Polska, Warszawa – Państwowe Muzeum Etnograficzne

Dziś nietypowy wpis. Zamiast recenzji całego muzeum, prezentujemy wam krótką relację z otwarcia nowej wystawy stałej w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Warszawskie muzeum etnograficzne działa od 1888 roku. Muzeum gromadzi zabytki kultury ludowej nie tylko z obszaru Polski czy Europy, ale także z różnych regionów innych kontynentów. Jako jedyne muzeum w Warszawie przybliża zwiedzającym tak odległe kulturowo miejsca jak Korea, Nigeria, Tybet czy Polinezja. W ostatnich latach Budynek Gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, w którym mieści się muzeum został zmodernizowany. 25 lutego 2016 roku uruchomiono nową przestrzeń muzealną, w której prezentowana jest wystawa Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego.
Państwowe Muzeum Etnograficzne - Fot. A. Wojciechowska

Państwowe Muzeum Etnograficzne – Fot. A. Wojciechowska

Nowa wystawa otwiera kolejny etap w dziejach Państwowego Muzeum Etnograficznego. Po intensywnym okresie modernizacji zakończonym w 2012 roku, muzeum wkroczyło w etap eksperymentowania z nowymi formami wystawienniczymi oraz flirtowania z eksponatami multimedialnymi. Swoistym uwieńczeniem tego czasu jest nowa ekspozycja znajdująca się na ostatnim piętrze muzeum – Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego.

Piotr B. Szacki

Kim był tytułowy bohater najświeższej wystawy w PME? Urodzony w 1939 roku w Warszawie, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego gdzie ukończył studia w zakresie etnologii, długoletni pracownik PME, kolekcjoner zabytków bezgranicznie zaangażowany w powiększanie zbiorów muzealnych z zakresu gospodarki podstawowej i rzemiosła. Muzeolog i muzealnik. Autor wystaw, publikacji i filmów etnograficznych. Dziś już nieżyjąca legenda polskiej etnografii. Jego pasja kolekcjonerska skupiona wokół idei poszerzonego studium każdego skatalogowanego przedmiotu, zainspirowała Iwonę i Jana Święchów do stworzenia niezwykle atrakcyjnej wystawy.

Państwowe Muzeum Etnograficzne - Fot. A. Wojciechowska

Państwowe Muzeum Etnograficzne – Fot. A. Wojciechowska

Nowa wystawa. Porządek rzeczy, czyli Magazyn Piotra B. Szackiego

Ekspozycja nawiązuje kształtem do przestrzeni magazynowej. Nie, ta ekspozycja jest przestrzenią magazynową. Swoim kształtem przypomina bezpośrednio przeniesiony na wystawę magazyn etnograficzny. Poraża porządkiem, schludnością oraz zimną estetyką prawdziwego magazynu. Forma przypomina nam główne idee towarzyszące każdemu muzeum. Zgodnie z ustawą ich celem jest: gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego (…), informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej (Art. 1. ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o muzeach). Nowa wystawa w pełni realizuje swój obowiązek. Wykorzystuje do tego cały arsenał możliwości współczesnego muzealnictwa. Możemy tu znaleźć kioski multimedialne, które zastąpiły indywidualne podpisy pod zabytkami (proces poszukiwań wybranych eksponatów jest prosty, logiczny i niezwykle satysfakcjonujący), pulpity multimedialne, ramki cyfrowe ze zdjęciami i filmami oraz liczne ekrany prezentujące różnorakie prace badawcze naukowców z PME.

Państwowe Muzeum Etnograficzne - Fot. P. Lech

Państwowe Muzeum Etnograficzne – Fot. P. Lech

Sama ekspozycja to około 3000 przedmiotów podzielonych na 21 działów. Każdy dział jest oznaczony literą odpowiadającą konkretnej kategorii – „C” to sprzęty służące do oświetlania i ogrzewania, „O” to używki i leki, a „Z” to przedmioty osobistego użytku. Dokumentacja każdego obiektu jest niezwykle szczegółowa. Przygotowano ją w formie cyfrowej, a do jej zgłębiania służą wspominiane wcześniej kioski multimedialne. Na tradycyjnej wystawie nie byłoby możliwości przekazania takiej ilości informacji. Tu sytuacja jest niezwykła, choć pozornie mamy na ekspozycji tylko same zabytki, to jednak ich wartość poznawcza jest praktycznie nieograniczona. Wystawa wprowadza w życie idee Piotra Szackiego – pełne studium przedmiotu złożone z metryczki, dokumentacji oraz wzbogacone zdjęciami, filmami i komentarzami. Zwiedzając ekspozycję nie musimy oglądać wszystkich zabytków. By w pełni poczuć atmosferę magazynu muzealnego, wystarczy wybrać sobie kilka eksponatów i tylko je poznać bliżej. Pozwoli to nam wracać do Państwowego Muzeum Etnograficznego wiele razy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W swoim imieniu chciałbym bardzo serdecznie polecić tę niezwykłą wystawę. Ciężko jest się do czegoś tu przyczepić, ale jeśli miałbym coś krytykować to zasugerowałbym poprawę oświetlenia. Nie wszystkie elementy wystawy są odpowiednio doświetlone, przez co kilka zabytków może uciec uwadze zwiedzających. Samą ekspozycję warto odwiedzić już w najbliższy weekend, kiedy to w sobotę Państwowe Muzeum Etnograficzne będzie można zwiedzać za darmo.

Godziny otwarcia:
Wtorek-Piątek 9:00-17:00, Sobota 10:00-18:00, Niedziela 12:00-17:00

Ceny biletów:
Normalny: 12 ,- PLN
Ulgowy: 6 ,- PLN
Państwowe Muzeum Etnograficzne objęte jest programem Muzeum za złotówkę. Bilet do kina muzealnego upoważnia zwiedzających do jednorazowego wejścia na teren wystaw bez dodatkowych opłat. W czwartki do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie można wejść za darmo. O innych bezpłatnych warszawskich muzeach przeczytasz tu:
BEZPŁATNE ZWIEDZANIE MUZEÓW W WARSZAWIE

Adres:
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
http://www.ethnomuseum.pl/

Dojazd:
Muzeum znajduje się w centrum Warszawy, blisko placu Piłsudskiego i Traktu Królewskiego. Na najbliższym przystanku autobusowym „Zachęta” zatrzymują się autobusy 102, 105 i 107.

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.