Hiszpania, Palma de Mallorca – Zamek Bellver

Zamek Bellver to twierdza dominująca nad największym miastem gorącej Majorki. Wzniesiony w XIV wieku, przez Jakuba II Sprawiedliwego (Jaume II el Just) – króla Aragonii, Walencji, Sardynii, Korsyki, Sycylii i oczywiście Majorki. Zamek ten był rezydencją królów, wicekrólów oraz namiestników wyspy. Z czasem stał się więzieniem. Dziś mieści się w nim główne muzeum miejskie, a jego charakterystyczna sylwetka jest jednym z symboli miasta.
Zamek Bellver - Donżon. Fot. P. Lech

Zamek Bellver – Donżon. Fot. P. Lech

Trzy kilometry od centrum Palmy, na szczycie wzgórza (112 m n.p.m) stoi niezwykle oryginalny, gotycki zamek. Ta jedna ze starszych budowli stolicy Majorki była wznoszona przez 11 lat (1300-1311). Dzięki zachowanym księgom rachunkowym i planom budowlanym wiemy, że w budowę zamku zaangażowanych było ponad 50 mistrzów cechowych (kamieniarzy, kowali, cieśli czy malarzy), setki muzułmańskich niewolników i miejscowych pracowników fizycznych oraz ponad 200 kobiet. Efektem ich pracy jest wspaniała budowla scalająca w sobie różne style europejskie i wpływy arabskie, których połączenie jest tak charakterystyczne dla obszaru Majorki.

Zamek Bellver - Sala tronowa. Fot. P. Lech

Zamek Bellver – Sala tronowa. Fot. P. Lech

Zamek Bellver to niezwykle ciekawe założenie architektoniczne. Jeden z niewielu okrągłych zamków średniowiecznych, został rozplanowany niczym róża wiatrów. Okrągły dziedziniec otoczono arkadowymi krużgankami. Potężne mury tworzą wokół centralnej części pierścień, od którego odchodzą cztery wieże zorientowane zgodnie z głównymi kierunkami świata. Najpotężniejsza z wież – północna ma formę niezależnego donżonu. Całość zamku otoczono suchą fosą, dodano barbakan oraz w czasach późniejszych wzmocniono rawelinem. Łączna powierzchnia fortyfikacji wynosi ponad 7000 metrów kwadratowych. Wszystko to zachowało się w stanie idealnym. Jakość architektury zachwyca, zwłaszcza w części pałacowej. Pałac obejmował wewnętrzne sektory zamku z reprezentacyjnymi arkadami (piękne półkoliste oraz ostrołukowe gotyckie arkady) i dziedzińcem z ozdobną studnią w centrum.

Zamek Bellver - Dziedziniec zamku. Fot. P. Lech

Zamek Bellver – Dziedziniec zamku. Fot. P. Lech

Od lat 30. XX wieku zamek należy do miasta. Wcześniej Castell de Bellver pełnił funkcję siedziby władców królestwa Majorki, a później aż do czasów generała Franco rolę więzienia politycznego. Jednymi ze słynniejszych więźniów byli Gaspar Melchor de Jovellanos – polityk i neoklasycystyczny filozof oraz Francois Arago – astronom i autor południka paryskiego. Po przejęciu zamku magistrat zorganizował w nim muzeum miejskie – dziś jedno z najciekawszych muzeów w Palmie.

Zamek Bellver - Dach i donżon. Fot. P. Lech

Zamek Bellver – Dach i donżon. Fot. P. Lech

Przestrzeń muzealna podzielona jest na dwie części. Pierwsza to zamkowe wnętrza zrekonstruowane w stylu nawiązującym do czasów królestwa Majorki. Mamy tu odtworzoną salę tronową oraz kilka innych pomieszczeń – sypialnię czy salę uczt. Druga część to właściwa ekspozycja Museu d’Història de la Ciutat, czyli Miejskiego Muzeum Historycznego. Prezentuje ono w kompleksowy sposób dzieje Palmy oraz Majorki. Podróż przez historię stolicy Majorki zaczynamy od czasów przedhistorycznych i kultur megalitycznych – Talayot. Dalej w kolejnych pomieszczeniach można oglądać zabytki związane ze starożytnymi Rzymianami, z okresem bizantyńskim oraz z bardzo ciekawymi czasami dominacji muzułmańskiej. Ten ostatni okres nadał niezwykłego charakteru Majorce – arabskie motywy kulturowe są wszechobecne na wyspie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dalsze części skupiają się na dziejach miasta. W ciekawy sposób zaprezentowano jego rozwój i powstawanie kolejnych charakterystycznych punktów (zamek, katedra czy pałace). Nie zapomniano też o rozwoju sztuki i o lokalnym rzemiośle, reprezentowanym w muzeum przez wzorzyste, balearskie, ceramiczne kafle. Ekspozycja muzealna posiada opisy w języku katalońskim, w kasie można nabyć przewodniki papierowe i cyfrowe (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, hiszpański). Po zwiedzeniu wystaw, koniecznie trzeba się wdrapać na dach zamku i wieże. Zamek Bellver jest doskonałym punktem widokowym na miasto i Badia de Palma (zatokę na brzegu której wzniesiono Palmę).

Zamek Bellver znajduje się na terenie malowniczego parku, sam w sobie jest zabytkiem wyjątkowym, a do tego wejście do niego jest stosunkowo tanie. Czy trzeba Was jeszce bardziej zachęcać do jego zwiedzania?

Zamek Bellver w Palma de Mallorca zwiedzaliśmy bezpłatnie dzięki uprzejmości pani Esperançy Serantes z Museu d’Història de la Ciutat.

Zamek Bellver - Lekcje muzealne. Fot. P. Lech

Zamek Bellver – Lekcje muzealne. Fot. P. Lech

Godziny otwarcia:
Kwiecień-wrzesień: poniedziałek 8:30-13:00, wtorek-sobota 8:30-20:00, niedziela 10:00-20:00.
Październik-marzec: poniedziałek 8:30-13:00, wtorek-sobota 8:30-18:00, niedziela 10:00-18:00.
Po godzinie 21:00 teren parku wokół Zamku Bellver jest zamykany.

Ceny biletów:
Normalny: 4,00 ,- €
Ulgowy: 2,00 ,- €

Adres:
Carrer de Camilo José Cela, s/n, 07014 Palma de Mallorca
http://castelldebellver.palma.cat

Dojazd:
Muzeum znajduje się na obrzeżach Palmy. Bardzo łatwo jest się tu dostać rowerem. Pod sam zamek dojeżdża autobus turystyczny nr 50. Do najbliższego przystanku komunikacji publicznej jest około 800 metrów – Placa Gomila – autobusy 3, 20, 46 (niby blisko, ale jednak jest to intensywny marsz pod górę). Na szczycie, tuż obok Zamku Bellver znajduje się też parking dla samochodów.

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.