Polska, Lublin – Lubelska Trasa Podziemna

Lubelska Trasa Podziemna była naszym celem do zobaczenia podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2016 roku. Odwiedziliśmy wtedy kilka miejsc (min. Zamek Lubelski i Wieżę Trynitarską). Jednak przede wszystkim po prostu spacerowaliśmy pomiędzy rzemieślnikami i ich kramami. Mieliśmy to szczęście, że podczas jedynego przelotnego deszczu akurat byliśmy pod miastem.

Lubelska Trasa Podziemna; Lublin; Podziemia; alemuzea.pl (12)

Wejście do Lubelskiej Trasy Podziemnej, fot. P. Jaskólski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Lubelska Trasa Podziemna powstała z połączenia kilku staromiejskich piwnic. Wejście znajduje się pod Trybunałem Koronnym, a dalej wędrujemy pod Rynkiem, ulicami Złotą i Archidiakońską, by wyjść przy Placu Po Farze. Korytarze i piwniczki ciągną się średnio około 10 metrów pod ziemią, a cała trasa ma ponad 280 metrów długości. Podczas wędrówki towarzyszy nam przewodnik, który opowiada o historii powstania i rozwoju miasta. W kolejnych salach napotykamy kolejne makiety przedstawiające Lublin od VIII do XVIII wieku. Muszę przyznać, że makiety są bardzo pieczołowicie dopracowane, a uroku dodaje im sposób eksponowania – w wielkich skrzyniach, przywodzących na myśl skrzynie na zboże. Same piwnice są bardzo klimatyczne, spowite półmrokiem, z którego wyłaniają się jedynie kolejne makiety. Mam tylko wrażenie, że przez trasę „gnaliśmy” i nie zatrzymywaliśmy się dostatecznie długo w każdym z pomieszczeń (np. makiety dawnego ratusza lepiej obejrzałem dopiero podczas wirtualnego spaceru).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Punktem kulminacyjnym zwiedzania jest jedna z piwniczek, w której znajduje się ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina. Podczas kilkuminutowego mini-spektaklu podświetlane są kolejne budynki, przesuwają się postacie, rozchodzą się błyski, a z głośników wydobywają się gwar uliczny, śpiewy i huk grzmotów. W opowieść z dawnych czasów przenoszą nas kolejni lektorzy, m.in. Wisława Szymborska. Makieta została stworzona na podstawie obrazu z kościoła dominikańskiego św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz źródeł pisanych. Przedstawione na niej wydarzenie miało miejsce 2 czerwca 1719 roku. Według legendy ogień wybuchł od uderzenia pioruna w dach jednego z domów w dzielnicy żydowskiej i bardzo szybko rozprzestrzenił się na znaczną część miasta. Lublinianie przegrywali coraz bardziej walkę z żywiołem. Wtedy dominikanie wyszli na miasto z procesją modląc się i niosąc przed sobą relikwię Krzyża Świętego. I stał się cud – ogień został powstrzymany, a miasto ocalało.

Lubelska Trasa Podziemna; Lublin; Podziemia; alemuzea.pl (7)

„Wielki Pożar Lublina” przed rozpoczęciem, fot. P. Jaskólski

Lubelska Trasa Podziemna; Lublin; Podziemia; alemuzea.pl (10)

Oryginalny obraz z kościoła św. Stanisława fot. P. Jaskólski

Bardzo lubię wszelkiego rodzaju piwnice, korytarze, bunkry. Lubię też makiety w starym stylu (multimedialne mają jakby mniej ducha). Lubelska Trasa Podziemna to połączenie tych dwóch rzeczy – musiało mi się spodobać. Naprawdę spore wrażenie zrobił też na mnie spektakl światło-dźwięk Wielkiego Pożaru Lublina. Na minus muszę jednak zapisać (oprócz bardzo szybkiego tempa zwiedzania) sposób sprzedaży biletów – krata do podziemi uchyla się 5 minut przed danym wejściem i bilety kupuje pierwsze 25 osób. Właściwie bez rezerwacji telefonicznej pewności, że wejdziemy, nie ma.

Lubelska Trasa Podziemna; Lublin; Podziemia; alemuzea.pl (13)

Trybunał Koronny – start Lubelskiej Trasy Podziemnej, fot. P. Jaskólski

Jeśli nie macie możliwości przyjechania do Lublina to Lubelska Trasa Podziemna jest dostępna również w internecie w formie wirtualnego spaceru – http://teatrnn.pl/podziemia/spacer. Jednak oczywiście gorąco zapraszam do realnego zwiedzania!

Dojazd:

Lubelska Trasa Podziemna przebiega pod Starym Miastem w Lublinie. Wejście do Trasy znajduje się na Rynku Starego Miasta, w Trybunale Koronnym, schodkami w dół przy jego południowej ścianie. Jak dojechać:

  • samochodem – Lubelska Trasa Podziemna, jak i samo Stare Miasto znajduje się niedaleko drogi krajowej nr 82, tuż pod wzgórzem zamkowym mieści się bardzo duży parking
  • autobusem – Dworzec Główny Autobusowy znajduje się w Centrum Lublina. Wystarczy przejść przez Aleję Solidarności i znajdziecie się pod samym Zamkiem Lubelskim. Aktualny rozkład znajdziecie tutaj.
  • pociągiem – z Dworca Głównego PKP wsiadamy w autobusy nr 1, 2, 6, 10, 17, 18, 22, 29, 31, 32, 34, 39, 57, N3 odjeżdżające w stronę przystanku Dworzec PKS (na którym wysiadamy).
Czas zwiedzania:

Około 40 minut

Godziny otwarcia:

maj – październik

poniedziałek – 10:00 – 14:00 (zwiedzanie z inscenizacją, po wcześniejszej rezerwacji)
wtorek – piątek – 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
sobota – niedziela – 12.00, 13.00, 14.00, 16.00, 17.00

listopad – kwiecień

poniedziałek – piątek – 10:00 – 15:00 (w poniedziałki zwiedzanie z inscenizacją, tylko grupy min. 10 osób po wcześniejszej rezerwacji)
sobota – niedziela – 12.00, 13.00, 14.00, 16.00

W tygodniu turyści indywidualni są w miarę możliwości dołączani do zarezerwowanych grup.

W każdym wypadku zalecana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna – tel: 81 534 65 70

Po rezerwacji istnieje możliwość wejść wieczornych. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem w grupach maksymalnie 25 osobowych. Obowiązuje zakaz wchodzenia ze zwierzętami. Lubelska Trasa Podziemna nie jest dostosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo.

Ceny biletów:

Normalny: 10,- PLN
Ulgowy: 8,- PLN
Edukacyjny (zorganizowane grupy szkolne): 7,- PLN

zwiedzanie z inscenizacją (w poniedziałki):

Normalny: 12,- PLN
Ulgowy: 10,- PLN
Edukacyjny (zorganizowane grupy szkolne): 8,- PLN

Adres:

Lubelska Trasa Podziemna
Rynek 1
20-112 Lublin

tel: 81 534 65 70

mail: podziemia@tnn.lublin.pl

www.teatrnn.pl/podziemia/

Aktualizacja:
Lubelską Trasę Podziemną zwiedzaliśmy w sierpniu 2016 roku, wpis powstał ww tym samym miesiącu.

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.