Polska, Łódź – Muzeum Kanału „Dętka”

Muzeum Kanału „Dętka” powstało 2008 roku i jest najmłodszym, i zarazem najbardziej zaskakującym oddziałem Muzeum Miasta Łodzi. Obejrzeć gabloty, obrazy, eksponaty można w pierwszym lepszym miejscu, lecz mało gdzie można zejść pod miasto, do kanałów. A te tutaj stanowią przedwojenny majstersztyk umiejętności polskich urbanistów.
Wejście do Muzeum Kanału "Dętka". fot. P. Jaskólski

Wejście do Muzeum Kanału „Dętka”, fot. P. Jaskólski

Muzeum mieści się pod Placem Wolności, w przedwojennym owalnym zbiorniku. Łódzcy kanalarze przezwali go „dętką”, stąd też wzięła się współczesna nazwa Muzeum. Jest to pierwszy fragment łódzkiej sieci kanalizacyjnej, który powstał w najwyższym punkcie miasta, by gromadzić deszczówkę do płukania pozostałych kanałów. Dętka została zaprojektowana przez Williama Heerleina Lindleya, a zbudowana w 1926 roku przez polskiego inżyniera Stefana Skrzywana. Dziś ten nieużywany, długi na ponad 142 metry tunel, jest pierwszą tego typu otwartą atrakcją w Polsce oraz rewelacyjną wizytówką Łodzi.

Łódź - Muzeum Kanału "Dętka"

Znalezione w kanale, fot. P. Jaskólski

„Dętkę” zwiedza się z przewodnikiem, który raz na pół godziny zabiera nową, około 10-osobową grupę pod ziemię. Razem z nim przechodzimy całą długość skrytego w mroku zbiornika. Po drodze mijamy gabloty z rzeczami zagubionymi w łódzkich kanałach, widzimy stare zdjęcia i sprzęt używany przez kanalarzy. Poznajemy historię powstania dętki i dowiadujemy się o najciekawszych przedmiotach znalezionych podczas prac budowlanych (np. o wykopanym w czasie ich budowy kle mamuta, który jest eksponowany w pobliskim Muzeum Archeologicznym).  W ciągu 15-20 minut (tyle trwa obejście kanału) odpoczywamy w chłodzie od pędzącego, dusznego miasta nad nami.

Łódź - Muzeum Kanału "Dętka"

Wnętrze Muzeum Kanału, fot. Arewicz (źródło: wikipedia.pl)

Całą przyjemność psuł niestety jeden element… Co mi się nie podobało podczas zwiedzania, to zwiedzający:

  • Już na początku przepychanie się, żeby wejść jak najszybciej. Co tam, że ludzie jeszcze nie wyszli z dołu i ochroniarz prosi, by zrobić im przejście. Że na raz  może zejść jedna grupa i za 15 minut będzie kolejna, i trzeba poczekać tylko chwilę.
  • Pani, która jako pierwsza weszła do środka, uświadomiła sobie, że jest w kanale – buty na obcasie oraz białe spodnie to nie był najlepszy wybór. Więc w ciasnym tunelu, przepraszając wszystkich wyszła pod prąd.
  • Pan, który zszedł z około 2 letnim dzieckiem. Chłopiec był przerażony. Cały czas płakał i histeryzował mimo prób uspokojenia przez rodzica. Ojciec dzielnie dotarł do połowy zwiedzania i dopiero przewodnik, który musiał cały czas przekrzykiwać wrzaski dzieciaka, zasugerował na głos, że może nie ma sensu w ten sposób dręczyć małego.
  • Trochę starszy dzieciak (około 5 lat), który idąc za mną mówił do matki, że mu nie dobrze i że zwymiotuje. Wytrzymał. Całą wycieczkę marudził, ale doniósł do końca. Za to matka ewidentnie bez serca.
  • Na koniec cała wycieczka „wynalazła” echo – fantastyczny pomysł! Po co słuchać, co przewodnik gada za kasę z naszych biletów? Krzyknijmy jakieś głupie słowo. Oczywiście, każdy inne. Nie przejmujmy się też dziećmi – niech się uczą najpopularniejszego słowa w Polsce.

Czułem się zmęczony zwiedzaniem w tym towarzystwie. Na serio, warto przeczytać krótki regulamin wiszący przed wejściem. Warto zastanowić się też, czy nasze dzieci dadzą radę razem z nami zwiedzać. Wiem, że to indywidualne, ale tym większa rola rodzica. I jeśli już mamy chęć coś zwiedzać, to warto słuchać, co o tym miejscu ma do powiedzenia przewodnik.

Łódź - Muzeum Kanału "Dętka"

Jedno z wyjść z kanału na zewnątrz. fot. P. Jaskólski

Ogółem – bardzo polecam polecam Muzeum Kanału „Dętka”. Bardziej jako ciekawostkę, a nie muzeum. Szczególnie polecam w upalne dni – nie ma chyba nic bardziej „ożywczego” niż 15 minut w chłodnych kanałach. Tylko najlepiej zebrać paru znajomych i zarezerwować własną grupę zorganizowaną, by nie narażać się na niepotrzebne nerwy…

Dojazd:

Pl. Wolności znajduje się na końcu ul. Piotrkowskiej – głównego deptaka Łodzi. Wejście do Muzeum Kanału Dętka znajduje się po północnej stronie Placu, za pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Najłatwiej tam dotrzeć z Łodzi Kaliskiej:

  • piechotą – na przedłużeniu ul. Piotrkowskiej
  • autobusem – przystanek Piotrkowska, linie: 86, 99, 99A

Godziny otwarcia:

W sezonie letnim (maj-wrzesień):
Czwartek – Piątek: 11:00 – 19:00 (ostatnie wejście o godz. 18:30)
Sobota – Niedziela: 12:00 – 20:00 (ostatnie wejście o godz. 19:30)

W październiku:
Piątek 10:00 – 14:00 (ostatnie wejście o godz. 13:30)
Sobota – Niedziela: 14:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30)

W sezonie jesienno – zimowym Muzeum Kanału „Dętka” jest nieczynne.
Istnieje możliwość zwiedzenia Muzeum przez grupy zorganizowane, po uprzednim zgłoszeniu pod numer tel. 42 254 90 11

Ceny biletów:

Bilet normalny: 6,- PLN
Bilet ulgowy: 4,- PLN
Dla posiadaczy Łódzkiej Karty Dużej Rodziny wstęp do Muzeum Kanału Dętka w godzinach otwarcia muzeum jest bezpłatny.

Adres:

Muzeum Kanału „Dętka” – Oddział Muzeum Miasta Łodzi
pl. Wolności 2
91-415 Łódź
tel: 42 254 90 11
e-mail: michalgruda@gmail.com

 

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.