Włochy, Bolonia – Międzynarodowe Muzeum Muzyki

W Bolonii spędziliśmy dwa dni, zwiedzając, próbując lokalnej kuchni i poznając to fantastyczne miasto. Jest tu mnóstwo miejsc słynnych na cały świat i wartych zobaczenia. My, podczas naszej wycieczki, postanowiliśmy zajść do stosunkowo rzadziej odwiedzanego Muzeum Muzyki.
Muzeum Muzyki Bolonia (5)

Logo Międzynarodowego Muzeum Muzyki i Biblioteki Muzycznej w Bolonii, fot. P. Jaskólski

Właściwie pełna nazwa tego miejsca to „Museo Internazionale e Biblioteca della Musica”, czyli „Międzynarodowe Muzeum i Biblioteka Muzyczna”. Powstało w 1959 roku, a znajduje się w zabytkowej części miasta – w Palazzo Sanguinetti. Sama nazwa pałacu pochodzi od rodziny ostatnich właścicieli, którzy przekazali go miastu Bolonia w 1986 roku, by mógł stać się właśnie muzeum muzyki i biblioteką muzyczną.

Muzeum Muzyki Bolonia (1)

Klatka schodowa Palazzo Sanguinetti – siedziby Muzeum Muzyki, fot. P. Jaskólski

Palazzo Sanguinetti został otwarty w 2004 roku po bardzo długiej i starannej renowacji. Z zewnątrz nie wyróżnia się zbytnio – ot, kilka połączonych domów i mało przekonująca fasada. Za to w środku… bajka! Już w wejściu na piętro – gdzie znajduje się Muzeum Muzyki – zachwyca fantastyczna klatka schodowa. A podczas zwiedzania przechadzamy się po wnętrzach bardzo bogato zdobionych freskami z przełomu XVIII i XIX wieku –  przykład napoleońskiej i neoklasycznej sztuki. Nad wyglądem pałacu pracowali najwięksi malarze epoki, tacy jak: Pelagio Palagi, Serafino Barozzi, Vincenzo Martinelli czy Antonio Basoli. W każdej z dziewięciu prezentowanych sal zachwycały nas płaskorzeźby, freski, fantazyjnie zdobione sufity, ornamenty…

Muzeum Muzyki Bolonia (3)

Jedna z sal Muzeum Muzyki w Bolonii, fot. P. Jaskólski

Oczywiście Muzeum Muzyki w Bolonii to nie tylko wnętrza, ale również zbiory, a wśród nich przede wszystkimww instrumenty muzyczne. Już w pierwszej, stylizowanej na leśną sali natknęliśmy się na dwie bogato zdobione harfy. Właśnie harfa i fortepian to instrumenty, które najbardziej wyeksponowano w całej złożonej z ponad 80 instrumentów kolekcji. Największa gratka to bez wątpienia wenecki klawesyn z 1606 roku. Nam najbardziej zapadły w pamięci instrumenty dęte – oboje, klarnety, flet, rogi, puzon.

Muzeum Muzyki Bolonia (9)

Harfy prezentowane w pokoju leśnym, fot. P. Jaskólski

Muzeum Muzyki Bolonia (7)

Fortepiany, fot. P. Jaskólski

Muzeum Muzyki Bolonia (10)

Instrumenty dęte – blaszane i drewniane, fot. P. Jaskólski

Trzon zbiorów muzycznych to dawna kolekcja franciszkanina – Giovanniego Battisty Martiniego. Był on uczonym, kolekcjonerem, teoretykiem, kompozytorem, a także słynnym nauczycielem muzyki. Jego uczniami były tak wybitne osobistości jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Johann Christian Bach. W muzeum muzyki zachowały się jego liczne listy, będące świadectwem przyjaznych stosunków Martiniego z całym ówczesnym muzycznym światem. Znajdują się tu rękopisy m.in. Straussa, Verdiego czy Wagnera oraz duży wybór cennych historycznych dokumentów: oryginalne partytury, listy, traktaty…

Muzeum Muzyki Bolonia (6)

Partytury, miniatury, traktaty muzyczne, fot. P. Jaskólski

Giovanni Battista Martini zbierał również portrety muzyków – dziś ponad 100 obrazów ozdabia wnętrza kolejnych dziewięciu sal Muzeum Muzyki w Palazzo Sanguinetti. Na ekspozycji znalazła się część dedykowana samemu ojcu duchowemu muzeum, a także sale będące hołdem dla ważnych ludzi we włoskiej i bolońskiej kulturze: Giuseppe Martucciemu i Ottorino Respighiemu. Cała wystawa to bardzo pięknie ukazana idea rozwoju muzyki od XIV do XIX wieku.

Muzeum Muzyki Bolonia (8)

Sala „Idea Muzyki” – uczeni od XIV do XVII wieku, oraz przykłady ich dzieł , fot. P. Jaskólski

Muzeum Muzyki Bolonia (4)

Sala Farinelliego oraz włoskiej opery w XVIII wieku, fot. P. Jaskólski

Ogólnie: podobało nam się. Przede wszystkim z powodu wnętrz i starych instrumentów. Dodatkowy plus za podpisy w języku angielskim (nie jest to takie oczywiste we włoskich muzeach). Było świetnie, mamy wrażenie, że sporo dowiedzieliśmy się i ciekawie spędziliśmy półtorej godziny. Jednak to, czego nam najbardziej zabrakło, to muzyka – podczas naszego zwiedzania Muzeum Muzyki nic nie grało, a aż prosiło się o lekkie sonaty czy majestatyczne arie sączące się ze ścian…

Dojazd:

  • autobusem – dosłownie po drugiej stronie ulicy znajduje się przystanek Strada Maggiore, na którym zatrzymują się autobusy nr 14, 19, 25, 27, 62, T1.
  • pociągiem – wysiadamy na Bologne Centrale, następnie wsiadamy w autobus nr 25, 27, 62 – przystanek Strada Maggiore.
  • pieszo – przez Via dell’Indipendenza

Godziny otwarcia:

Wtorek – Piątek: 9:30 – 16:00
Sobota – Niedziela: 10:00 – 18:30

Muzeum nieczynne w poniedziałki oraz 1 stycznia i 25 grudnia

Ceny biletów:

Bilet normalny: 5,- €
Bilet ulgowy: 3,- €

Darmowy wstęp m.in. dla zwiedzających poniżej 18 roku życia,

Audioprzewodnik (angielski): 4,- €
Przewodnik (angielski): 8,- €

Adres:

Museo Internazionale e Biblioteca della Musica
c/o Palazzo Aldini Sanguinetti

Strada Maggiore 34
40125 Bologna (BO)

tel. +39 051 2757711
fax +39 051 2757728
e-mail: museomusica@comune.bologna.it

http://www.museomusicabologna.it/

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.