Norwegia, Horten – Marinemuseet Horten

Muzeum z widokiem na fiord
Muzeum z widokiem na Fiord. Fot. Paweł Lech

Muzeum z widokiem na fiord. Fot. Paweł Lech

Spóźniliśmy się. Dwudziestoczterogodzinny rajd po Norwegii pozwolił nam zwiedzić trzy urocze miasteczka (Horten, Moss i Tonsberg) i zajrzeć do dwóch lokalnych muzeów. Zajrzeć to dobre słowo, bo do Muzeum Norweskiej Królewskiej Marynarki Wojennej trafiliśmy już po zamknięciu sal wystawowych. Nie zwiedziliśmy stałej ekspozycji, ale przed zamknięciem terenu udało nam się obejrzeć całą ekspozycję plenerową i o tym dziś wam opowiem.

Część ekspozycji plenerowej. Fot. Paweł Lech

Część ekspozycji plenerowej. Fot. Paweł Lech

Muzeum Morskie dokumentuje dzieje Królewskiej Norweskiej Marynarki Wojennej. Znajduje się w dokach na Karljohansvern w Horten. Karljohansvern było główną bazą Marynarki Norweskiej od 1819 do 1963 roku. Z licznie zachowanych do dziś budynków możemy oglądać forty Norske i Citagellet, pozostałości fabryki samolotów, budynek szkoły Marynarki Wojennej, gmachy koszarowe i amunicyjne oraz stanowiska artyleryjskie. Prawie cały teren został opuszczony przez marynarzy w 2002 roku i wraz z 73 budynkami przekazany lokalnej administracji.

Działa okrętowe. Fot. Paweł Lech

Działa okrętowe. Fot. Paweł Lech

Samo muzeum działa od 1853 roku i jest jednym z najstarszych muzeów morskich na świecie. W XIX wieku był to po prostu otwarty dla publiczności zbiór pamiątek. Dziś stopniowo poszerzane zbiory stały się pokaźną ekspozycją o silnie tradycyjnym i historycznym charakterze. Kolekcja muzeum zawiera fragmenty i modele statków. Jej dużą część stanowi sprzęt używany przez marynarkę norweską oraz aliancką i nazistowską. Zbiory uzupełnia duży zasób zdjęć, obrazów i grafik o profilu marynistycznym. Perłą w zbiorach muzeum jest biblioteka z ponad 25 000 woluminów, w tym z dokumentami i dziennikami okrętowymi nawet z 1814 roku.

S-302 Utstein - łodź podwodna typu 207. Fot. Paweł Lech

S-302 Utstein – łodź podwodna typu 207. Fot. Paweł Lech

Wrażenie robi ekspozycja plenerowa. Już przy wejściu na teren zwracamy uwagę na łódź podwodną. Okręt podwodny typu 207 S-302 Utstein, będący w służbie do 1991 roku stanowi największy eksponat muzeum. Łódź można zwiedzić wewnątrz nawet po godzinach otwarcia muzeum. Kompletna łódź podwodna jest nie lada gratką dla fanów marynistyki. Ciekawostką jest to, iż takie same okręty (typu 207) do dziś służą w Marynarce Polskiej. Sęp, Sokół, Bielik i Kondor wciąż stanowią cześć naszej floty wojennej.

Wnętrze łodzi podwodnej. Fot. Paweł Lech

Wnętrze łodzi podwodnej. Fot. Paweł Lech

W skład wystawy plenerowej wchodzą jeszcze drewniane kotwice, liczne dawne armaty okrętowe oraz artyleria okrętowa współczesna i z okresu II wojny światowej. Za budynkiem muzeum, w doku ukryta jest współczesna łódź rakietowa oraz wolno rozstawione wyrzutnie torped. Z cypla tuż koło zacumowanego statku roztaczał się piękny widok na fiordy Horten.

W doku pomiędzy składnicami amunicji. Fot. Paweł Lech

W doku pomiędzy składnicami amunicji. Fot. Paweł Lech

Nam niestety nie udało się zwiedzić wnętrza muzeum. Może komuś z was to wyjdzie? Jak tak, to zachęcam do podzielenia się relacją.

Zdjęcie pamiątkowe. Fot. Paweł Lech

Zdjęcie pamiątkowe. Fot. Paweł Lech

Dojazd:

Samoloty z Polski latają do pobliskiego Sandefjord – Torp (32 km., WIZZAIR), Rygge (29 km. RYANAIR) i Oslo (100 km. LOT). Do Marinemuseet Horten najłatwiej dostać się samochodem, znajduje się ono w północnej części Horten (patrz mapa). Można również skorzystać z komunikacji miejskiej, łączącej okolicę muzeum ze stacją kolejową Skoppum i z centrum Horten. Jeśli nie posiadamy samochodu warto wybrać się po prostu na spacer na wyspę. Piękne widoki gwarantowane.

Godziny otwarcia:
Maj – Wrzesień: codziennie 12:00 – 16:00
Październik – Kwiecień: tylko soboty 12:00 – 16:00

Wstęp:
Darmowy

Adres:
Karljohansvern,
3183 Horten

www.forsvaretsmuseer.no/nor/Marinemuseet

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.