Polska, Wrocław – Hydropolis

Zaklasyfikowanie takiego miejsca, jak Hydropolis, to prawdziwy problem! Mimo że znajduje się w zabytkowym obiekcie, nie jest to klasyczne muzeum wodociągów. Mimo że ma interaktywne elementy, nie jest to też typowe centrum nauki. Chyba najbardziej adekwatne określenia, to dwa stosowane przez samo Hydropolis: Centrum Edukacji Ekologicznej i Wystawa Interaktywna.
Hydropolis, Wrocław Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis Wystawa Interaktywna (2)

Wystawa Hydropolis, fot. P. Jaskólski

Hydropolis, Wrocław Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis Wystawa Interaktywna (7)

Wejście do Hydropolis – dawnego podziemnego zbiornika wody czystej, Fot. P. Jaskólski

Hydropolis, Wrocław Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis Wystawa Interaktywna (9)

Na pierwszym planie wystawa Hydropolis, w tle -h wieża ciśnień z 1871 roku – fot. P. Jaskólski

Interaktywna wystawa Hydropolis znajduje się w zabytkowym podziemnym zbiorniku na wodę należącym do wrocławskich wodociągów. Został on zbudowany w końcu XIX wieku. W środku mieszczą się ponad 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Od lat zbiornik nie pełni już swoich pierwotnych funkcji. Wrocławska spółka MPWiK przeprowadzając prace remontowe, nadała obiektowi „drugie życie”. Od grudnia 2015 roku jest to Centrum Edukacji Ekologicznej – miejsce poświęcone wiedzy na temat wody. Uwielbiam takie przypadki wykorzystania starych budynków i zagospodarowania ich na nowo do celów muzealno-edukacyjnych.. Nadaje im to niepowtarzalnego charakteru. Szczególnie, jeśli jest to zrobione dobrze. Tak jak tu, w Hewelianum w Gdańsku czy w Młynie Wiedzy w Toruniu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wystawa podzielona jest na kilka stref tematycznych, w których znajduje się kilkadziesiąt instalacji edukacyjnych i artystycznych. Każda z nich jest skupiona na innym aspekcie, ale wszystko kręci się wokół wody. Zaczynamy w sali „Planeta Wody”, w której wyświetlany jest kilkuminutowy film o tym, jak w ogóle powstała ta niezwykła substancja we wszechświecie i w jaki sposób trafiła na Ziemię. Fantastyczny seans jest świetnym początkiem do dalszego zwiedzania. W kolejnych salach odkrywamy tajemnice głębin, wchodzimy do batyskafu, badamy wraki okrętów, poznajemy fascynujące podmorskie życie, polujemy na potwory morskie. Jeśli się zmęczymy – można odpocząć na leżaku w strefie relaksu słuchając szumu fal. Wszędzie podążamy za strużką wody, dzięki czemu łatwiej jest nam odnaleźć drogę w półmroku ekspozycji.

Multimedia są niewątpliwie mocnym punktem Hydropolis. Znajdziemy tu interaktywne mapy, projektory, stoły, wyświetlacze… Bardzo ważną częścią wystawy są umieszczone na jej terenie dotykowe ekrany – „Hydropedia” z bazą artykułów rozszerzających prezentowane informacje. Bardzo podoba mi się fakt dublowania najważniejszych ekranów i umieszczania ich na różnej wysokości (część dostosowana jest do młodszych bądź niższych zwiedzających). Podczas zwiedzania większą część czasu spędziłem czytając najróżniejsze wodne ciekawostki i oglądając filmy popularnonaukowe przygotowane specjalnie pod ekspozycję. Brawo!

Na tym mocnym, multimedialnym tle dość marnie wyglądają „klasyczne” eksponaty. Jest ich mało, a część z nich jest uruchamiana tylko przez animatorów. Gdy zwiedzałem, niektóre były niedostępne. Poza tym niektóre stanowiska były głośne i przeszkadzały w oglądaniu wyświetlanego tuż obok filmu. Czuję pewien niedosyt, szczególnie mając gdzieś w głowie np. salę wodną w IQlandii. Trochę potęgują mój lekki zawód dwa świetne eksponaty, którymi Hydropolis kusi na wejściu – olbrzymi wir wodny, oraz „drukarka wodna”, czyli ściana, z której spadają strugi wody, układając się w różne napisy i obrazki. Reszta ekspozycji opiera się jednak na słowie pisanym i mniej wytrwali zwiedzający szybko się nudzą monotonną, czytaną formą większości eksponatów. Z tego względu nie polecam zabierania tu małych dzieci – chyba że na jakieś specjalne imprezy lub zwiedzanie z przewodnikiem.

Chyba nie da się przyswoić wszystkiego, co jest tu prezentowane podczas jednej wizyty. Sam spędziłem tu ponad 3 godziny, a mógłbym więcej, gdyby nie pora zamknięcia. Dodatkowo pojawiają się cały czas nowe eksponaty i wystawy czasowe (gdy zwiedzałem akurat żadnej nie było). Może, mimo dość drogiego biletu, warto będzie tu kiedyś wrócić. Zdecydowanie polecam Hydropolis jako naprawdę ciekawe miejsce do zobaczenia we Wrocławiu, choć trzeba tu przyjść ze świeżym umysłem, bo ilość tekstu do przeczytania zdecydowanie przekracza średnią krajową…

Hydropolis, Wrocław Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis Wystawa Interaktywna (5)

Ziemia – Planeta Wody, fot. P. Jaskólski

Dojazd:
  • samochodem – Hydropolis znajduje się przy ulicy Na Grobli, na wschód od przechodzącej przez środek Wrocławia drogi nr 98. Tuż obok znajduje się kilka parkingów, ale co ważne, z wcześniej zakupionym biletem możemy bezpłatnie zatrzymać się na parkingu przewidzianym dla zwiedzających położonym niedaleko.
    Godziny otwarcia parkingu:
    Poniedziałek – Piątek: 10:30 – 21:00
    Sobota – Niedziela: 9:30 – 21:00
  • komunikacją miejską – niedaleko znajdują się przystanki tramwajowe Pl. Wróblewskiego i Urząd Wojewódzki. Dojeżdżają tu linie tramwajowe nr OL, OP, 2, 3, 4, 5, 10, 33 oraz autobusowe nr A, D, 145, 146, 149.
Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:00)
Sobota – Niedziela: 10:00 – 20:00 (ostatnie wejście 19:00)

Ceny biletów:

Bilet normalny – 27,- PLN
Bilet ulgowy – 18,- PLN
Bilet rodzinny – 72,- PLN (2 osoby dorosłe i 2 dzieci)

Bilet normalny z Kartą Dużej Rodziny – 23,- PLN
Bilet ulgowy z Kartą Dużej Rodziny – 15,- PLN
Bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny- 72,- PLN (2 osoby dorosłe i 2 lub więcej dzieci)

Bilet normalny z URBANCARD PREMIUM – 23,- PLN
Bilet ulgowy z URBANCARD PREMIUM – 15,- PLN

Bilet grupowy normalny – 23,- PLN
Bilet grupowy ulgowy – 17,- PLN
Bilet dla opiekuna – 1 bezpłatny/10 osób

wejście dla dzieci do lat 3 – bezpłatnie

Bilety do kupienia przez internet na stronie – www.bilety.hydropolis.pl

Adres:

Hydropolis
ul. Na Grobli 17
50-421 Wrocław

tel. +48 71 34 09 515
e-mail: biuro@hydropolis.pl

www.hydropolis.pl

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.