Noc Muzeów 2016

Noc Muzeów – wyczekiwana przez miłośników sztuki i zabytków noc 14/15 maja 2016 r. – zbliża się wielkimi krokami. Wszyscy ostrzymy sobie zęby na najlepsze atrakcje w bliższej i dalszej okolicy, bo przecież to nie tylko noc darmowego wstępu do muzeów, ale również liczne niespodzianki, przygotowane specjalnie na to wielkie święto. Polecamy zaplanować tegoroczną Noc Muzeów wcześniej, by nie zaskoczyły Was kolejki, a możliwości udało się wykorzystać do cna. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją dla każdego województwa.
1. Woj. zachodniopomorskie – Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w nowej siedzibie

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów otwarte będzie w nowej siedzibie przy ul. Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim. Bezpłatnie będzie można tutaj zwiedzić wystawy czasowe oraz wystawę „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, przygotowaną z okazji 70-lecia polskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej. W głównej siedzibie MHZK zaprezentowane zostaną zabytki z kapitularza katedralnego, m.in. rękojeść noża wikingów z X wieku odkryta w 2011 r. przy kamieńskim ratuszu, oraz kolekcję pocztówek, które będzie można zobaczyć jedynie w Noc Muzeów. Dla gości przygotowano również specjalne prezentacje na temat zbiorów MHZK

Po prelekcjach, o godz. 21.00 spod Muzeum wyruszy wycieczka do baszty, z której planowane jest podziwianie nocnej panoramy miasta. Na koniec zaprezentowany zostanie zbiór fotografii Kamienia Pomorskiego z lat 60. ubiegłego wieku, które w ostatnim czasie zostały podarowane Muzeum.

Szczegółowy rozkład wszystkich wydarzeń związanych z Nocą Muzeów w Kamieniu Pomorskim znajdziecie tutaj.

2. Woj. dolnośląskie –  Zamek Chojnik w oczekiwaniu na ducha

Zamek Chojnik podczas Nocy Muzeów zaprasza na specjalny koncert rockowo-folkowego zespołu Castle Dreams oraz całonocne ognisko, które będzie płonąć aż do rana. Przez całą noc będzie można również zwiedzać zamek za darmo z przewodnikami w strojach historycznych, m.in. kapitanem Jędrkiem oraz członkami Gildii Przewodników Sudeckich. Nie zabraknie również zjawy Hansa Ulricha Schaffgotscha, który już zapowiedział swoje odwiedziny! Na strudzonych wędrowców czekają rycerskie i plebejskie potrawy w zamkowej karczmie. Dokładny harmonogram na poniższym plakacie.

Noc Muzeów na Zamku Chojnik, mat. prasowe

Noc Muzeów na Zamku Chojnik, mat. prasowe

3. Woj. kujawsko-pomorskie – Zamek Krzyżacki w Świeciu w wersji BIO

Świecie, położone u ujścia rzeki Wdy do Wisły, na swoją wizytówkę wylansowało Zamek Krzyżacki, który 14 maja będzie można obejrzeć podczas specjalnego nocnego spaceru z przewodnikiem. Na zamkowych gości czeka również wystawa „BIOsfera – wspólne dziedzictwo” prezentująca zdjęcia wykonane podczas pleneru fotograficznego we Wdeckim Parku Krajobrazowym, który odbył się w czerwcu 2015 r. Dodatkowo o fotografii przyrodniczej opowie Adam Adamski, kierownik Muzeum Przyrodniczego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zamek Krzyżacki w Świeciu, fot. P. Jaskólski

Zamek Krzyżacki w Świeciu, fot. P. Jaskólski

Na całą imprezę należy zaopatrzyć się w zaproszenia – do odbioru w Punkcie Informacji OKSiR oraz kasie Zamku. Szczegóły znajdziecie na stronie OKSiR, a informacje o Zamku Krzyżackim – tutaj.

4. Woj. lubelskie – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w blasku świec

Pałac w Kozłówce na Noc Muzeów, w godzinach 18:00 do 22:00 będzie można odwiedzić za darmo. Organizatorzy, specjalnie na tę okazję planują zaprezentować przepiękne pałacowe wnętrza w blasku świec. Wprowadzić mają one gości w nastrój opowiadań grozy, którego punktem kulminacyjnym będzie spektakl teatralny „Dom grozy” na podstawie opowiadań z epoki wiktoriańskiej. Adaptacji podjęli się uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Lubartowie. Sceną przedstawienia będą salony pałacu w Kozłówce. Przedstawienia odbędą się o godz. 19:30 i 20:30.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie internetowej Muzeum Zamoyskich.

5. Woj. lubuskie – Nietoperzowa Noc Muzeów w MRU Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

Na Noc Muzeów Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy związane z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym przygotowało cykl warsztatów związanych z nietoperzami – będzie mowa o nietoperzowym “ostrym dyżurze”, okazja do zbudowania domków dla nietoperzy i spacer w poszukiwaniu sympatycznych “gacków”. Ponadto goście będą mieli możliwość obejrzenia obiekt Pz.W.717 oraz przejechania się transporterem BTR 152. Już od godziny 16:00 czynna będzie również kantyna oraz zapłonie ognisko.

MRU Noc Muzeów 2016, mat. prasowe

MRU Noc Muzeów 2016, mat. prasowe

Szczegóły znajdziecie na fanpage’u MRU Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy.

6. Woj. łódzkie – Zamek w Łęczycy o rzeczach niesamowitych i zakazanych

Muzeum w Łęczycy, jak na siedzibę Diabła Boruty przystało, ma zamiar zaczarować gości kilkoma tajemnicami. Na początek – “fascynująca opowieść o zakazanej archeologii”, czyli UFO, miejsca mocy i trójkąt bermudzki. Kustosze na salach muzealnych przybliżą kilka niesamowitych postaci, a chętni będą mieli okazję wziąć udział w grze muzealnej z nagrodami. Prócz tego, odbędzie się również zwiedzanie wystawy czasowej “Łuk. Broń ludzi i herosów” – oczywiście z przewodnikiem. Na deser nie zapomnijcie odwiedzić zamkowej wieży, gdzie czekać będą tajemnicze dźwięki i mroczne zakamarki…

Zamek w Łęczycy, fot. P. Jaskólski

Zamek w Łęczycy, fot. P. Jaskólski

Szczegółowy opis przedstawiono na stronie internetowej Muzeum w Łęczycy.

7. Woj. małopolskie – Dom Józefa Mehoffera – „Odkrywamy nieznane”

Wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie zapraszają w tym roku gości do wypowiedzi czym jest dla nich sztuka. Prócz tego, będzie również trwała zbiórka książek, organizowana z fundacją Zaczytani. Zebrane książki zostaną przekazane do szpitali i placówek medycznych. W Domu Józefa Mehoffera odbędzie się pokaz nabytków pozyskanych przez MNK dzięki programom MKiDN:
witraża „Caritas” oraz studiów rysunkowych do witraży fryburskich autorstwa Józefa Mehoffera. pokazom będą towarzyszyć spotkania z kustoszem.

Harmonogram dla wszystkich oddziałów znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie.

8. Woj. mazowieckie – Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim przy szczęku szabel

Inscenizacja bitwy o Pałac Bielińskich, połączona z piknikiem historycznym i pokazami, będzie największą imprezą historyczną w Polsce, związaną z Nocą Muzeów. Organizatorzy już od godz. 12:00 otwierają obóz dla gości, na których czekają gry i zabawy, konkurs łuczniczy, pokazy musztry, prezentacje konne, pogadanki, a o godz. 20:00 – clou programu, czyli Wielka Bitwa o Pałac Bielińskich. Oprawę imprezy stanowić będzie muzyka na żywo w wykonaniu węgierskiego zespołu Szelindek, a pod muzeum rozstawią się kramarze w ramach jarmarku. Obozowisko ma być otwarte również w niedzielę.

Szczegółowy program znajdziecie w wydarzeniu na fanpage’u Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

9. Woj. opolskie – Muzeum Wsi Opolskiej w piątek trzynastego

Uwaga! Tutaj Noc Muzeów odbędzie się w piątek, 13 maja! Ale za to w programie same smakowitości: prezentacja mobilnego planetarium CASSIOPEIA, śląskie bajki i legendy, pokaz wykonywania lalek „motanek”, warsztaty plastyczne i teatralne, a także wernisaż nowej wystawy pt. „Tchnienie inności. Polscy twórcy ludowi nieprofesjonalni”. Odbędzie się również spotkanie  z wolontariuszem oraz podopiecznymi fundacji Azyl Nadziei, czyli słów kilka o czarnych kotach w piątek trzynastego. Na zakończenie organizatorzy zapraszają na koncert Zespołu Śpiewu Tradycyjnego „Niezłe Ziółka” i prezentację filmu historycznego „Agnozja”.

Godziny i miejsca poszczególnych wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Wsi Opolskiej.

10. Woj. podkarpackie – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku z „Kamratami”

Skansen w Sanoku zaprasza już od godz. 19:00 na bezpłatne zwiedzanie wszystkich obiektów Rynku Galicyjskiego. Oczywiście, nie zabraknie również wydarzenia specjalnego, jakim będzie występ zespołu „Kamraty”. Szczegóły znajdziecie na poniższym zaproszeniu, a także na stronie internetowej Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Noc Muzeów w Sanoku, mat. prasowe

Noc Muzeów w Sanoku, mat. prasowe

11. Woj. podlaskie – O ćmach w Muzeum Wigier

Wigierski Park Narodowy, który jest gospodarzem Muzeum Wigier, z okazji Nocy Muzeów zaprasza na wyjątkowe spotkania z nocnymi gospodarzami Suwalszczyzny. Najpierw prof Jarosław Buszko opowie o motylach dziennych i nocnych jako wysłannikach bogów. Już po zmroku dr Anna Krzystofiak przedstawi ćmy, któr można spotkać na terenie Suwalszczyzny. Wstęp oczywiście wolny!

Dokładny harmonogram można znaleźć na plakacie oraz stronie internetowej Muzeum Wigier.

Muzeum Wigier - Noc Muzeów 2016, mat. prasowe

Muzeum Wigier – Noc Muzeów 2016, mat. prasowe

12. Woj. pomorskie – Opactwo Cysterskie w Pelplinie, czyli klasztorne obrazy z życia

Noc Muzeów w Pelplinie rozpocznie się od prezentacji historycznej o tym, „Jak cystersi w Pelplinie klasztor założyli”. Dla gości przygotowano koncert organowy, warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych oraz biesiadę „Z cystersami u Księcia Mestwina”. Będzie można oczywiście zwiedzać katedrę w grupach z przewodnikami. Ponadto, zarówno starsi, jak i młodsi będą mieli okazję wziąć udział w questingu z nagrodami. Zwieńczeniem programu ma być noc cysterskiej modlitwy i Fire Show.

Katedralne skryptorium - każdy może się wcielić w średniowiecznego mnicha, fot. P. Jaskólski

Katedralne skryptorium – każdy może się wcielić w średniowiecznego mnicha, fot. P. Jaskólski

Szczegółowy rozkład można znaleźć tutaj.

13. Woj. śląskie – Muzeum Ognia w Żorach i Żorek

Wszystkich gości Nocy Muzeów w Żorach powita 14 maja miejska maskotka, czyli Żorek, który również będzie głównym bohaterem gry miejskiej „Śladami Żorka”. Na mecie, przy budynku Muzeum Ognia, na wszystkich, którzy poprawnie odpowiedzą na pytania, czekają nagrody. Wstęp do Muzeum oczywiście będzie bezpłatny, a specjalnie dla dzieci przygotowana zostanie sala zabaw. Dodatkową atrakcją ma być prezentacja wozu strażackiego oraz możliwość zajrzenia do jego wnętrza i wysłuchania najciekawszych opowieści strażaków.

Harmonogram znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Ognia w Żorach oraz na jego fanpage’u.

14. Woj. świętokrzyskie – Wygraj nocleg w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Pałacyk w Oblęgorku na tegoroczną Noc Muzeów przygotował naprawdę wyjątkową atrakcję. Każdy, kto podczas tej nocy wykona zdjęcia w którymkolwiek z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach, ma szansę wygrać dwuosobowe zaproszenie na pobyt w pokojach gościnnych w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Szczegółowe zasady konkursu #NocMNKi2016 znajdziecie tutaj.

Oblęgorek, fot. W. Jaskólska

Oblęgorek, fot. W. Jaskólska

Oczywiście w godz. 19:00 – 24:00 wszyscy mają możliwość bezpłatnie zwiedzić wystawy stałe Muzeum, a także najnowszą wystawę czasową – ” Czas mierzony szwajcarskim zegarem”. Dokładne informacje znajdziecie na stronie internetowej Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

15. Woj. warmińsko-mazurskie – Rycerskie Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie

Europejska Noc Muzeów w Działdowie rozpocznie się już o godz. 11:00 zajęciami z archeologii doświadczalnej prowadzonymi przez Towarzystwo Naukowe Pruthenia z Olsztyna. Przez cały dzień będzie można przymierzyć średniowieczne stroje i uzbrojenie, a także zapoznać się z narzędziami tortur i porozmawiać z katem. Na wieczór zaplanowano pokazy walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego św. Katarzyny Aleksandryjskiej Ziemi Działdowskiej. Zwieńczeniem programu będzie pokaz tańca z ogniem.

Dokładna rozpiska o wszystkich atrakcja zamieszczona została na stronie internetowej Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego.

16. Woj. wielkopolskie –  Brama Poznania ICHOT i wielkie otwarcie Traktu Królewsko-Cesarskiego

Budynek Bramy Poznania i Śluzy Katedralnej tradycyjnie zwiedzać będzie można w tym roku za darmo  w godz. 17:00 – 1:00, ale UWAGA! Noc Muzeów 2016 odbędzie się tutaj 21 maja! Na Ekspozycję Główną obowiązywał będzie bezpłatnych biletów wydawanych w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia (brak wcześniejszej rezerwacji). Przez całą Noc Muzeów będzie możliwe zwiedzanie Śluzy Katedralnej, czyli fragmentu XIX-wiecznej pruskiej fortyfikacji, a także wystawy czasowej „MOSTY – prace Filipa T.A.K”.

Ponadto na gości czeka wielka premiera – na nowo otwarta zostanie trasę Traktu Królewsko-Cesarskiego! Z tej okazji na Trakcie pojawią się specjalne atrakcje przygotowane na Noc Muzeów. Będzie można m.in. wcielić się w postaci historyczne, przymierzyć własną koronę i wziąć udział w nocnej wersji nowych wycieczek po Starym Mieście i Śródmieściu.

Dokładną rozpiskę znajdziecie na stronie internetowej Bramy Poznania.

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"