Polska, Kraków – Muzeum Lotnictwa Polskiego

W Krakowie bywam dość regularnie, ale do Muzeum Lotnictwa trafiłem po raz pierwszy, być może dlatego że jest ono zlokalizowane poza zwykle odwiedzanymi częściami miasta. Historia powstania placówki sięga 1964 roku, gdy Aeoroklub Krakowski organizował Wystawę Lotniczą i w związku z tym sprowadzono do Krakowa mnóstwo eksponatów lotniczych. Muzeum zlokalizowane jest na terenie byłego, niedziałającego już  lotniska Rakowice-Czyżyny. Część obiektów dawnego lotniska nadal wykorzystywana jest do prezentowania ekspozycji.
Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Główny budynek Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Fot. P. Jaskólski

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Ekspozycja w nowym budynku, Fot. P. Jaskólski

Od 18.08.2010 r. chlubą muzeum jest nowoczesny Gmach Główny, z lotu ptaka przypominający śmigło. Zdobył on pierwszą nagrodę CEMEX Building Award 2011 dla najlepszego na świecie budynku z betonu w kategorii budynków publicznych i przemysłowych. Mieści się tu biblioteka, sala konferencyjna, sala kinowa, biura i przede wszystkim ponad 1000 m2 przestrzeni ekspozycyjnej.

Największą salę w nowym budynku zajmują najcenniejsze samoloty w zbiorach muzeum. Jest tu m.in. oryginalny brytyjski myśliwiec Spitfire, rewelacyjny przykład przedwojennej polskiej myśli konstrukcyjnej –  RWD-13, oraz jedyny zachowany z Kampanii Wrześniowej, polski myśliwiec P-11c.

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Hełm Hermaszewskiego, Fot. P. Jaskólski

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Herbatka kosmonauty, Fot. P. Jaskólski

Sporą część zajmują również gabloty z mundurami, odznaczeniami i osobistym wyposażeniem pilotów. Znajdują się tu na przykład rzeczy przekazane przez jedynego polskiego kosmonautę – generała Mirosława Hermaszewskiego.

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Aerolaboratorium, Fot. P. Jaskólski

I coś co spodobało mi się najbardziej – Aerolaboratorium – rewelacyjnie wyposażona sala, gdzie organizowane są różnego rodzaju pokazy, warsztaty i lekcje edukacyjne. Znajduje się tu sala kinowa w której dwa razy dziennie wyświetlane są filmy edukacyjne dotyczące lotnictwa. W Aerolaboratorium możemy poznać budowę  silnika samolotowego, zobaczyć prawdziwy samolot z częściowo zdemontowanym poszyciem oraz zajrzeć do jego wnętrza.

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Symulator lotu, Fot. Ł. Medrzycki

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Eksponaty interaktywne z Aeorolaboratorium, Fot. P. Jaskólski

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Żyroskop, Fot. P. Jaskólski

W Aerolaboratorium znajduje się kilkanaście eksponatów interaktywnych, dzięki którym zwiedzający samodzielnie może zapoznać się ze zjawiskami fizycznymi. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: ogromny balon na ciepłe powietrze, dmuchawa i uwięziona w strumieniu powietrza piłka, kabina samolotu z monitorem – symulatorem lotu, żyroskop, w którym sami możemy poczuć przeciążenia…

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Układ Warszawski vs. NATO, Fot. P. Jaskólski

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Gra interaktywna – ubierz agenta Układu Warszawskiego, Fot. P. Jaskólski

Wychodząc z głównego budynku, trafiamy do hangarów. Pierwszy po lewej to wystawa porównująca arsenał NATO i Układu Warszawskiego. W środku znajdują się samoloty, uzbrojenie, mundury, kombinezony lotnicze, tabele ilustrujące wielkość arsenału danego mocarstwa, porównujące moc danego pocisku. Wystawa jest zrealizowana doskonale graficznie – na przykład na ścianach znajdują się plakaty propagandowe z danej epoki, co nadaje całości odpowiedni klimat. Jest też wyraźny podział kolorystyczny hangaru na pół. Wrażenie potęguje gra światłami, które co jakiś czas wyłaniają z mroku dany model, eksponat lub samolot. Minusem tej części muzeum są eksponaty interaktywne – są to słabe ekrany dotykowe, nieintuicyjne i zacinające się podczas używania.

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Archeologia lotnicza, Fot. P. Jaskólski

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Oryginał tuż obok rekonstrukcji, Fot. P. Jaskólski

Hangar po prawej stronie zajmuje dział „archeologia lotnicza”.  Jest to najstarsza cześć muzeum, gdzie prezentowane są samoloty z czasów I wojny światowej. Są to głównie maszyny pochodzące z kolekcji Hermana Göringa, która przed wojną znajdowała się w zbiorach berlińskich i po wojnie trafiła do Krakowa jako mienie porzucone przez Niemców. Samoloty zostały rekonstruowane przez pracowników muzeum – czasem obok rekonstrukcji znajduje się oryginalny fragment. Znajdują się tu również gabloty z miniaturowymi modelami oraz zdjęcia prezentujące prace konserwatorów podczas odbudowy samolotów.

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Aleja MIGów, Fot. P. Jaskólski

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Nie tylko maszyny latające…, Fot. P. Jaskólski

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Alejka rolnicza, Fot. P. Jaskólski

Najbogatsza część zbiorów muzeum zajmuje ogromne przestrzenie „pod chmurką”.  Są to przede wszystkim maszyny wojskowe, cywilne, rządowe, akrobatyczne czy rolnicze. Jest tu cała aleja MIGów – wszystkie razem sprawiają wrażenie, jakby wycofano je na raz z jednej jednostki. Przy samolotach znajdują się tabliczki informacyjne – najciekawsze chyba przy rządowych – z których dowiadujemy się, kto i kiedy nimi latał. Znajdują się tu również działa i radary obrony przeciw lotniczej. Nie wszystko jednak jest w idealnym stanie – część samolotów wyraźnie niszczeje, stojąc na zewnątrz hangarów, narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W kilku dostrzec można nawet spuszczone powietrze z kół i rdzawe zacieki.

Kraków - Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa „bombowo” zaskakuje, Fot. P. Jaskólski

Wielka przestrzeń Muzeum Lotnictwa wymaga dużej ilości czasu na jego zwiedzanie. Ja niestety nie zdążyłem zwiedzić całości – został jeszcze hangar z silnikami. Podobno niektóre samoloty są również dostępne do zwiedzania w środku. I to chyba największy plus muzeum lotnictwa – jego ogrom. Można tu spędzić cały dzień, doskonale się bawiąc i zwiedzając, a i tak zabraknie czasu na wszystko. Jedna rzecz jest tylko niezbędna – dobra pogoda.

Dojazd:

Komunikacją najprościej dojechać do muzeum tramwajami linii nr 4, 10, 52 do przystanku AWF, przejść na drugą stronę al. Jana Pawła II, cofnąć się kawałek i dalej za drogowskazem w prawo.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – nieczynne

Wtorek – Niedziela 9:00 – 19:00

Ceny biletów:

Bilet normalny – 14,- PLN

Bilet ulgowy – 7,- PLN

We wtorki obowiązuje bezpłatny wstęp na wystawy stałe muzeum.

Kasa biletowa nie sprzedaje biletów na 30 minut przed końcem zwiedzania!

Adres:

 Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Al. Jana Pawła II 39

30-969 Kraków 28

skr.poczt. 79

Tel: 12 642-87-01 lub 12 642-40-70

E-mail: info@muzeumlotnictwa.pl

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.