Polska, Toruń – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Swego czasu w tym XIX-wiecznym budynku olbrzymie maszyny parowe mełły zboże. Monumentalna, nawiązująca do toruńskiego gotyku bryła Młynów Richtera górowała nad przemysłową dzielnicą miasta niczym twierdza. Dziś jest to siedziba przedsiębiorstwa zupełnie innego typu. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy posiada, co prawda, liczne maszyny, zębatki, silniki, krążki, przekładnie… Tylko że teraz „mieli” się tu wiedzę i przystępnie ją podaje.
Toruń Młyn Wiedzy (2)

Młyny Richtera – siedziba Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, fot. P. Jaskólski

Ostatnie lata to prawdziwy wysyp instytucji popularyzujących naukę w Polsce. Jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe miejsca, gdzie można samemu poznawać, doświadczać i eksperymentować. Toruński Młyn Wiedzy doskonale wpisuje się w ten trend, jednak nie jest to instytucja powstała od tak, przez przypadek. Jeszcze przed otwarciem obecnej siedziby organizowano różne festiwale kulturalno-naukowe, szkolenia dla nauczycieli czy pokazy naukowe. Co bardzo ważne, Centrum Nowoczesności upowszechnia przede wszystkim polski dorobek naukowy i techniczny.

Toruń Młyn Wiedzy (3)

Bilety kupiliśmy przez internet, sami wydrukowaliśmy, a przy wejściu sami zeskanowaliśmy – kiedy w muzeach będzie to standard, a nie coś extra?, fot. P. Jaskólski

Siedziba Centrum Nowoczesności to gruntownie odrestaurowane dawne Młyny Richtera. Łącznie na 6 piętrach, ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej, laboratoriów, pracowni i sal ekspozycyjnych. Już w weekend otwarcia (9. – 11. listopada) były tłumy, ale internetowy system sprzedaży biletów i wydrukowanie ich we własnym domu pozwolił nam uniknąć kolejki i niepewności przy kasach. Ciekawe rozwiązanie, które zastosowano w toruńskim Centrum, to wpuszczanie zwiedzających w turach na trzy godziny. Nam wystarczył ten czas w zupełności.

Toruń Młyn Wiedzy (4)

Największe w Polsce Wahadło Foucaulta znajduje się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, fot. P. Jaskólski

Toruń Młyn Wiedzy (5)

Podobno historia kołem się toczy, ale właściwie dlaczego?, fot. P. Jaskólski

Największa wystawa w Centrum Nowoczesności – „O obrotach” – dotyczy głównie ruchu obrotowego. Sam jej tytuł jest nawiązaniem do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika, „De revolutionibus orbium coelestium”. Interaktywne eksponaty, które tu spotykaliśmy, dotyczą maszyn prostych, zjawisk mechanicznych, układu słonecznego, a nawet podróży kosmicznych. Sporo jest stanowisk multimedialnych oraz ekranów dotykowych. Jeden z eksponatów wystawy wyraźnie dominuje nad resztą – jest to największe w Polsce Wahadło Foucaulta. Jest to widoczna ze wszystkich pięter wystawowych, zawieszona na 33-metrowej linie metalowa kula, umożliwiająca obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi.

Toruń Młyn Wiedzy, Rzeka,

Pistolet wodny i zjeżdżalnia dla piłeczek – wielka atrakcja dla dzieci, fot. P. Jaskólski

Toruń Młyn Wiedzy (14)

„Rzeka” – od źródła po ujście. I mnóstwo miejsc do eksperymentowania w trakcie, fot. P. Jaskólski

„Rzeka” to druga duża wystawa stała w Młynie Wiedzy. Przez całe piętro przelewa się tu nie tylko woda. Poznajemy ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla fauny i flory królowej polskich rzek – Wisły. Dla nas hitem został „bober” – spróbujcie go odnaleźć… dotykiem. Dowiadujemy się tutaj, jak zachowuje się woda w nietypowych sytuacjach – gdy ją zakręcimy, poruszymy, wstrząśniemy, ściśniemy. Wystawa jest ciekawie zaaranżowana; klimatu dodają zawieszone na ścianach ogromne zdjęcia i wszechobecny kolor zielony. Sama rzeka jest rajem dla najmłodszych zwiedzających. Na wielki dodatkowy plus dla rzeki: opisy przygotowane również w alfabecie Braille’a.

Toruń Młyn Wiedzy (1)

Na wystawie „Barwy Słońca” można spojrzeć na świat nie tylko przez różowe okulary, fot. P. Jaskólski

Toruń Młyn Wiedzy (13)

Stanowiska do samodzielnego eksperymentowania i zabawy z optyką, fot. P. Jaskólski

Dwie wystawy czasowe – „Kalejdoskop – przewrotne OKO” oraz „Barwy Słońca” – tworzą wspólnie ogromną wystawę optyczną. Dla nas była to wielka frajda dowiedzieć się, jak działa kalejdoskop, aparat fotograficzny, okulary 3D. Ciekawie ustawione eksponaty, granie światłem i mrokiem (bez ciemności część eksperymentów nie wyjdzie!). Zaskakujące jest sterowanie wiązkami światła, rozszczepianie barw, zabawy soczewkami i pryzmatami. I iluzje optyczne – podczas zwiedzania wiele razy nasze oczy płatały nam figle.

Toruń, Młyn Wiedzy,

„Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” – repliki przyrządów do obserwacji nieba, fot. P. Jaskólski

Kolejna wystawa – „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” – została zorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Fascynujące jest odkrywanie ponad 400-letniej historii lunet i teleskopów. Są tu prezentowane plansze biograficzne uczonych, modele urządzeń i maszyny, których można samemu dotknąć. Pełno informacji i ciekawostek. I nikt nam nie zakaże krzyknąć  „A jednak się kręci!”.

Toruń Młyn Wiedzy, Gra i Buczy

„Gra i Buczy” – muzyka z butelek z wodą i rurek różnej długości? Czemu nie, fot. P. Jaskólski

Toruń Młyn Wiedzy, Gra i Buczy, Klepane Organy

„Klepane organy” – bo zagrać można choćby i kapciem, fot. P. Jaskólski

„A czy my tego już przypadkiem nie gdzieś widzieliśmy?” – takie było nasze pierwsze wrażenie po wejściu na wystawę „Gra i buczy”. I nic dziwnego, bo mieliśmy okazję poznać ją dość dobrze w Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Wszystko Gra” (relacja tutaj). Fizyka, muzyka, wspólne granie i ogrom dźwięków. Wystawa jest po prostu R.E.W.E.L.A.C.Y.J.N.A.! Bardzo wielki pozytyw za ściągnięcie jej przez Młyn Wiedzy.

Toruń Młyn Wiedzy (10)

Cześć wystaw czasowych „powala” pustymi przestrzeniami, fot. P. Jaskólski

Niestety, część wystaw czasowych odbiega od ogólnie wysokiego standardu:

  • „Fenomeny Elektryczności” i „Życie” – to takie „wypełniacze” przestrzeni. Eksponaty nikną w dużych pomieszczeniach bez praktycznie żadnej aranżacji. Same eksperymenty, które można tu wykonać, również nie powalają. Dodatkowo stanowiska wyglądają na dość zużyte i mało wytrzymałe.
  • „Mapy Nauki” podobno miały pokazywać, jak wielką rolę w nauce odgrywają mapy, nie dowiedzieliśmy się z niej jednak praktycznie niczego. Może tylko tego, że dla wystaw prezentowanych w Polsce warto tłumaczyć opisy obrazków na język polski… Nudna, nieciekawa, posterowa wystawa.
  • Ekspozycja o Janie Czochralskim nie jest jednoznacznie negatywna. To że tylko planszowa… OK! Ale czemu plansze nie były ustawione w kolejności chronologicznej według etapów życia tego wybitnego naukowca? Przewieszenie ich to byłaby maksymalnie godzina pracy… Ale sam fakt zaprezentowania sylwetki Jana Czochralskiego w roku, którego jest patronem – bezcenne!
Toruń Młyn Wiedzy (7)

Praca wre – eksponat do zepsucia – jak najszybciej!, fot. P. Jaskólski

I jeszcze jedna ciekawostka. Animatorzy. Z jednej strony pomocni, mają ogromną wiedzę, opowiadają ciekawie, sypią anegdotami jak z rękawa i przede wszystkim pełni zapału. Z drugiej natomiast, dzielą się tym ze zwiedzającymi zdecydowanie na siłę. Większość wystaw jest raczej przeznaczona do samodzielnej eksploracji i nie wymaga nadmiernej pomocy. Narzucanie się z pomocą, jeszcze zanim zwiedzający zdąży przeczytać instrukcję, jest zdecydowanie irytujące. Pytanie: czy to brak wyczucia, czy też odgórny „prikaz” rozdawania wiedzy niczym ulotek?

Toruń Młyn Wiedzy (6)

Koło dla naprawdę dużego chomika, fot. W. Jaskólska

Mimo wszystko, podobało nam się. Pomijając kilka wodotrysków, Młyn Wiedzy zdecydowanie potrafi pozytywnie zakręcić. Ciekawi nas, jak będą wyglądały zajęcia w tutejszych pracowniach (które jeszcze nie są otwarte). I oczywiście, następnym razem koniecznie musimy zobaczyć pokaz braci Nano – Pawła i Gawła!

Dojazd:

  • tramwajem: nr 2 i 3 ze Starego Miasta w kierunku „Elana”; nr 4 ze Starego Miasta w kierunku „Wschodnia”; wysiadamy na przystanku „Szpital Miejski” i idziemy w stronę wiaduktu – Młyn Wiedzy znajduje się po lewej stronie ulicy.
  • pociągiem: dojeżdżamy do stacji „Toruń Wschodni”, przechodzimy przez wiadukt kolejowy – Młyn Wiedzy znajduje się po prawej stronie.
  • autobusem: liniami nr 15, 22, 25, 30, 31, 33, 34, 35, 41, 42 do przystanku „Dworzec Wschodni”, przechodzimy przez wiadukt kolejowy – Młyn Wiedzy znajduje się po prawej stronie; liniami nr 26, 28, 34, 40 do przystanku „Świętopełka”, kierujemy się wzdłuż ul. Kościuszki w stronę wiaduktu – Młyn Wiedzy znajduje się po lewej stronie ulicy.
  • samochodem: Młyn Wiedzy znajduje się na ul. Łokietka – jest to ulica poprzeczna do ul. Kościuszki – trasy nr 91 na Gdańsk.

Godziny otwarcia:

Wtorek – Czwartek: 10:00 – 16:00
Piątek: 11:00 – 20:00
Sobota – Niedziela: 12:00 – 18:00

Bilet upoważnia do zwiedzania podczas jednej „Tury zwiedzania” trwającej 3 godziny.

Młyn Wiedzy jest nieczynny w poniedziałki

Ceny biletów:

Zwiedzanie wystaw:
bilet normalny – 15,- PLN
bilet ulgowy – 10,- PLN
bilet rodzinny – 35,- PLN (do 4 osób)
bilet grupowy – 9,- PLN (powyżej 10 osób)

Zajęcia warsztatowe:
bilet normalny – 12,- PLN
bilet ulgowy – 10,- PLN
bilet rodzinny – 31,- PLN (do 4 osób)
bilet grupowy – 9,- PLN (grupa 20-30 osób)

Pokaz naukowy:
bilet normalny – 13,- PLN
bilet ulgowy – 11,- PLN
bilet rodzinny – 34,- PLN (do 4 osób)
bilet grupowy – 10,- PLN (powyżej 10 osób)

dzieci do 2. roku życia – bezpłatnie
posiadacze toruńskiej Karty Dużej Rodziny – 8,- PLN

Adres:

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 

ul. Władysława Łokietka 5
87-100 Toruń

tel. +48 56 690 49 90
fax +48 56 690 49 52
e-mail: centrum@centrumnowoczesnosci.org.pl

www.mlynwiedzy.org.pl

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.