Polska, Poznań – Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Poznań jest rewelacyjnym miastem. Mimo że na zwiedzanie miałem raptem parę godzin, zakochałem się w Starym Mieście i Ostrowie Tumskim. Obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego turysty powinien być Stary Rynek. W jego środkowej części znajdują się m.in.: renesansowy Ratusz, Waga Miejska, Odwach i Domki Budnicze. Wielką atrakcją są oczywiście koziołki, które codziennie bodą się w samo południe na wieży ratuszowej. Sam rynek otoczony jest pięknie odremontowanymi kamieniczkami. Nad miastem góruje odbudowywany Zamek Przemysła II, o którym ostatnio było dosyć głośno w mediach. Atrakcją którą polecam szczególnie jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Pałac Górków Stary Rynek Poznań

Muzeum Archeologiczne mieści się tuż przy Starym Rynku, Fot. P. Jaskólski

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Pałac Górków Obelisk Ramzesa

Obelisk Ramzesa II na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Górków, Fot.P.Jaskólski

Muzeum Archeologiczne mieści się w południowo-wschodnim narożnikowym bloku przyrynkowym. Cały ten kwartał zabudowań powstał z przebudowy kilku kamienic i nosi nazwę Pałacu Górków, na pamiątkę dawnych właścicieli. Centralny punkt obiektu stanowi zadaszony dziedziniec, gdzie na co dzień działa muzealna kawiarenka. Odbywają się tu również specjalne wydarzenia związane z działalnością muzeum. Uwagę przykuwa zwłaszcza świetnie wyeksponowany unikatowy obelisk Ramzesa II – oryginał ze Starożytnego Egiptu.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Pałac Górków Tu Powstała Polska

Wystawa “Tu powstała Polska”, fot. P. Jaskólski

Wystawy stałe, które są tu prezentowane, można podzielić na dwa bloki: przedstawiające zabytki z terenów Polski (Tu powstała Polska oraz Pradzieje Wielkopolski) oraz związane z archeologią afrykańską (Śmierć i życie w Starożytnym Egipcie, Archeologia Sudanu, Sztuka naskalna Afryki Północnej). Dostępne jest zwiedzanie przy użyciu audio-przewodników, a większość informacji na wystawach przygotowano w wersji polskiej i angielskiej.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Eksponat Interaktywny Wykopaliska

Muzeum archeologiczne w poznaniu – “Interaktywne” wykopaliska, fot. P. Jaskólski

Sam zwiedzanie rozpocząłem od średniowiecznej wystawy Tu powstała Polska. Muszę przyznać, że bardzo dobre wrażenie zrobiły na mnie liczne rekonstrukcje, makiety, multimedia, zdjęcia. Dodatkowo interaktywne miejsca: archeologiczna piaskownica, skrzynia, z której można wyciągnąć i przymierzyć średniowieczne stroje, miejsce, gdzie można rozegrać partię szachów… Całości dopełniła doskonale dobrana kolorystyka kolejnych części tematycznych oraz muzyka i dźwięki przyrody w tle. Wszystko to sprawia że przez chwile możemy wręcz przenieść się do średniowiecznej Polski. Według mnie, jest to najlepsza wystawa w muzeum, świetnie obrazująca doniosłą rolę Wielkopolski w tworzeniu i ponownym odrodzeniu się państwa polskiego za Przemysła II.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Skrzynia

Skrzynia, dzięki której każdy może przemienić się w postać z dawnej epoki, fot. P. Jaskólski

Kolejny etap zwiedzania to Wielkopolska Pradziejowa. Wystawa ta ukazuje czasy od początków osadnictwa aż po koniec czasów starożytnych. Na plus muszę znów zaliczyć doskonałe rekonstrukcje, mapy i ogromną ilość zabytków. Widać, że starano się pokazać, w jaki sposób dane przedmioty były używane w pradziejach, a nie tylko wyłożyć je w gablotach. Niestety trafiłem na „awarię systemu” i nie mogłem skorzystać z kiosków multimedialnych – szkoda. Bogate zbiory są świadectwem dużego zainteresowania miejscowych archeologów okresem pradziejowym. Warto wspomnieć że długoletnim dyrektorem muzeum był jeden z najbardziej zasłużonych polskich archeologów – profesor Józef Kostrzewski.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Rekonstrukcja Pradzieje Wielkopolski

Na wystawach są nie tylko zabytki, ale też mnóstwo zrekonstruowanych postaci, fot. P. Jaskólski

Muzeum posiada ogromny zbiór eksponatów związanych ze Starożytnym Egiptem i Sudanem. Jest to głównie zasługa jego wieloletniego dyrektora – profesora Lecha Krzyżaniaka, który prowadził liczne badania archeologiczne w Afryce, a także był inicjatorem pozyskania eksponatów z muzeów niemieckich. Wystawy dotyczące afrykańskich zabytków są podzielone tematycznie. Największe wrażenie robi zwykle część pt. „Śmierć i życie w Starożytnym Egipcie”. Jest to kolekcja ponad stu zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii – od posążków i mumii po Księgę Umarłych spisane na papirusie.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Mumia Egipt Poznań

Klimatyczna wystawa o śmierci i życiu w starożytnym Egipcie, fot. P. Jaskólski

Oprócz stałych wystaw muzeum często sprowadza atrakcyjne wystawy czasowe. Organizowane są również  wystawy czasowe związane z działalnością muzeum lub z lokalnymi archeologami. W cyklu „Bliskie spotkania z…” miałem okazję zapoznać się z postacią niemieckiego archeologa – Ericha Blume. Jest to jedna ze szczególnych postaci w historii poznańskiej archeologii. Działał jeszcze przed pierwszą wojną światową i oprócz prac wykopaliskowych wsławił się stworzeniem pierwszej wystawy archeologicznej w Poznaniu. Jego krótkie życie i rozwijającą się karierę przerwała rodzinna tragedia – został zamordowany przez własną żonę.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu Erich Blume Bliskie Spotkania Z

„Bliskie spotkania z…” wystawa poświęcona Erichowi Blume, fot. P. Jaskólski

Bardzo mocnym punktem placówki są liczne działania edukacyjne i popularyzatorskie. Muzeum prowadzi warsztaty, zajęcia dla dzieci i młodzieży, tematyczne wykłady, weekendy edukacyjne. Według mnie, wartym wyróżnienia pomysłem jest projekt Muzeum Małego Odkrywcy, którego celem jest dostosowanie wystaw dla najmłodszych zwiedzających. Materiały muzeum dla dzieci można również bezpłatnie pobrać ze strony internetowej muzeum.

To jedno z najlepszych muzeów archeologicznych, jakie zwiedziłem w Polsce. Bogate zbiory, duża interaktywność, audio-przewodniki, bardzo rozwinięte zajęcia dodatkowe – to bez wątpienia atuty muzeum w Poznaniu. Polecam, a sam na pewno wybiorę się raz jeszcze, najchętniej podczas jednego z weekendów tematycznych.

Dojazd:

Muzeum znajduje się w samym centrum Poznania, tuż przy Starym Rynku. Dojazd zapewnia większość linii tramwajowych i autobusowych. Najbliższe przystanki to : Plac Wiosny Ludów, Wrocławska, Wielka, Plac Wielkopolski. Bezpośredni tramwajem nr 14 do przystanku Plac Wiosny Ludów. Najszybsza opcja to linia 58 lub 68 do przystanku Zamek i stamtąd tramwajem  nr 3,4,8,17 do przystanku Plac Wielkopolski.

Godziny otwarcia:

wrzesień – czerwiec
wtorek – czwartek 9:00 – 16:00
piątek – sobota 10:00 – 17:00
niedziela – 12:00 – 16:00
poniedziałek – nieczynne

lipiec – sierpień
wtorek – czwartek 10:00 – 17:00
piątek – sobota 11:00 – 18:00
niedziela – 12:00 – 16:00
poniedziałek – nieczynne

Ceny biletów:

Bilet normalny – 8,- PLN
Bilet ulgowy – 4,- PLN

Bilet rodzinny – 20,- PLN (w tym maksymalnie 2 dorosłych, mających pod opieką maksymalnie 6 dzieci)
Bilet na warsztaty dla dzieci podczas weekendów edukacyjnych –  5,- PLN
Bilet grupowy dla grup powyżej 15 osób  w cenie 4,- PLN  za osobę bez względu na jej wiek.

oprowadzanie w j. polskim – 40,- PLN
oprowadzanie w j. angielskim lub niemieckim w godzinach pracy Muzeum – 70,- PLN (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu)

W soboty wstęp bezpłatny

(Na niektóre wystawy czasowe – również w soboty obowiązuje wstęp płatny)

Adres:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

ul. Wodna 27
61-781 Poznań
Tel: +48 61 852 82 51
E-mail: muzarp@man.poznan.pl

http://www.muzarp.poznan.pl/

Aktualizacja:
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zwiedzaliśmy w lutym 2013 roku, wpis powstał w tym samym miesiącu. Ostatnia aktualizacja na podstawie strony internetowej nastąpiła w marcu 2017 roku.

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.