Noc Muzeów 2014

Już w najbliższy weekend na muzeożerców czeka prawdziwa gratka – Noc Muzeów, czyli ulubione muzea w wyjątkowej, starannie przygotowywanej formie. Już pobieżny przegląd placówek muzealnych pozwala zauważyć, że noc z 17 na 18 maja będzie pełna atrakcji. Żeby nie utknąć w niepotrzebnych kolejkach, warto zaplanować tę noc wcześniej i wziąć pod uwagę również mniej popularne jednostki. Dlatego też, podobnie jak w zeszłym roku, zapraszamy do zapoznania się z naszym wojewódzkim zestawieniem najciekawszych pomysłów.

Polskie logo Nocy Muzeów, materiały prasowe

1. Woj. zachodniopomorskie – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, czyli jak pracuje Marszałek

Z prawdziwą pompą obchodzi Noc Muzeów Muzeum Narodowe w Szczecinie. My polecamy szczególnie jego oddział na Zamku Książąt Pomorskich, gdzie oprócz nocnego zwiedzania wystaw zamkowych, będzie można wysłuchać koncertów zespołów kaszubskich, obejrzeć spektakl Teatru Ognia Lascar i filmy dokumentalne nt. historii samego Zamku. Do tego muzealnicy zapraszają na wykłady o gryfach – symbolu Szczecina. Uwaga: na wykładach ilość miejsc jest ograniczona! Gryfy patronować będą również specjalnym warsztatom kreatywności przeznaczonym dla dzieci.

Na deser, naszym zdaniem, dwie największe atrakcje: pamiątkowe zdjęcia w fotobudce z użyciem historycznych rekwizytów oraz możliwość obejrzenia gabinetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (tutaj wejścia limitowane).

Zamek w Szczecinie, fot. J. Sasanka

Zamek w Szczecinie, fot. J. Sasanka

Szczegółowa rozpiska atrakcji we wszystkich oddziałach szczecińskiego Muzeum Narodowego zamieszczona została na jego stronie internetowej.

2. Woj. dolnośląskie – Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku: Czas na Polskę i Czechy

Muzeum Ziemi Kłodzkiej planuje tegoroczne obchody Nocy Muzeów połączyć z obchodami czeskimi, a motywem przewodnim całej imprezy będzie czas w każdym jego wymiarze – od nawiązania do tamtejszej kolekcji zegarów po symbolikę przeszłości mieszkańców regionu. W planach są między innymi: koncert-performance, wystawy sztuki współczesnej oraz warsztaty, a wszystko to okraszone obecnością braci Słowian – gości z Czech, Bośni i Hercegowiny, Słowacji oraz Polski.

Dokładna rozpiska na Noc Muzeów znajduje się na stronie Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

3. Woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum Ziemi Chełmińskiej: nocny Spacerek po Chełmnie

Chełmińscy muzealnicy na Noc Muzeów przygotowali – oprócz bezpłatnego zwiedzania muzeum i Baszty Prochowej z przewodnikiem – kilka atrakcji specjalnych. Przede wszystkim Noc Muzeów to jedyny dzień w roku, kiedy będzie możliwość podziwiania panoramy miasta z tarasu Ratusza, co nam się niestety nie udało podczas pobytu w tym pięknym mieście. Koszt to symboliczne 2 zł. Ponadto mieszkańców Chełmna z pewnością zainteresuje  promocja albumu „Chełmno i jego mieszkańcy na starej fotografii”. Wieczór uświetni kameralny koncert na skrzypce i fortepian we wnętrzach Sali Mieszczańskiej Ratusza.

Kto dotrwa do 21.00, tego czeka przemiły spacer z przewodnikiem po najciekawszych zakamarkach miasta – usłyszeć będzie można m.in. historię ulic Szkolnej, Franciszkańskiej, Dominikańskiej, zwiedzić kościół klasztornego (z wejściem na emporę!), a także zobaczyć kryptę Magdaleny Mortęskiej.

Przepiękny renesansowy ratusz - siedziba Muzeum Ziemi Chełmińskiej fot. P.Jaskólski

Przepiękny renesansowy ratusz – siedziba Muzeum Ziemi Chełmińskiej, fot. P.Jaskólski

Rozkład zamieszczony jest na stronie internetowej Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

4. Woj. lubelskie – Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym: złota noc

 Złotem i kruszcami zaskrzy się Noc Muzeów w Kazimierzu Dolnym. W tym roku w gmachu głównym przy Rynku 19 imprezę otworzy przelot paralotniarzy nad Muzeum. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z najbardziej oryginalnymi technikami złotniczymi, wziąć udział w warsztatach, a nawet osobiście wydrukować biżuterię na drukarce 3D. Na koniec muzealnicy zapraszają na koncert pt. „Tańce Snu”, który wykonają… sami złotnicy. Na bogato!

Program wszystkich oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego znaleźć można na jego stronie internetowej.

5. Woj. lubuskie – Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze: „Cygańska noc w muzeum”

 Muzeum Ziemi Lubuskiej świętuje w 2014 roku Noc Muzeów po cygańsku, czyli hucznie i kolorowo. Wczesnym wieczorem imprezę rozkręcą happening w wykonaniu teatru Terminus A Quo oraz koncert „Traden Roma – Jadą Cyganie”. W dalszej części wieczoru zielonogórscy muzealnicy proponują m.in. wykłady z cyklu: cygańskie fakty i mity, warsztaty plastyczne i promocję książki. Cygańską ucztę zwieńczą spektakl słowno-muzyczny oraz gwiazda wieczoru – zespół Vanessa & Sorba z koncertem „Podróż w magiczny świat romskiej muzyki”.

Godziny kolejnych wydarzeń dostępne są na stronie Muzeum Ziemi Lubuskiej.

6. Woj. łódzkie – Muzeum Miasta Pabianic: noc pełna zabawek

Pracownicy Muzeum Miasta Pabianic podczas Nocy Muzeów 2014 skupiają się na zabawkach w związku z otwarciem 17 maja wystawy zabawek ludowych. Z tej okazji będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia zabawek oraz nietypowej grze muzealnej. Prócz tego odbędę się koncerty, w tym bardzo obiecujący występ zespołu pieśni i tańca „Bychlewianka”.

Noc Muzeów - Pabianice, materiały prasowe

Noc Muzeów – Pabianice, materiały prasowe

Więcej informacji znaleźć można na blogu Muzeum Miasta Pabianic.

7. Woj. mazowieckie – Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, czyli Kurpie od kuchni

Ostrołęka w tym roku stawia na kulinaria i przybliża dania regionalne pod hasłem „Kurpie od kuchni”. Oprócz wernisażu wystawy „Grycana kasa to radość nasa”, przedstawiającej kuchnię lokalną, imprezę uświetnią występy kapeli kurpiowskiej Brata Zeno z Czarni, konkurs tańców kurpiowskich oraz jarmark. Dla najmłodszych przewidziany jest specjalny blok z quizami, grami i konkursami.

Ponadto muzealny dziedziniec przeobrazi się w gospodę „Pod pełnym kruzykiem”, a na najwytrwalsi nagrodzeni zostaną wyjątkową iluminacją frontu muzeum.

Program znaleźć można na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

8. Woj. opolskie – Muzeum im. J. Dzierżona w Kluczborku: kluczborskie legendy

 Propozycja Muzeum w Kluczborku spodoba się zapewne przede wszystkim najmłodszym. Głównym punktem programu będą bowiem kluczborskie legendy, czytane od godz. 20.00. Ciekawie zapowiadają się również warsztaty wykonywania ozdób z filcu, metalu oraz gliny. A dla pokolorowania całej imprezy – „kluczborskie” kolorowanki.

Szczegóły zamieszczono na stronie internetowej Muzeum w Kluczborku.

9. Woj. podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce: Naftowa Noc Muzeów

Tak oryginalny temat jak pozyskiwanie nafty i gazu bronią się same, a Noc Muzeów może im tylko jeszcze dodać uroku. Głównym punktem programu ma być wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Co wiemy o ropie naftowej” oraz pokazy filmów o tematyce naftowej – jakiekolwiek by one nie były, muszą być fascynujące! Wejście do Muzeum oczywiście będzie dostępne przez cały wieczór, jednak zwiedzanie będzie odbywać się tylko w grupach z przewodnikiem o konkretnych godzinach. Dla każdej grupy przewidziano ekskluzywny pokaz czerpania ropy z kopanki „Franek”. A wszystko to „w klimatycznej scenerii bobrzeckiego lasu oświetlonego lampami” …

Godziny wejść opublikowano na stronie internetowej Muzeum w Bóbrce.

10. Woj. małopolskie – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, czyli odlotowa noc

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – o którym już pisaliśmy, więc z czystym sumieniem możemy polecić – zaprasza na Noc Muzeów już 16 maja. Wśród licznych atrakcji wyróżnia się przede wszystkim wystawa broni palnej Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów dostępna do zwiedzania przez całą imprezę. Z pewnością duży powodzeniem będą się cieszyć rekonstrukcje historyczne przy niektórych eksponatach oraz możliwość przyjrzenia się z bliska historycznym pojazdom militarnym. Tematykę lotniczą rozszerzą zapętlone prezentacje filmów, a także wykład „Wojny w przestworzach – od I wojny światowej do współczesności”.

Wisienką na torcie ma być uruchomienie silnika jednego z historycznych samolotów. Będzie można je zaobserwować w połowie każdej godziny między 19.30 a 0.30. Zwiedzający będą mieli również sposobność zajrzenia do wnętrz wybranych samolotów i śmigłowców, między innymi odrestaurowanego papieskiego śmigłowca Mi-8.

Muzeum Lotnictwa Polskiego, Fot. P. Jaskólski

Muzeum Lotnictwa Polskiego, fot. P. Jaskólski

Szczegółowy plan lotów na stronie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

11. Woj. śląskie – Muzeum Miejskie w Żorach: Czy w muzeum straszy?

Specjalnie podczas Nocy Muzeów Muzeum Miejskie w Żorach udostępnia zwiedzającym swoją nową siedzibę, która zostanie opanowana przez straszydła i upiory wszelkiej maści. Atrakcje Muzeum w Żorach podzielono na panel dla dorosłych oraz panel dla dzieci. Oprócz ciekawej oferty kulinarnej, przebieranek i warsztatów plastycznych, będzie można zapoznać się ze śląskimi legendami o duchach i innych stworach, a dla starszym Muzeum proponuje wykład o voodoo. Na wszystkich gości czekał będzie „utopkowy tort” (zastanawiamy się, co to takiego – odważnych, którzy go spróbują prosimy o opinie!). Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, należy wcześniej je zarezerwować.

Szczegółowy program i kontakt do Muzeum Miejskiego w Żorach zamieszczony został na stronie internetowej.

12. Woj. podlaskie – Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach: od fatałaszków do Wielkiej wojny

Muzeum M. Konopnickiej w Suwałkach proponuje na Noc Muzeów tematykę związaną z życiem codziennym. Główną atrakcją będą opowieści związane z prezentowanymi w Muzeum wystawami:

  • Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu
  • Suwalczanki. Historie opowiedziane szeptem zachwytu
  • Czesław Miłosz – Powroty
  • Wielka wojna. Suwalszczyzna i Zaniemenie 1914–1918

Zwiedzający będą więc mogli posłuchać o dziewczęcych sekretach, balach, pierwszych miłościach, polskich pisarzach, a także o wojennych losach regionu w związku z wernisażem nowej wystawy – „Wielka wojna”. Najwytrwalsi nagrodzeni zostaną ekskluzywnym pokazem mody z lat 20, 30.

Program wydarzeń Muzeum im. M. Konopnickiej oraz innych suwalskich instytucji, które włączają się w akcję Noc Muzeów, zamieszczono na stronie internetowej.

13. Woj. świętokrzyskie –  Muzeum Wsi Kieleckiej: Liczydło!

Muzeum Narodowe w Kielcach, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Muzeum Wsi Kieleckiej łączą w tym roku swoje siły pod hasłem matematycznych łamigłówek. Matematyczny konkurs będzie trwał od godz. 20.00 17 maja, a ogłoszenie wyników nastąpi dzień później, o godz. 15.00. Ponadto kieleccy muzealnicy przygotowali na Noc Muzeów niespodziankę specjalną – kino letnie z pokazem filmu „Ginące zawody”.

Regulamin konkursu oraz szczegóły organizacyjne dostępne są m.in. na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej.

14. Woj. pomorskie – Muzeum Zamkowe w Malborku, czyli jak budowano zamek po wojnie

Zamek w Malborku jako jeden z niewielu w tym zestawieniu widzieliśmy nocą osobiście (podczas pewnego indywidualnej nocnej wycieczki), więc gorąco je polecamy – specjalne iluminacje i gotycka cegła to wyjątkowe połączenie! W tym roku Noc Muzeów odbywać się będzie pod hasłem „Śladami odbudowy zamku”. Gwoździem programu będą najnowsze efekty prac konserwatorskich, które przywróciły blask tym wyjątkowym murom. Bilety, kupowane w kasie za symboliczną złotówkę, mają przypisane konkretne godziny wejścia, ale za to do każdego dołączana będzie pamiątkowa karta.

Zamek w Malborku, fot. W. Jaskólska

Zamek w Malborku, fot. W. Jaskólska

Szczegóły i informacje o możliwości wejścia dostępne są na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku.

16. Woj. wielkopolskie – Muzeum Regionalne w Wągrowcu: wypalmy fajkę pokoju!

Do Wągrowca z okazji Nocy Muzeów zawitają Indianie Ameryki Północnej. Impreza związana będzie z otwarciem wystawy „Indiańskie oblicza Ameryki”, którą już 17 maja będzie można obejrzeć w Opatówce. Największą atrakcją będą zapewne pokazy indiańskich tańców powwow. Nie zabraknie również przyjemności dla ciała – gospodarze muzeum obiecują poczęstunek. Z kolei w ogrodzi muzealnym goście będą mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach ruchowych.

Informacje o wystawie oraz szczegółowy program Nocy Muzeów zamieszczony jest na stronie internetowej Muzeum w Wągrowcu.

15. Woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie: w poganowskich lasach i mazurskiej chacie

 At last but not least: Muzeum w Kętrzynie zaprasza przede wszystkim do zwiedzania zamkowych murów w najdogodniejszy dla gości sposób: indywidualnie lub w grupie z przewodnikiem. Osobiście polecamy wersję z przewodnikiem – jak sami mieliśmy okazję się przekonać, kętrzyńscy przewodnicy to prawdziwe skarbnice wiedzy. Obie opcje są oczywiście bezpłatne. Ponadto podczas Nocy Muzeów będzie miało miejsce wydarzenie specjalne: wernisaż nowej wystawy malarstwa, a dla koneserów muzyki i wielbicieli regionu – „muzyczne improwizacje z historią zamku w tle”. Zainteresowani będą mogli poznać poza tym szczegóły najnowszych wyników badań archeologicznych w poganowskich lasach – co w nich takiego oryginalnego, dowiecie się z innego naszego wpisu. Dla dzieci przygotowano również nie lada gratkę, a mianowicie interaktywne zajęcia pt. „Znalezione w mazurskiej chacie”.

Wystawa na zamku w Kętrzynie, fot. W. Jaskólska

Wystawa na zamku w Kętrzynie, fot. W. Jaskólska

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"