Noc Muzeów 2013

Wielkimi krokami zbliża się noc 18/19. maja, podczas której większość europejskich placówek udostępnia swoje zbiory w wyjątkowej odsłonie. Większość placówek zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw lub za symboliczną złotówkę proponuje skorzystanie z bogatej oferty dodatkowych atrakcji. A pole do popisu jest ogromne! Specjalnie dla Was zrobiliśmy ranking 16 najciekawszych propozycji ze wszystkich województw.

Polskie logo Nocy Muzeów, materiały prasowe

1. Woj. zachodniopomorskie – Muzeum w Koszalinie

Oprócz bezpłatnego zwiedzania wystaw z ich kustoszami, muzealnicy zapraszają do skorzystania z takich akcji jak „Księgarnia za pół ceny” – promocyjna sprzedaż wydawnictw muzealnych, „Historia i sztuka za złotówkę” – sprzedaż książek i plakatów czy skosztowania przysmaków gospodyń wiejskich na „Targu Młyńskim”. Prócz tego PTTK proponuje nocną wycieczkę z przewodnikiem szlakiem koszalińskich zabytków. Na dziedzińcu Muzeum odbędą się spektakle i pokazy mody i walk w wykonaniu Drużyny Grodu Trzygłowa, a także koncerty zespołów Dixieland i Tibigan. Główną atrakcję stanowić będzie parada historyczna z finałem o godz. 23.30

Szczegółowy program na stronie Muzeum w Koszalinie.

2. Woj. dolnośląskie – Humanitarium we Wrocławiu

Wrocławskie Humanitarium zaprasza szczególnie rodziny z dziećmi. Na Noc Muzeów, oprócz zwiedzania interaktywnej wystawy, przygotowano także specjalne pokazy – niestety z ograniczoną ilością miejsc. W niedzielę poprzedzającą Noc Muzeów zostanie uruchomiona rezerwacja on-line bezpłatnych wejściówek na wystawę. Warsztaty i laboratoria – przystosowane zarówno do młodszych jak i starszych grup wiekowych będą dostępne przez cały czas otwarcia placówki, a przy dobrej pogodzie planowane są także atrakcje – niespodzianki na zewnątrz budynku.

Informacja na stronie Humanitarium.

3. Woj. kujawsko-pomorskie – Muzeum ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum w Grudziądzu w tym roku zaprasza na „Fantastyczną Noc Muzeów”. Fantastyka przewijać się będzie przez wszystkie wydarzenia podczas tej wyjątkowej nocy. Przede wszystkim w planach jest otwarcie wystawy „Wojciech Siudmak. Diuna i światy fantastyczne”, gdzie zaprezentowane zostaną prace autora ilustracji i grafik do epopei Franka Herberta. Klimat będą budowały obecne na wystawie modele, ubiory i przedmioty rodem ze świata Diuny. Dzieciom Muzeum proponuje „Międzygalaktyczną przygoda w jaskini” – interaktywną grę na wystawie archeologicznej, a także udział w konkursie plastycznym czy zajęciach malowania twarzy. Dorosłych z pewnością zainteresują wykłady np. o historii science-fiction. Muzeum odwiedzą także członkowie grupy rekonstrukcyjnej z filmu „Gwiezdne Wojny”, którzy zapozują do wspólnej fotografii wraz ze zwiedzającymi. Na deser i zakończenie – pokaz filmu „Iron Sky”.

Plakat Nocy Muzeów w Grudziądzu, materiały prasowe Muzeum

Szczegółowy program na stronie Muzeum w Grudziądzu.

4. Woj. lubelskie – Piwnica pod Fortuną w Lublinie

Noc Muzeów to świetna okazja, by zobaczyć nowo otwartą multimedialną wystawę przygotowaną w podziemiach Kamienicy Lubomelskich.O przeszłości miasta na styku kultur i religii opowiadają dotykowe prezentacje, hologramy, wizualizacje zaprojektowane przez zespół pracujący przy tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczególnie godna uwagi jest sala z zabytkową winiarnią ozdobioną XVI-wiecznymi malowidłami. Od 10. maja można odebrać bezpłatne wejściówki na zwiedzanie Piwnicy podczas Nocy Muzeów.

Informacje o Nocy Muzeów na stronie Kamienicy „Piwnica pod Fortuną”.

5. Woj. lubuskie – Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim (Zamek Piastowski)

Na zamku w Krośnie na zwiedzających czekają przede wszystkim wykłady historyków, znawców dziejów regionu. Dzieci natomiast będą mogły wziąć udział w wykopaliskach archeologicznych, by potem wraz z rodzicami zobaczyć na wystawie znajdowane ten sposób w ich najbliższej okolicy skarby. Muzealnicy przygotowują już dla turystów niespodziankę w postaci ekspozycja Skarbu z Marcinowic – niedawnego odkrycia naszyjników i broni z epoki brązu. W planach także wernisaż malarski, „Baśń o Grającym Imbryku”, Bachus Classic Orchestra z najpiękniejszymi utworami Marka Grechuty, a na zakończenie projekcja filmu „Kochanek królowej”. Znajdzie się coś również dla miłośników epoki PRL-u oraz rękodzieła.

Szczegóły i program dostępne są na stronie Centrum Zamek w Krośnie Odrzańskim.

6. Woj. łódzkie – Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi

Przez całą Noc Muzeów w łódzkim Planetarium odbędą się specjalne pokazy nieba pod kopułą. Równolegle do nich będą trwały eksperymenty fizyczne, w których każdy będzie mógł wziąć udział. A jeśli pogoda dopisze, Planetarium przewiduje możliwość obserwacji nieba przez teleskop z tarasu PiOA. Prócz tego Planetarium przygotowało astronomiczną prezentację multimedialną. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Szczegóły na stronie Planetarium w Łodzi.

7. Woj. małopolskie – Muzeum Ziemi Miechowskiej

Noc Muzeum w Miechowie odbędzie się po raz pierwszy, a więc ze stosowną pompą. Poza darmowym zwiedzaniem wystaw w Muzeum, miechowscy muzealnicy przygotowali prawdziwą gratkę dla wielbicieli klimatów średniowiecznych klasztorów. Przy dźwiękach średniowiecznych chorałów odbędzie się podróż w czasie do niedostępnych na co dzień najstarszych zabytków bazyliki w Miechowie oraz cel zakonnych bożogrobców – tak mało znanych w naszym kraju, a jakże fascynujących. Przez całą noc towarzyszyć będą zwiedzającym członkowie Bractwa Rycerskiego Gryphus Vexilum.

Szczegóły na stronie Muzeum Ziemi Miechowskiej.

8. Woj. mazowieckie – Fotoplastikon Warszawski

Warszawa, ze względu na ogromną ilość jednostek muzealnych, może pochwalić się zapewne najbogatszą ofertą na Noc Muzeów. Warto jednak zwrócić uwagę, że udział w tej akcji biorą również archiwa, biblioteki, teatry, a nawet kina. Całkowicie wyjątkowym miejscem tej nocy będzie jednak Fotoplastikon Warszawski. Na tę wyjątkową okazję przygotowano klimaty dawnej Warszawy – pokazy trójwymiarowych zdjęć „Warszawa sprzed 100 lat” oraz „Bez gorsetu, turniury i pantalonów…. czyli odrobina erotyki ” przy granych na żywo przedwojennych szlagierach. Jak zapewniają gospodarze – warto!

Szczegóły na oficjalnej stronie Nocy Muzeów.

9. Woj. opolskie – Muzeum Śląska Opolskiego

W Opolu Noc Muzeów przypada wyjątkowo 17. maja, co może być doskonałym rozwiązaniem dla turystów, którzy chcą skorzystać z większej ilości atrakcji. Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na fizyczne eksperymenty, prelekcje, warsztaty modelarskie czy budowania latawców. A tematy brzmią bardzo intrygująco: „Od skraplania do latania”, „Wielkie pranie i suszenie”, „Latawce w chińskiej tradycji”, „Wykorzystanie przestrzeni powietrznej przez ptaki”… Wszystko powiązane ma być z otwarciem wystawy stałej „Pranie, maglowanie…” w Kamienicy Czynszowej przy ul. św. Wojciecha 9. Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie Muzeum Śląska Opolskiego.

10. Woj. podkarpackie – Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu

W Muzeum Archidiecezjalnym doskonale znajdą się z pewnością miłośnicy poezji. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się recytacja wierszy Mateusza Pieniążka i możliwość spotkania z ich autorem. Niecodzienną okazją będzie możliwość obejrzenia po raz pierwszy odrestaurowanych zabytków wydobytych z podziemi katedry. Prócz tego Muzeum zaprasza na otwarcie nowej wystawy, a wisienką na torcie ma być nocne wejście na wieżę katedry, skąd rozciąga się przepiękna panorama Przemyśla – nie do zobaczenia podczas żadnej innej nocy!

Szczegóły dostępne na stronie Muzeum Archidiecezjalnego.

11. Woj. śląskie – Tyskie Browarium

O Tyskim Browarium powiedziano już wystarczająco dużo, by niemal każdy w Polsce o nim słyszał. Trudno się dziwić, skoro jako naród tak uwielbiamy złocisty trunek… Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Tyskie Browarium zamieni się jednak w sposób wyjątkowy i nieoczekiwany. Przywita mianowicie gości klimatem gospody z lat 20 i 30 – tych z muzyką na żywo i postaciami z epoki. Prócz tego odbędzie się pokaz etiud z czeskiego filmu „Fimfarum Jana Wericha”, a zainteresowani będą mieli niepowtarzalną okazję podejrzenia willi dyrektora Juliusza Müllera. Oczywiście, będzie można również bezpłatnie zwiedzać wystawy i stare części browaru. Propozycja tylko dla osób pełnoletnich…

Szczegóły Nocy Muzeów w Tychach prezentuje na swojej stronie Tyskie Browarium.

12. Woj. podlaskie – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Dość niespodziewaną instytucją, która weźmie udział w Nocy Muzeów jest również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – za to jego propozycja prezentuje się wyjątkowo różnorodnie. Pod hasłem „Historia, muzyka i medycyna” mieszczą się tak odmienne wydarzenia jak koncerty muzyki klasycznej, wykład o Białymstoku w sowieckiej fotografii, konkursy tematyczne czy zwiedzanie Pałacu Branickich. W tym ostatnim punkcie apetycznie zapowiada się możliwość zajrzenia do piwnic Pałacu – na wystawy „Kamienie milowe białostockiej rezydencji” i „Historia Pałacu Branickich ukazana przez pryzmat prac budowlanych prowadzonych w XVI-XX wieku”. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji zaprasza ponadto na wystawy o historii chirurgii, stomatologii, okulistyki, radiologii, ginekologii, anatomii oraz farmacji, a na dziedzińcu Pałacu zaprezentowana zostanie rekonstrukcja punktu opatrunkowego z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku. W pojęciu „medycyna” mieszczą się również stomatologiczne przeglądy, które będą wykonywali studenci PTSS O. Białystok. Także o dzieciach nie zapomniano – będą miały okazję uczestnictwa w zajęciach „Zostań małym farmaceutą” oraz w warsztatach mikroskopowania. A to tylko wybór najciekawszych atrakcji…

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Uniwersytetu Medycznego.

13. Woj. świętokrzyskie – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Oryginalny pomysł na obchody Nocy Muzeów zaprezentowało Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Hasłem przewodnim święta został „Tuwim w hucie”, a w jego ramach goście będą mieli okazję wziąć udział w nocnym czytaniu Tuwima oraz zwiedzaniu Muzeum. A jest co oglądać, bo prezentowane są tu dwa tysiące lat dziejów produkcji żelaza – od dymarki do Wielkiego Pieca. O godz. 21.00 organizatorzy zapraszają na koncert-niespodzianka na Hali Spustowej. A dla odważnych i żądnych wrażeń – nocny wjazd windą na Wielki Piec.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum Przyrody i Techniki.

14. Woj. pomorskie – Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku

Część naszej ekipy planuje odwiedzić otwarty niedawno budynek Ośrodka Kultury Morskiej, gdzie Centralne Muzeum Morskie zaprezentuje swoje atrakcje przygotowane na Noc Muzeów. Szczególnie interesująco zapowiadają się warsztaty plastyczne dla dzieci oraz teatrzyki cieni. Starszych gości natomiast może zainteresować warsztat konserwacji wraz z pokazem „Konserwacja wraków a chińskie zupki”. Punktem kulminacyjnym z pewnością będzie desant piratów z grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk. Muzeum planuje wyjść również na nabrzeże Motławy, gdzie dwóch kaprów snuć będzie opowieści o życiu na dawnych żaglowcach. Standardowo otwarte będą dla zwiedzających wystawy stałe: „Łodzie ludów świata” i „Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”, a także wystawa interaktywna „Ludzie – statki – porty”. Oryginalnym pomysłem jest losowanie 100 dwuosobowych biletów wstępu do Ośrodka Kultury Morskiej do wykorzystania w dowolnym dniu.

Centralne Muzeum Morskie, fot. Mariusz Cieszewski, flickr.com

Szczegółowy rozkład rejsu na stronie Nocy Muzeów.

15. Woj. warmińsko-mazurskie – Muzeum Historyczne w Ełku

Zupełnie wyjątkowo zapowiada się się pierwsza Noc Muzeów w Muzeum w Ełku. Nastąpi wówczas jego oficjalne otwarcie i prezentacja najciekawszych eksponatów w ramach akcji pozyskiwania zbiorów od mieszkańców i przyjaciół miasta, o której pisaliśmy już tutaj. Darczyńcom oficjalnie wręczone zostaną dyplomy i podziękowania, a pracownicy Muzeum zapraszają na prelekcję dyrektora i nocne zwiedzanie miasta „Ełk znany i nieznany”.

Informacje pochodzą ze strony Muzeum Historycznego w Ełku.

16. Woj. wielkopolskie – Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Miasto Poznań postanowiło przedstawić na tegoroczną Noc Muzeów zintegrowany program, łączący wszystkie instytucje biorące w niej udział. Wspólnym mianownikiem ma być temat: Muzeum Utracone. Jak piszą organizatorzy, jego ideą „jest pokazanie utraconych dzieł, idei, kontekstów z różnego punktu widzenia. Dzieł utraconych i uzyskanych, znaczeń i idei, które bądź to uległy zapomnieniu, bądź fizycznemu zniszczeniu, a dzięki staraniom i często żmudnej pracy udało się przywrócić pamięć o nich”. Cały rozkład jazdy dostępny jest tutaj.

Doskonale w tę wizję wpisuje się oferta Muzeum Archeologicznego, które przywraca do naszej świadomości dawno zapomniane kultury. Na 18. maja pracownicy Muzeum przygotowali ucztę południowoamerykańską, związaną z tematyką Inków, Indian Pueblo i ludach z płaskowyżu Nazca. Oprócz darmowego zwiedzania wszystkich wystaw stałych, o których możecie przeczytać w naszym niedawnym wpisie , goście będą mieli możliwość zobaczenia otwieranej dzień wcześniej ekspozycji czasowej „Dawne i obecne społeczności Andów”. Ale to nie wszystko wykłady, np. o tradycyjnej kuchni peruwiańskiej istniejącej od czasów Inków, okraszone zostaną pokazem tworzenia graffiti inspirowanego obrazami z płaskowyżu Nazca, możliwością zakupu oryginalnego peruwiańskiego rękodzieła, a także Muzyką Andów na tradycyjnych instrumentach. Dzieci są zaproszone na warsztaty czytanie bajek i pokaz filmu – dla każdego coś miłego.

Szczegółowy program imprezy na oficjalnej stronie Nocy Muzeów.

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"