Czechy, Praga – Muzeum Komunizmu

Gdy tylko dowiedziałem się, że w Pradze jest coś takiego jak Muzeum Komunizmu, stał się to dla mnie obowiązkowy punkt przy najbliższym zwiedzaniu stolicy Czech. I udało się – na przełomie maja i czerwca wreszcie – szczęśliwy – dotarłem tam. A na miejscu – pech! Rozpadł się aparat fotograficzny. Pomyślicie: w dzisiejszych czasach są przecież dobre aparaty w telefonach komórkowych. Ale ten się niestety rozładował… Biednemu zawsze wiatr w oczy!
Muzeum Komunizmu

Reklama Muzeum Komunizmu, fot. Paweł Jaskólski

Muzeum Komunizmu

Symbol Komunistycznej Partii Czechosłowacji, fot. Adam Jones (wikipedia.pl)

Niezrażony przeciwnościami losu, z zapałem udałem się na piętro kasyna, gdzie mieści się Muzeum Komunizmu. Założone zostało już na początku XXI wieku przez amerykańskiego biznesmena, Glenna Spickera. Część prezentowanej kolekcji to jego prywatne zbiory skupowane na różnego rodzaju pchlich targach i sklepach. Postanowił on udostępnić je w formie muzeum prezentującego czasy Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej – od II wojny światowej aż do Aksamitnej rewolucji.

Muzeum Komunizmu

Zdjęcia z czasów Aksamitnej rewolucji – upadku komunizmu w Czechosłowacji, fot. Adam Jones (wikipedia.pl)

Ogromne wrażenie robią zgromadzone eksponaty. Znaleźć tu można tak różnorodne przedmioty jak rzeźby, medale, broń, rzeczy codziennego użytku, zdjęcia, zabawki, narzędzia, rowery, motory… Wszystko oczywiście w formach typowych dla tamtych czasów. Najliczniejsze są towary – co jasne – wyprodukowane w Czechosłowacji, ale nie zabrakło też rzeczy z NRD, ZSRR, czy PRL-u.

Prócz bogactwa, na uznanie zasługuje również sposób prezentowania zbiorów. Wystawa podzielona jest na pokoje prezentujące poszczególne zagadnienia. Zaczynamy więc od kasy (uformowanej w czerwoną, pięcioramienną gwiazdę), poznajemy ojców komunizmu i najważniejsze informacje o przejęciu władzy w Czechosłowacji przez komunistów po II wojnie światowej. Potem poznajemy najważniejsze obszary, w których aktywny był dawny ustrój – podbój kosmosu, przemysł, szkolnictwo, rolnictwo, sztuka, sport – po prostu wszystko. Wnętrza są bardzo dobrze stylizowane, największe wrażenie robi pokój przesłuchań.

Muzeum Komunizmu

Jawa, fot. Salim Shadid (wikipedia.pl)

Jedyne co mogę zarzucić Muzeum Komunizmu, to widoczne zużycie. Wystawa otwarta była w 2001 roku i część plansz już się rozpada. Widoczne są zadarte rogi, odklejające się zdjęcia. Niestety, w trakcie opracowywania wystawy autorzy nie ustrzegli się błędów. Najbardziej świadczą o tym kartki, którymi „łatano” plansze – naklejając na błędny tekst lub tłumaczenie jego kolejną wersję. Można by było po prostu wydrukować je od nowa.

Muzeum Komunizmu

Pomnik Lenina, fot. Ferran Cornellà (wikipedia.pl)

Za to wielki plus to wielojęzyczność wystawy. Widać, że jest nastawiona na zagranicznego zwiedzającego. Widać również, że wystawa, która początkowo była trójjęzyczna (czeski, angielski, niemiecki), została po pewnym czasie rozszerzona o kolejne trzy języki (francuski, włoski, hiszpański). Pokazuje to doskonale, jak poszerza się grono odbiorców zainteresowanych życiem w komunistycznej Pradze.

Kolejny plus to multimedia – kilka filmów z epoki, nagrania dźwiękowe w tle – przemówienia, odgłosy z epoki. Wszystko to pozwala nam wczuć się dodatkowo w klimat bratniej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.

Muzeum Komunizmu

Manekin dziecka w klasie, Muzeum Komunizmu w Pradze, fot. Adam Jones (wikipedia.pl)

Wnioski po zwiedzaniu Muzeum Komunizmu nasuwają mi się dwa. Można zrobić dobre prywatne muzeum. Zaprezentować dany temat w sposób ciekawy i przystępny. I potwierdza to frekwencja na wystawie i kolejka do kasy. Widać też, że nie jest to tylko „skok na kasę” turystów. Ewidentnie ludzie, którzy organizowali to miejsce mieli prawdziwą pasję. A drugi wniosek, dla tych którzy trochę orientują się w polskiej historii: u nas było bardzo podobnie. Gdyby usunąć czeskie napisy i odniesienia – to można by pomyśleć, że prezentowany jest nasz PRL…

Jeśli planujecie zwiedzanie Pragi, macie mało czasu i zastanawiacie się co odwiedzić, to do Muzeum Komunizmu zdecydowanie warto iść! Jest to chyba najdłużej otwarte muzeum w Pradze (codziennie od 09:00 do 21:00). Więc po Hradczanach, Starym Mieście, Wyszehradzie, a przed wieczornym zimnym czeskim piwem warto wpaść na godzinkę do komunistycznej Pragi.

Dojazd:

Metro – stacja Můstek łącząca linie A i B – ulica Na příkopě, przy której znajduje się Muzeum Komunizmu, odchodzi od Placu Wacława. Do samego Muzeum Komunizmu trafić bardzo łatwo – znajduje się nad McDonaldem, w budynku kasyna (Lenin się w grobie, znaczy w mauzoleum, przewraca…)

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Niedziela: 9:00 – 21:00

Ceny biletów:

Bilet normalny: 190,- Kč
Bilet ulgowy: 150,- Kč (dzieci, studenci i seniorzy po 65 r.ż.)
Bilet rodzinny: 450,- Kč
Darmowe zwiedzanie dla dzieci do 10 lat z opiekunem

Muzeum Komunizmu zamknięte jest 24.12

Adres:

Muzeum Komunizmu
Na příkopě 10, Praha 1
Česká republika

tel.: +420 224 212 966

e-mail: muzeum@muzeum komunismu.cz

www.muzeumkomunismu.cz

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.