnim skrzydle ryskiego kompleksu katedralnego. W miejscu tym znajduje się prawie od początku swojego istnienia (1791 rok). Muzealna ekspozycja ma tradycyjny charakter i idealnie wtapia się w zabytkowe wnętrze. Wystawa przygotowana została w języku łotewskim i angielskim. W każdej sali poza krótkim opisem pod zabytkiem znajdziemy też foldery ze szczegółowymi informacjami. To bardzo przydatne narzędzie, zwłaszcza gdy naprawdę chcemy się zmierzyć z historią Rygi.

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji - Część ekspozycji poświęcona Polsce. Fot. P. Lech

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji – Część ekspozycji poświęcona Polsce. Fot. P. Lech

Zwiedzanie zaczynamy od sal prezentujących epokę kamienia, brązu oraz żelaza na obszarze delty Dźwiny. Do ciekawszych zabytków w tej części należy wrak łodzi (a właściwie same wręgi) wyłowionej z dna Zatoki Ryskiej oraz elementy biżuterii np. spiralne bransolety. Bardziej interesujące wydają się być jednak kolejne sale i okresy historyczne. Następne pomieszczenia pokazują czasy istnienia Terra Mariana, czyli Liwonii. XIII-XVI wiek to okres kiedy największy wpływ na wygląd Rygi mieli niemieckojęzyczni przybysze z obszarów Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Pojawili się oni tu wraz z rycerzami Zakonu Kawalerów Mieczowych oraz z hanzeatyckimi kupcami. To oni stworzyli średniowieczną Rygę – zamek, katedrę czy będący symbolem miasta Dom Bractwa Czarnogłowych. Z tego okresu w muzeum możemy zobaczyć zabytki gotyckiej sztuki rzeźbiarskiej, broń, zbroje oraz dużą kolekcję numizmatyczną.

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji - Najpiękniejsza sala muzealna. Fot. P. Lech

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji – Najpiękniejsza sala muzealna. Fot. P. Lech

Sale dotyczące XVI i XVII wieku powinny najmocniej interesować gości z Polski. W latach 1581-1621 Ryga należała do Rzeczpospolitej Obojga Narodów – z okresu tego zachowały się liczne dokumenty, monety oraz pierwsze panoramy miasta. Sama Ryga pełna zaś jest poloniców – w kościołach na starym mieście znajdziemy groby polskich szlachciców, na Ryskiej Politechnice studiował prezydent II RP Ignacy Mościcki, a w pobliskim Salpilis (18 km. od Rygi) miał miejsce jeden z największych triumfów polskiego oręża – bitwa pod Kircholmem.

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji - Takie oryginalne tabliczki prowadzą do muzeum. Fot. P. Lech

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji – Takie oryginalne tabliczki prowadzą do muzeum. Fot. P. Lech

Kolejny ciekawy okres to lata 1918-1940, kiedy to Ryga była pierwszy raz stolicą niepodległej Łotwy. Łotysze okres ten darzą dużym sentymentem. Proklamowanie niezależnej Republiki Łotewskiej w dniu 18 listopada 1918 roku rozpoczęło nowy etap w historii miasta. Przez cały okres niepodległości, miasto było najważniejszym ośrodkiem politycznym, gospodarczym i kulturalnym na Łotwie. Ta część wystawy ukazuje pamiątki należące do prominentnych polityków, artystów, naukowców oraz do zwykłych obywateli Łotwy. Interesująco prezentują się lokalne produkty (reklamy piw, słodkości oraz spektakli artystycznych) oraz dzieła artystyczne (zwłaszcza te z kręgu wpływów łotewskiego modernizmu) będące dowodem trwania tradycyjnej kultury i miejscowego rękodzieła.

Muzeum Historii Rygi i Nawigacji… No właśnie a gdzie ta nawigacja? O portowych charakterze miasta i jego stoczniowym klimacie przypomina oddzielna ekspozycja poświęcona historii łotewskiej nawigacji. Przekrojowa wystawa składa się z ponad 400 eksponatów. Głownie są to modele łodzi, ale także mamy tu elementy ożaglowania i olinowania okrętów, zabytki związane z dekoracjami statków oraz ubrania, zdjęcia i pochodzące z dalekich podróży egzotyczne pamiątki marynarzy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Muzeum uczy historii Rygi i Łotwy. Oddaje też charakter tego starego miasta – portowy, hanzeatycki, z elementami rosyjskimi, polskimi, niemieckimi i szwedzkimi. Do Muzeum Historii Rygi i Nawigacji warto zajrzeć nie tylko w momencie gdy znudzą nas już spacery po malowniczym starym mieście. Warto tu też zabrać młodszych turystów. Choć to truizm, to w muzeum każdy znajdzie coś dla siebie – panowie modele okrętów i średniowieczną broń, panie bajeczne suknie i biżuterię z różnych epok.

Godziny otwarcia:
Maj-wrzesień – codziennie 10:00-17:00
Październik-kwiecień – środa-sobota 11:00-17:00

Ceny biletów:
Normalny 4,27,- €
Ulgowy – student 1,42,- €
Ulgowy – uczeń 0,71,- €
Młodzież poniżej 18 roku życia 2,00,- €

Adres:
Palasta iela 4, Riga, LV–1050, Latvia
http://www.rigamuz.lv

Dojazd:
Muzeum znajduje się na terenie Starej Rygi, na terenie charakterystycznego zespołu architektonicznego katedry ryskiej. Ruch samochodowy w obrębie starego miasta praktycznie nie istnieje – większość ulic to deptaki. Do Muzeum Historii Rygi i Nawigacji najlepiej dostać się pieszo.

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.