Polska, Warszawa – Neon Muzeum

AKTUALIZACJA CEN I GODZIN 22.01.2018
W Warszawie też są ciekawe i mało znane muzea – takie założenie przyświecało naszej wyprawie do praskiego Muzeum Neonu. A jakie założenia przyświecały twórcom tego wciąż jeszcze nowego punktu na kulturalnej mapie Warszawy? Ekipa muzeum postawiła sobie za zadanie dokumentowanie, ochronę i konserwację polskich barwnych reklam świetlnych, czyli neonów. Realizując swoje cele, zebrali już całkiem pokaźną kolekcję neonów i od 19 maja 2012 roku dzielą się nią z warszawską publicznością.
Budynek Muzeum. Fot. P. Lech

Budynek Muzeum. Fot. P. Lech

Słynny Jaś i Małgosia. Fot. P. Lech

Słynny Jaś i Małgosia. Fot. P. Lech

My niestety odwiedziliśmy ich dopiero teraz. Trwająca zimowa aura nie zachęcała do zabaw plenerowych, dlatego 23 marca z dużą dawką entuzjazmu wybraliśmy się do praskiego Soho i obejrzeliśmy kolekcję Muzeum Neonów.

Neon Zoom. Fot. P. Lech

Neon Zoom. Fot. P. Lech

Ekspozycja została zlokalizowana w pofabrycznym budynku na terenie SoHo Factory na warszawskiej Pradze. Dla osób nieznających okolicy wycieczka w te rejony Warszawy może być ciekawym doświadczeniem. Sama ulica Mińska nie zachęca do zwiedzania i popołudniowego spaceru. Jednak to, co skrywa się za niepozorną bramą pod numerem 25 jest prawdziwą wartością okolicy. Znajdują się tu restauracje, siedziby czasopism (nie tylko artystycznych), liczne galerie, pracownie rzeźby i malarstwa oraz Muzeum Neonu. Dojazd z Centrum Warszawy do tej artystycznej Mekki zajmuje tylko 20 minut.

POLMO - neon. Fot. P. Lech

POLMO – neon. Fot. P. Lech

Muzeum Neonu znajduje się w budynku nr 55. Po przekroczeniu potężnych stalowych drzwi, wkraczamy do świata reklam i gazów szlachetnych. Ekspozycja obejmuje około 50 neonów. Od tych najbardziej znanych, takich jak Berlin, Jaś i Małgosia czy Ambasador po te mniejsze pochodzące na przykład ze stacji kolejowej Powiśle czy gmachu PZM.

Ekspozycja. Fot. P. Lech

Ekspozycja. Fot. P. Lech

Poza uratowanymi i podarowanymi neonami mamy możliwość zapoznania się z fachem neoniarza czy technikami przechowywania kolorowych gazów. Możemy też obejrzeć zachowane instalacje obsługujące świecące reklamy oraz przyjrzeć się fazie ich projektowania.

Plany. Fot. P. Lech

Plany. Fot. P. Lech

Całość została zamknięta na niewielkiej przestrzeni około 600 m2. Tylko niektóre neony zostały opatrzone opisami i to dość losowo – raz w języku polskim raz w angielskim. Dlatego nawet dla najbardziej obytych varsavianistów część neonów jest całkowicie anonimowa, warto więc skorzystać z możliwości wynajęcia przewodnika. Fajnym uzupełnieniem wystawy jest album sprzedawany w Muzeum (150 PLN), pod tytułem Polish Cold War Neon autorstwa dyrektorki placówki pani Ilony Karwińskiej.

Berlin - pierwszy neon w kolekcji. Fot. P. Lech

Berlin – pierwszy neon w kolekcji. Fot. P. Lech

Warto dodać, że część pieczołowicie odrestaurowanych neonów (Jubiler i Warszawa Wschodnia) uzyskała drugie życie i została zainstalowana na terenie SoHo.

Neoniarz? Fot. P. Lech

Neoniarz? Fot. P. Lech

Ekspozycja porusza bardzo ciekawy temat, ze względów historyczno-urbanistycznych bliski nam wszystkim. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, iż jest to tematyka dość niszowa – muzeum jest ewenementem w skali naszego kraju. Warto też pamiętać że sama objętość wystawy jest mała, tak naprawdę dość dokładne zwiedzanie zajęło nam niewiele ponad 30 minut. Jeśli jednak wciąż zastanawiacie się gdzie zniknęły i co się stało z neonami z Kina Praha czy z siedziby Totalizatora Sportowego na Targowej, to odpowiedź znajdziecie tu, w budynku nr 55 na Mińskiej 25.

Zachęcamy do zwiedzania i dzielenia się komentarzami

alemuzea.pl

Muzeum Neonu. Polecamy alemuzea.pl

Muzeum Neonu. Polecamy alemuzea.pl

Dojazd:
Tramwajami 3, 6, 22 i 26. Wysiadamy na przystanku Bliska, przechodzimy przez bazarek i jesteśmy na Mińskiej 25.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 12:00-17:00
Wtorek NIECZYNNE
Środa – Piątek 12:00-17:00
Sobota 12:00-18:00
Niedziela 11:00-17:00

Ceny biletów:
Ulgowy – 10,- PLN
Normalny – 12,- PLN

Adres:
Budynek 55. Soho Factory
ul. Mińska 25 03-808 Warszawa

http://www.neonmuzeum.org/

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.