Monako – Muzeum Oceanograficzne

Monako – drugie pod względem powierzchni, najmniejsze państwo na świecie. Światowa stolica biznesu i handlu jest zamieszkiwana przez ponad dwa tysiące milionerów i aż pięćdziesięciu miliarderów. Czy poza pływaniem na jachtach i śledzeniem wyścigu F1 o Grand Prix Monaco, chodzą oni do muzeów? Nie wiem. Wiem natomiast, gdzie w trakcie wizyty w księstwie warto się skierować na początku. Cel: Monaco-Ville i Muzeum Oceanograficzne, czyli najbardziej znane monakijskiej muzeum.
Monako - Panorama Monte Carlo z Monaco-Ville. Taki widok można obserwować w okolicach Muzeum Oceanograficznego. Fot. P. Lech

Monako – Panorama Monte Carlo z Monaco-Ville. Taki widok można obserwować w okolicach Muzeum Oceanograficznego. Fot. P. Lech

Muzeum Oceanograficzne reklamowane jest jako świątynia morza. W ponad stuletnim budynku, wznoszącym się na stromej, morskiej skale możemy zobaczyć około sześć tysięcy gatunków roślin i zwierząt żyjących w głębinach mórz i oceanów. Muzeum powstało w 1910 roku, z inicjatywy monakijskiego księcia Alberta I Grimaldiego. Człowiek był to niezwykły – interesował się paleontologią i archeologią, zbierał znaczki, brał udział w wojnie francusko-pruskiej (1870) oraz był członkiem Brytyjskiej Akademii Nauk. Poza tymi drobnymi pasjami, miał jedną nadrzędną – oceanografię. Książę pierwsze morskie doświadczenia zdobywał w marynarce hiszpańskiej i francuskiej. W trakcie swojej kariery poprowadził 28 morskich ekspedycji naukowych (w tym na Spitsbergen, gdzie jedną z wysp nazwano  jego imieniem – Ziemia Alberta I), którym przyświecało książęce motto: poznanie, kochanie oraz ochrona oceanów. Owocem jego wieloletniej pracy stał się Instytut Oceanograficzny Fundacji Alberta I, skladający się z gigantycznych akwariów, biblioteki oraz tytułowego Muzeum Oceanograficznego.
Monako, Muzeum Oceangraficzne - Eleganckie koniki morskie. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne – Eleganckie koniki morskie. Fot. P. Lech

Muzeum Oceanograficzne zostało stworzone w celu udostępnienia ogromnej kolekcji księcia Alberta I. Zbiory pochodzą z najróżniejszych części świata i obejmują zarówno ciepłe morza tropikalne jak i te chłodne, z północnej i południowej części kuli ziemskiej. Po wejściu do monumentalnego holu muzeum, możemy skierować się do dowolnej jego części. Sami planujemy kierunek i kolejność zwiedzania. My na początek wybraliśmy akwaria, znajdujące się w podziemiach muzeum.
Monako, Muzeum Oceangraficzne - Kuzynka naszej flądry z Bałtyku. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne – Kuzynka naszej flądry z Bałtyku. Fot. P. Lech

Ponad sto zbiorników z wodą o pojemności od 100 do 450 000 litrów. A w nich nie tylko pojedyncze gatunki zwierząt, ale też całe ekosystemy. Kolejno można oglądać podwodną faunę i florę mórz tropikalnych, Morza Śródziemnego, a także tematyczne baseny z rekinami czy delikatnymi koralowcami. Muszę przyznać, że ta część muzeum zafascynowała mnie całkowicie. Kolejne grupy muren, błazenków (oh Nemo!), żółwi, polipów koralowców czy fląder oglądałem jak glonojad – przyklejony do szyby. Ekspozycja jest niezwykle bogata i dodatkowo doskonale przygotowana do zwiedzania. Każdy basen ma swój opis po francusku, hiszpańsku, niemiecku i angielsku.
Monako, Muzeum Oceangraficzne - Szkielet wielkiego płetwala. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne – Szkielet wielkiego płetwala. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne - Sale Alberta I. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne – Sale Alberta I. Fot. P. Lech

Co jeszcze można robić w Muzeum Oceanograficznym poza oglądaniem pływających ryb? Można na przykład je dotknąć. W jednym z akwariów pływają młode rekiny, które można pogłaskać! Caly proces odbywa się pod nadzorem pracowników muzeum, a Ja mogę śmiało powiedzieć – głaskałem rekina. Z dalszych atrakcji można wymienić karmienie piranii, podglądanie meduz przez mikroskopy oraz wizytę w „rybim przedszkolu” – wylęgarni najdziwniejszych morskich gatunków.
Monako, Muzeum Oceangraficzne - PIRANIE!. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne – PIRANIE!. Fot. P. Lech

Poza żywymi okazami Muzeum Oceanograficzne prezentuje też kolekcję szkieletów i skamieniałości morskich zwierząt. W tak zwanych salach Alberta I możemy zapoznać się z zawodami nawigatora oraz oceanografa. Modele statków, prezentacje różnorodnych gatunków zwierząt (od wielorybów po flamingi), fotografie i liczne dokumenty ukazują narodziny nowoczesnej oceanografii. Zwiedzając sale warto zwrócić uwagę na model w skali 1:1 przedstawiajacy kaszalota oraz szkielet wielkiego płetwala (ponad 18 metrów długości!). Badania żołądków tych gigantycznych ssaków pozwoliły poznać wiele nieznanych wcześniej mikroorganizmów zamieszkująych wody morskie.
Monako, Muzeum Oceangraficzne - Główny hall. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne – Główny hall. Fot. P. Lech

Sale Alberta I to ostatnia, wewnętrzna część ekspozycji. Muzeum Oceanograficzne ma do zaoferowania jeszcze swój bajeczny taras znajdujacy się na dachu (piękna panorama Monako) oraz sklep muzealny pełen atrakcyjnych pamiątek (polecam zwłaszcza plakaty). Wejście do muzeum jest stosunkowo drogie, jednak jeśli jesteście w Monako i macie dwie godziny wolnego czasu, koniecznie się tam wybierzcie.
Monako, Muzeum Oceangraficzne - Głaskanie rekinów odbywa się w kameralnej atmosferze. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne – Głaskanie rekinów odbywa się w kameralnej atmosferze. Fot. P. Lech

Muzeum Oceanograficzne – Dojazd:
Muzeum znajduje się na obszarze Monaco-Ville, czyli na terenie Starego Miasta. W zależności od środka transportu do Muzeum Oceanograficznego można się dostać na kilka sposobów. Jeśli do Monako przyjechaliście samochodem, to pojazd trzeba zostawić na jednym z licznych parkingów – wjazd na obszar Monaco-Ville jest ograniczony (najbliższy jest podziemny parking „Les Pêcheurs”). Najwygodniej skorzystać z autobusów 1 i 2. Zatrzymują się one na przystanku Place de la Visitation – 5 minut drogi od Muzeum. Jeżeli przyjechaliście do Monako pociągiem (TER), to zachowajcie bilet. Okazując go w kasie Muzeum otrzymacie zniżkę.

Monako, Muzeum Oceangraficzne - Budynek muzeum znajduje się na 85-metrowej skale. Fot. P. Lech

Monako, Muzeum Oceangraficzne – Budynek muzeum znajduje się na 85-metrowej skale. Fot. P. Lech

Godziny otwarcia:
Muzeum Oceanograficzne jest otwarte codziennie
Październik – Marzec 10:00 – 18:00
Kwiecień – Czerwiec 10:00 – 19:00
Lipiec – Sierpień 9:30 – 20:00
Wrzesień 10:00 – 19:00

Ceny biletów:
W nawiasie cena łączonego biletu – Oceanarium + Pałac Rodziny Królewskiej
Dorośli – € 14.00,- (19,00 €,-)
Dzieci – € 7.00,- (9,00 €,-)
Nastolatkowie i studenci – € 10.00,- (11,00€,-)
Niepełnosprawni – € 7.00,-
Dzieci poniżej 4 r.ż. – za darmo

Adres:
http://www.oceano.mc/en
Av. St-Martin . MC 98000 Monaco
musee@oceano.mc

O INNYCH MUZEACH LAZUROWEGO WYBRZEŻA PRZECZYTASZ TU:

Nicea – Muzeum Archeologiczne
Grasse – Muzeum Perfumeria Molinard
Frejus – Zespół Katedralny
Marsylia – MuCEM
Frejus – Muzeum Archeologiczne

Więcej informacji o atrakcjach i miastach Lazurowego Wybrzeża znajdziecie tu – lazurowyprzewodnik.pl

 

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.