Noc Muzeów 2015

Noc Muzeów – wyczekiwana przez miłośników sztuki i zabytków noc 16/17 maja 2015 r. – zbliża się wielkimi krokami. Wszyscy ostrzymy sobie zęby na najlepsze atrakcje w bliższej i dalszej okolicy, bo przecież to nie tylko noc darmowego wstępu do muzeów, ale również liczne niespodzianki, przygotowane specjalnie na to wielkie święto. Polecamy zaplanować tegoroczną Noc Muzeów wcześniej, by nie zaskoczyły Was kolejki, a możliwości udało się wykorzystać do cna. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją dla każdego województwa.

Polskie logo Nocy Muzeów, materiały prasowe

1. Woj. zachodniopomorskie – Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie Szczecińskim: Artyści (nie) dotykają arcydzieła

Muzeum w Stargardzie zaprasza do swojej głównej siedziby przy Rynku Staromiejskim oraz do Bastei. Noc Muzeum 2015 odbywać się będzie pod sztandarem artystycznym. Już od godz. 18.30 na Rynku będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych i własnoręcznie przerobić dzieła malarskie, a w tym samym czasie – w salce edukacyjnej MAH – odbędą się pokazy i zajęcia związane z tajemniczymi substancjami farmaceutycznymi pod kierunkiem specjalistów aptekarzy. W głównej siedzibie Muzeum odbędzie się kulminacyjny moment Artystycznej Nocy Muzeów – prezentacja nowego nabytku z kolekcji MAH. Obraz pochodzi z lat 30. XX w. i jest dziełem artysty związanego ze Stargardem – Pan Dyrektor na razie nie zdradza szczegółów…

Tymczasem w Bastei odbędą się rodzinne warsztaty polegające na tworzeniu rzeźb i instalacji artystycznych z przedmiotów codziennego użytku oraz zajęcia pod tytułem „Baw się sztuką!”, które pozwolą poznać różne kierunki w sztuce oraz wykorzystać je w swoich dziełach.

Stargard Szczeciński - Noc Muzeów 2015, materiały prasowe

Stargard Szczeciński – Noc Muzeów 2015, materiały prasowe

Podczas całej imprezy jej uczestnicy są zaproszeni do udziału w konkursie polegającym na odnalezieniu ukrytych w obu gmachach MAH przedmiotów – losowanie odbędzie się o godz. 23:00.

Szczegółowe informacje na temat godzin poszczególnych warsztatów i konkursu znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

2. Woj. dolnośląskie – Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze: 70. rocznica zakończenia II wojny światowej

Muzeum Historii i Militariów planuje tegoroczne obchody Nocy Muzeów połączyć z obchodami 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji przygotowano specjalną wystawę czasową – „Berlin 1945 – upadek hitlerowskich Niemiec”, którą będzie można zwiedzać już od godziny 16:00. W tym czasie również goście będą mieli okazję zajrzeć do zwykle niedostępnych wnętrz pojazdów wojskowych i spotkać się z żołnierzami z 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Dla uzdolnionych artystycznie Muzeum ma propozycję stworzenia militarnego graffiti, a dla łasuchów prawdziwy rarytas – wojskowa grochówka.

Dokładną rozpiskę Nocy Muzeów w Jeleniej Górze (również w innych muzeach) znajdziecie tutaj.

3. Woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy: Sztuka tkwi w wodzie

Wśród wielu propozycji na Noc Muzeów w Bydgoszczy wyróżnia się Muzeum Wodociągów. Będzie tu można zobaczyć – oczywiście za darmo – stałą wystawę, a na niej „zabytkowe pompy, hydranty, zdroje, pompy, replikę XVI- wiecznego rurmusa i wodno-ściekowego kanału piętrowego z końca XIX wieku”. Dodatkowo goście będą mieli szansę spróbować swoich sił w sztuce Ebru, czyli tradycyjnego malarstwa na wodzie. Kilka razy w ciągu nocy odbędzie się lalkowy spektakl „Hamlet”, jednak jak na jednostkę związaną z wodą przystało, w Muzeum Wodociągów wykorzystana zostanie autorska technika podwodnych marionet i akwaria. Na zakończenie proponujemy się wybrać do Wieży Ciśnień, gdzie oprócz możliwości obejrzenia nowych nabytków do tamtejszej kolekcji, uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję podziwiania panoramy Bydgoszczy nocą.

Szczegółowy program Nocy Muzeów dla całej Bydgoszczy znajduje się tutaj.

4. Woj. lubelskie – Muzeum Lubelskie w Lublinie: Pod znakiem husarii

Muzeum w Lublinie planuje zainaugurować Noc Muzeów już o godz. 17:30 prezentacją parady husarii pod Zamkiem Lubelskim. Praktycznie przez całą noc będzie można wziąć udział w warsztatach (np. „Jedwabne opowieści z Krainy Orientu”) oraz prelekcjach i wykładach, a także spotkaniach z kustoszami poszczególnych ekspozycji które będą się odbywały na wystawach związanych z poruszanym tematem. Warto sprawdzić, na które z nich obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, bo liczba miejsc jest ograniczona! Również tej nocy zwiedzający będą mieli szansę zobaczyć słynną kaplicę zamkową i donżon w nocnym anturażu.

Spotkajmy się na Zamku w Lublinie!, fot. P. Jaskólski

Spotkajmy się na Zamku w Lublinie!, fot. P. Jaskólski

Na dziedzińcu Zamku odbędzie się tej nocy koncert Lubelskiej Federacji Bardów uświetniany pokazami żonglerki flagami oraz występem Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”.

Program Nocy Muzeów we wszystkich oddziałach Muzeum Lubelskiego znajdziecie w ulotce.

5. Woj. lubuskie – Muzeum Regionalne w Świebodzinie: Na kresową nutę

W Świebodzinie tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się już 15.05.2015 r. i skupi się wokół otwarcia nowej wystawy pt. Kresy i nowa rzeczywistość – o tradycjach kresowych i nie tylko w powojennym Świebodzinie. Wernisażowi towarszyszyć będą wykłady, prelekcje i prezentacja multimedialna, ale gwoździem programu stanie się niewątpliwie występ kapeli koźlarskiej ze Zbąszynka – Kotkowiacy, której członkowie zaprezentują często zapomniane już instrumenty tradycyjne. Nie zabraknie również uczty dla podniebienia – zapewni ją poczęstunek kresowy Świebodzińskiego Związku Kresowian. Na deser zaś na zupełnie inną nutę uderzą muzycy z Jazz Trio RH+ z muzyką latynoską.

Szczegółowy harmonogram można pobrać ze strony internetowej Muzeum Regionalnego w Świebodzinie.

6. Woj. łódzkie – Muzeum Animacji Se-ma-for w Łodzi: Cała noc w świecie dobranocek

Se-ma-for w tym roku stawia przede wszystkim na warsztaty, w których każdy będzie mógł wziąć udział. Znajdzie się tutaj coś miłego zarówno dla wielbicieli muzyki, jak i malarstwa. Będzie można m.in. stworzyć własnego bajkowego bohatera oraz wyanimować własne imię. Wszystko oczywiście z Parauszkiem, Pik-pokiem, Misiem Uszatkiem oraz Coralgolem.

Se-ma-for Noc Muzeów 2015, materiały prasowe

Se-ma-for Noc Muzeów 2015, materiały prasowe

Jak zachwalają organizatorzy – na gości tej nocy czeka długa lista atrakcji:

 • Food trucki z pysznym jedzeniem
 • Camera Obscura
 • Zabawy animacyjne na dworze
 • Chusta animacyjna
 • Zajęcia ruchowe dla najmłodszych
 • Konkursy
 • Kalambury
 • Warsztaty z piksilacji
 • Loteria Fantowa – każdy los wygrywa!

Cała propozycja Muzeum Animacji Se-ma-for znajduje się na jego stronie internetowej.

7. Woj. małopolskie – Muzeum w Chrzanowie: Dawno, dawno temu… w PRL-u

Muzeum w Chrzanowie w tym roku zaprasza do Oddziału Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka” w niedzielę, 17 maja. W programie ważne miejsce zajmie m.in. przejazd zabytkowych pojazdów oraz tematyczny spacer po Chrzanowie w czasach PRL-u. Nawiązując do oferty kulturalnej minionej epoki, organizatorzy zapraszają na Festiwal socjalistycznej piosenki chrzanowskiej, emisje Chrzanowskiej Kroniki Filmowej, a także pokaz mody PRL-u – „Modna Pani”. Prócz tego w ofercie znajdzie się również pokaz multimedialny „Muzeum utracone”. Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, to może zachęcą was pozostałe propozycje:

 • Pokaz pojazdów zabytkowych
 • Gra interaktywna Za czym ta kolejka?
 • Bajkowy Kącik dla dzieci
 • Specjalna ekspozycja pt.: Nie taki szary PRL

Godziny i harmonogram można znaleźć na portalu Kulturalny Chrzanów. Link do strony internetowej Muzeum w Chrzanowie znajdziecie tutaj.

8. Woj. mazowieckie – Galeria Etnograficzna Willa Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim: Kolejowa Noc Muzeów

Grodzisk Mazowiecki w tym roku stawia na kolej i przybliża historię inwestycji, która „dosłownie i w przenośni 170 lat temu pchnęła dzieje Grodziska na nowe tory”. Oprócz wernisażu wystawy plenerowej „Kolej na Grodzisk”, imprezę uświetnią występy uczniów Państwowej Szkoły Muz. I st. im. T. Bairda, pokazy rękodzieła i kiermasz wyrobów regionalnych. Przewidziane są również warsztaty z różnych dziedzin rękodzieła oraz degustacja potraw przygotowanych wg tradycyjnych receptur.

Kolej na Grodzisk Mazowiecki, materiały prasowe

Kolej na Grodzisk Mazowiecki, materiały prasowe

Ciekawie zapowiada się również kolejowy spacer szlakiem zabytków okraszony gawędą pod hasłem „Historie kołem się toczą”. Główną atrakcją będzie pokaz tańców z lat 30. XX wieku w wykonaniu grupy Dans Ludica i wieczorny dancing na tarasie.

Program znaleźć można na stronie Willi Radogoszcz.

9. Woj. opolskie – Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku: Koronkowa aglomeracja

Propozycja Muzeum w Prudniku związana będzie z hasłem „Od nitki do Fränkla”, a wszystkie atrakcje dotyczyć będą szeroko pojętego włókiennictwa. Oferta jest bardzo szeroka – od otwarcia wystawy „Koronkowa aglomeracja”, przez pokaz tkania artystycznego i degustację potraw uczniów ZSR w Prudniku, aż po pokaz strojów przygotowanych przez dzieci w ramach konkursu „Nie szata zdobi człowieka” i pokaz mody przygotowany przez Lilę Borowską i Aleksandrę Gisges-Dalecką. Główny punkt programu to performance o tajemniczo brzmiącym tytule – „Przenikanie”.

Szczegóły zamieszczono na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej.

10. Woj. podkarpackie – Muzeum Regionalne w Mielcu: „W co się bawić…?”

Zawsze zajmujący temat zabaw i zabawek będzie przyświecał również Muzeum Regionalnemu w Mielcu, które obchody Nocy Muzeów planuje zorganizować w oddziale „Jadernówka”. Całe święto związane będzie z wernisażem wystawy „W krainie bajek i zabawek”. Już od godz. 13:00 najmłodsi będą mieli szansę bawić się w plenerze. Przygotowano specjalnie dla nich m.in. malowanie twarzy, zamykanie w bańkach mydlanych i kręcenie rzeźb z balonów. Dzieci z pewnością zachwyci Teatr na Walizkach z Wrocławia ze swoim widowiskiem „Błazenologia”. Muzeum w Mielcu nie zapomina jednak także o dorosłych – specjalnie dla nich odbędzie się spektakl „Wieczór komediowy 2” Grupy Winegret z Wrocławia, a noc zakończą projekcje filmów z Charlie Chaplinem.

Plakat i harmonogram wszystkich atrakcji znajdziecie na stronie internetowej Muzeum w Mielcu.

11. Woj. podlaskie – Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce: Noc z dreszczykiem

Europejska Noc Muzeów do Sokółki zawita w tym roku po raz pierwszy i z tej okazji organizatorzy, Sokólski Ośrodek Kultury i Muzeum Ziemi Sokólskiej, planują przyprawić gości o dreszczyk emocji. Zwiedzający będą więc mogli obejrzeć fotografie regionu na nowo otwartej wystawie „Dawna Sokólszczyzna w fotografii Lucjusza Niedźwieckiego” i zwiedzać Muzeum za darmo do późnych godzin nocnych. A oprowadzać ich będą… duchy!

Dla chętnych zaplanowano możliwość udziału w grze miejskiej. Uwaga! Trzeba wcześniej zarejestrować swoją grupę – maksymalnie 5 osób. Dla najwytrwalszych – seans z dreszczykiem w kinie „Sokół”.

Program wydarzeń sokólskiej Nocy Muzeów zamieszczono na stronie internetowej SOK.

12. Woj. pomorskie – Muzeum w Lęborku: Średniowieczna Noc Muzeów

Muzeum w Lęborku w tym roku skupia się na średniowiecznych rozrywkach dla ludu. Możecie się tu spodziewać widowisk teatralnych w wersji, jaka była znana ludziom średniowiecza, ale nie zabraknie również rybałtów, minstreli i żonglerów. Wszystkie atrakcje będą miały miejsce na dziedzińcu muzeum, w basztach oraz na scenie ustawionej przed kościołem św. Jakuba.

Lębork - Noc Muzeów 2015, materiały prasowe

Lębork – Noc Muzeów 2015, materiały prasowe

Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Muzeum w Lęborku.

13. Woj. śląskie – Zamek w Cieszynie: Modernistycznie i rycersko

Cieszyn, jak przystało na miasto pograniczne, będzie obchodził Noc Muzeów wspólnie ze swoim czeskim sąsiadem. Tej nocy cała Góra Zamkowa ożyje. Imprezę rozpocznie spacer tematyczny po obu Cieszynach – „Szlakiem Cieszyńskiej Moderny”. Dla najmłodszych przygotowano w zamkowej Oranżerii zajęcia „I ty możesz zostać królem i królową Nocy Muzeów”, polegające na zdobieniu własnych tarczy, mieczy i koron. W Rotundzie odbędzie się koncert czeskiego chóru Ad Dei Gloriam, a obok Oranżerii – muzyczne improwizacje w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Przez całą noc goście są zaproszeni do wspólnego grillowania i zwiedzania wystaw związanych z dizajnem, a także Wieży Piastowskiej, Rotundy i Cieszyńskiej Uliczki Kobiet.

Zamek w Cieszynie, Rotunda Św. Mikołaja, Wzgórze Zamkowe, fot. P. Jaskólski

Zamek w Cieszynie, Rotunda Św. Mikołaja, Wzgórze Zamkowe, fot. P. Jaskólski

Wszystkie wydarzenia w Cieszynie polskim i Czeskim Cieszynie zamieszczono we wspólnej ulotce.

14. Woj. świętokrzyskie – Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim: Laserowe Czary Mary

Centrum Nauki Leonardo oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego – oprócz darmowego zwiedzania wystawy stałej – przygotowują dla gości atrakcje futurystyczne. Studenci UJK poprowadzą warsztaty biologiczne, chemiczne, fizyczne i astronomiczne, a dzieci są zaproszone do udziału w warsztatach terenowych pn. „Co w trawie piszczy”. Z pewnością spodoba się im także pokaz gigantycznych baniek mydlanych. Gwoździem programu ma być pokaz laserów przestrzennych „Laserowe czary mary” i „Widzialne – niewidzialne” UV show.

Szczegóły organizacyjne są dostępne na stronie internetowej Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, które opiekuje się Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

15. Woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: W gościnie u Kopernika

Muzeum we Fromborku, wraz z Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, zaprasza przede wszystkim do zwiedzania stałych i nowych wystaw w Pałacu Biskupim oraz w Szpitalu św. Ducha. Swój warsztat zaprezentują gościom pracownie konserwacji zabytków, m.in. witraży, którymi szczyci się Muzeum Mikołaja Kopernika. Dla romantyków planowane są specjalne pokazy w planetarium – po seansie można się wybrać do (wyjątkowo otwartego nocą) sklepu alchemiczno-zielarskiego oraz kawiarni „Spiżarnia Kanonika Kopernika”. Ponadto podczas Nocy Muzeów będzie miało miejsce wydarzenie specjalne: wernisaż nowej wystawy pt. „Co napisał Kopernik?”.

Tuż przed godz. 22:00 nie lada gratka – taniec ognia w wykonaniu grupy ogniowej na razie.

Witraż braniewski z panoramą Fromborka, fot. W. Rydzyńska

Witraż braniewski z panoramą Fromborka, fot. W. Rydzyńska

Więcej atrakcji w programie Nocy Muzeów we Fromborku znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Mikołaja Kopernika.

16. Woj. wielkopolskie – Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu: W roku Olgi Boznańskiej

Noc Muzeów w Kaliszu aż kipieć będzie atrakcjami. Będzie oczywiście możliwość darmowego zwiedzania wystaw stałych i czasowych w Muzeum Okręgowym, a także wyjątkowa okazja – związana z rokiem Olgi Boznańskiej – obejrzenia dwóch jej obrazów znajdujących się w kaliskich zbiorach. Prócz tego dla zainteresowanych przewidziany jest wykład na temat badań nad średniowiecznym Kaliszem i pokaz filmu „Ukryte gniazdo dynastii”. Dla ożywienia wieczoru zaś organizatorzy przygotowali koncert zespołu Olek Blues. W programie przewidziane są również niespodzianki dla gości, ale o tym sza!

Informacje o wystawach oraz szczegółowy program Nocy Muzeów zamieszczony jest na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Kaliszu.

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"