Holandia, Amsterdam – House of Bols

Stolica Holandii jest jedną wielką atrakcją turystyczną, bogatą w muzea pełne dzieł najwspanialszych mistrzów, ale także skupiających kolekcje pornografii, narkotyków czy alkoholi. Jednym z muzeów z taką niezwykłą kolekcją jest House of Bols, przybytek poświęcony dziejom i współczesnej tradycji wódki BOLS, alkoholu o ponad czterechsetletniej tradycji.

Nowoczesne muzeum BOLS’a znajduje się na Museumplein Square, w sąsiedztwie tak znanych i renomowanych marek jak Rijksmuseum czy Van Gogh Museum.

We're not the van Gogh Museum - But we're open

We’re not the van Gogh Museum – But we’re open

Dom Bolsa to miejsce, w którym poznajemy procesy produkcji wódki i likierów tej cenionej holenderskiej marki. Samo zwiedzanie trwa około 40 minut, dodatkowy czas można spędzić w barze Bolsa już po zakończeniu zwiedzania.

Podróż po House of Bols ma na celu poruszenie wszystkich naszych zmysłów. Jest to w pełni interaktywne muzeum angażujące w zwiedzanie każdą cząstkę naszego ciała. W pierwszej kolejności odwiedzamy sale poświęcone historii marki, oglądamy dawną aparaturę destylacyjną, pierwszą siedzibę oraz podziwiamy porcelanowe repliki amsterdamskich domów (urokliwe porcelanowe domki można obejrzeć również w sklepie firmowym z porcelaną z Delft w Centrum). Prawdziwa przygoda zaczyna się dopiero w momencie, w którym wkraczamy w przestrzeń poświęconą koktajlom. Bols Genever przenosi nas do 1820 roku, kiedy to producenci Bolsa zaczęli eksperymentować ze smakami, likierami oraz wódkami i uzyskali pierwsze na świecie koktajle. W tej właśnie części możemy testować koktajle za pomocą naszych zmysłów – węchu, wzroku, smaku a także dotyku. Mamy okazję zapoznać się z każdym produktem dostarczanym do produkcji likierów, możemy ich popróbować albo zabrać odrobinę ze sobą na pamiątkę. Wrażenie robi prawdziwe kakao, niezwykle wyrazista mięta i truskawki używane do produkcji Bols Strawberry sprowadzane – ku naszemu zaskoczeniu – prosto z Polski! Tu też możemy poznać zapachy wszystkich likierów i zapoznać się z jego wpływem na nasze wybory smakowe. Wisienką na torcie są dodatkowe, efektowne projekcje multimedialne. Innowacyjne wzornictwo i doskonale zaprojektowane wnętrze, miła obsługa i nowoczesne podejście do tematu zapewniają niezwykłą przygodę.

Oryginalne recepty na koktajle

Oryginalne recepty na koktajle

Cała wycieczka kończy się w rewelacyjnym lustrzanym barze, gdzie w cenie biletu otrzymujemy drinka stworzonego specjalnie dla nas i dwa shoty dowolnie wybranego likieru (warto eksperymentować i wybrać nietypowy likier np. jogurtowy). Obowiązkowo trzeba porozmawiać z barmanami, panowie i panie są specjalistami w swojej dziedzinie i z chęcią dzielą się swoją wiedzą ze spragnionymi klientami.

House of Bols jest doskonałym „chwytem marketingowym” promującym i tak już rozpoznawalną markę. Chociaż większa część ekspozycji jest permanentną reklamą Bolsa, to miejsce to z czystym sumieniem polecam każdemu pełnoletniemu gościowi Amsterdamu, zwłaszcza przed piątkowym wieczornym zwiedzaniem miasta 🙂

Dojazd:

Z przystanku Dam w Centrum miasta dojedziemy tu tramwajem nr 2 – przystanek Museumplein

Mięta - jeden ze składników likierów.

Mięta – jeden ze składników likierów.

Godziny otwarcia:

niedziela – czwartek 12:00-18:30

piątek 12:00-22:00

sobota 12:00-20:00

Porcelanowe kamieniczki Amsterdamu

Porcelanowe kamieniczki Amsterdamu

Ceny biletów:

Dorośli – € 12.50 (w cenie koktajl i degustacja likierów)

W każdy piątek po godzinie 17.00 bilety kosztują € 7,50 od osoby.

Najstarsza część ekspozycji

Najstarsza część ekspozycji

Adres:

House of Bols Cocktail & Genever Experience
Paulus Potterstraat 14
1071 CZ  Amsterdam
The Netherlands

www.bols.com/about-house-of-bols-2

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.