Szwajcaria, Lucerna – Muzeum Historyczne

Lucerna to bezsprzecznie jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Szwajcarii. Romantyczne położenie u stóp Góry Pilatus, na brzegach Jeziora Czterech Kantonów od wieków przyciągały gości z całego świata. Najłatwiej poznać miasto wraz z jego kolorytem rozpoczynając jego zwiedzanie od Muzeum Historycznego (Historisches Museum Luzern).

Historisches Museum Luzern, fot. W. Rydzyńska

Magazynowo

Przyznaję, że przekraczając jego progi nie spodziewaliśmy się niczego wyjątkowego – ot, zwykłe muzeum pełne starych bibelotów. Nic bardziej mylnego! Muzeum zaskakuje już od pierwszego wejrzenia. Mieści się ono w dawnej zbrojowni, wybudowanej w XVI w. tuż przy jednym ze słynnych drewnianych mostów Lucerny – Spreuerbrücke. Nawiązując do pierwotnego przeznaczenia budynku, bogatą kolekcję obrazów, zbroi, mundurów, ubrań, biżuterii, bibelotów, zabawek, sakraliów, dokumentów i innych przedmiotów dosłownie upchano w dziesiątkach „klatek” rozmieszczonych na magazynowych regałach. Wchodzisz i masz wrażenie, że znalazłeś się na zagracanym od dziesięcioleci strychu.

Wnętrze muzeum, fot. W. Rydzyńska

Ciekawym pomysłem jest zastosowanie do drobniejszych eksponatów szuflad, dzięki czemu ma się wrażenie, że choć trochę można dotknąć eksponatów. W ten sposób prezentowane są między innymi plany i dokumentacja wykopalisk z Lucerny w dziale archeologicznym. Przerzucanie kolejnych akt ma w sobie dużo więcej z archeologii niż filmowe przygody Indiany Jonesa. Choć jednak mniej atrakcyjne, pozwala pomyśleć o tym, co robił między kręceniem filmów 😉

Szuflada z butami i bucikami, fot. W. Rydzyńska

Kartoteka szwajcarskiego Indiany Jonesa, fot. P. Jaskólski

Trzy piętra podzielono na kilkanaście działów tematycznych, niestety w dość zawoalowany sposób… Niby widać, że w jednej część mamy zabawki, a w drugiej średniowieczne ołtarze, ale wystarczyłoby ustawić na regałach w różnych kolorach i wszystko byłoby dużo bardziej jasne. Tym bardziej, że dane tematy rozrzucone są w różnych miejscach budynku. Dobrą chwilę zajmuje zorientowanie się, o co w tym wszystkim chodzi, ale kiedy już załapiemy zasadę działania, wszystko staje się banalnie oczywiste.

Jeden z najcenniejszych eksponatów muzeum, barokowe sanie rodziny Amrhyn-Göldlin, 1673, fot. W. Rydzyńska

Kącik dla dzieci – tych małych i dużych, fot. W. Rydzyńska

Magia elektroniki

Wystarczy tylko wgryźć się w przedstawiony na tablicy schemat, kliknąć… i otwiera się przed nami życie mieszkańców Lucerny w najbliższych naszemu sercu aspektach. Podstawą funkcjonowania muzeum są magiczne kody kreskowe. O co chodzi? Otóż w momencie wejścia do muzeum zwiedzający otrzymuje czytnik kodów kreskowych. Każdy pojedynczy eksponat posiada swój unikalny kod kreskowy, po zeskanowaniu którego otrzymujemy szczegółowe informacje o przeznaczeniu i datowaniu przedmiotu (dostępne są dwie wersje językowe: niemiecka i angielska). Dzięki temu możemy dużo bardziej zaangażować się w zwiedzanie, a nie tylko mijać bezmyślnie kolejne regały (co przy wspomnianym wyżej układzie eksponatów, w zasadzie mija się z celem). A to jeszcze nie wszystko! Dzięki zastosowaniu czytników możemy dodatkowo ożywić naszą wycieczkę przyglądając się bliżej poszczególnym tematom – bez przewodnika, bez dodatkowych kosztów, we własnym tempie.

Nowy klucz do świata historii, fot. W. Rydzyńska

Najciekawszą opcją są jednak quizy przeznaczone dla dzieci. Wbrew przeznaczeniu są one świetną rozrywką również dla starszych gości. Wybierając jeden z kilkunastu działów (np. Moda lub Smoki) podążamy od jednego eksponatu do drugiego zgodnie z wyświetlaną na naszych skanerach historią. Naszym zadaniem jest odpowiedzieć na pytania związane z odnalezionymi na różnych piętrach dzięki specjalnym kodom przedmiotami. To najlepszy sposób wymiecenia nudy z zatęchłej instytucji muzealnej, na jaki dotąd udało mi się trafić! W dodatku, osiągnąwszy konkretną liczbę punktów, zdobywamy ściśle tajny kod, który „rozbija bank”, tzn. pozwala otworzyć pancerny sejf, w którym czeka na zwycięskiego śmiałka wyjątkowa nagroda… Nie zdradzimy Wam, jaka!

Tajny sejf z nagrodami, fot. W. Rydzyńska

Historia w akcji

Całości dopełniają teatralne wycieczki po muzeum, z których niestety nie mieliśmy okazji skorzystać, choć idea wydaje się fantastyczna. Pięć razy dziennie profesjonalni aktorzy wcielają się w różne historyczne role, prowadząc zwiedzających przez najbardziej oryginalne zakątki historii. Każdy show przeznaczony jest dla innej grupy wiekowej (można wyszukać odpowiednie dla siebie na stronie www muzeum), trwa 45 minut i odgrywany jest niestety jedynie po niemiecku. Co ciekawe, nawet przyjeżdżając tam któryś raz z rzędu, nie znudzimy się, ponieważ tematy przedstawień zmieniają się kilka razy w roku. Ponadto pracownicy muzeum sięgają do współczesności i średnio raz na kwartał przygotowują wystawy czasowe skoncentrowane na jak najbardziej aktualnych tematach, jak na przykład „Na zawsze Twój – o flircie, miłości i więziach”, o której piszemy oddzielnie.

Z muzeum w zasadzie każdy wychodzi zachwycony. Jest to bezsprzeczny nr 2 – zaraz po Gletschergarten – do zobaczenia w Lucernie. Tego miejsca po prostu nie można pominąć, tym bardziej, że leży na trasie większości proponowanych wycieczek po mieście.

Dojazd:

Muzeum leży ok. 600m od dworca kolejowego w Lucernie. Należy kierować się wzdłuż rzeki, jej południowym brzegiem, aż miniemy słynny Kapellebrücke i kościół jezuitów. Muzeum leży tuż przy drugim z drewnianych mostów Lucerny – Spreuerbrücke. Z dworca kolejowego dojeżdżają tam również autobusy linii 2, 9, 12 i 18 (przystanek Kasernenplatz), ale polecamy urokliwy spacer wybrzeżem.

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 10:00 – 17:00
24.12: 10:00 – 16:00
Zamknięte: 1.01, Tłusty Czwartek (7.02.2013), Wtorek Zapustny (12.02.2013), 25.12, 31.12
Otwarte: 2.01, Wielkanoc (31.03-1.04.2013), Wniebowstąpienie (9.05.2013), Zesłanie Ducha Św. (19.05.2013), Boże Ciało (30.05.2013), 1.08, 2.10, 1.11, 8.12, 26.12

Ceny biletów:

Bilet normalny – CHF 10,-
Bilet ulgowy – CHF 8,- (studenci, uczniowie, seniorzy, grupy od 12 os., karta Euro26)
Dzieci do 16 roku życia – CHF 5,- (pod opieką dorosłych wstęp wolny)

Wstęp wolny – posiadacze Swiss Museum Pass

Adres:

Historisches Museum Luzern

Pfistergasse 24
Postfach 7437 6000 Luzern 7
Tel: + 41 41 228 54 24
E-mail: historischesmuseum@lu.ch
www.historischesmuseum.lu.ch

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"