Francja, Frejus – Muzeum Archeologiczne

Znakomita przeszłość Frejus, antycznego Forum Iulia objawia się turystom prawie na każdym rogu tego malowniczego miasteczka. W sercu Prowansji, na Lazurowym Wybrzeżu odnaleźliśmy szereg niezwykłych budynków. Centrum miasta przepełnione jest zabytkami średniowiecznej i starożytnej architektury. O niezwykłej katedrze we Frejus pisaliśmy tu, z kolei dziś pokażemy wam lokalne Muzeum Archeologiczne, prezentujące najstarszy etap z historii tego miasta.
Frejus - Lazurowe wybrzeże i dom z widokiem na antyczny, rzymski łuk - zapraszamy do Frejus. Fot. P. Lech

Frejus – Lazurowe wybrzeże i dom z widokiem na antyczny, rzymski łuk – zapraszamy do Frejus. Fot. P. Lech

Rzymska kolonia Forum Iulia po raz pierwszy została wymieniona w źródłach historycznych przez Cycerona w 43 roku p.n.e. Osada ta została założona prawdopodobnie kilka lat wcześniej, a za jej lokację odpowiedzialny był sam Juliusz Cezar. Z miasta tego pochodził Juliusz Agrykola – rzymski dowódca i namiestnik Brytanii. W porcie w Forum Iulia po bitwie pod Akcjum schroniły się niedobitki floty Marka Antoniusza i Kleopatry VII. To doskonale położone, rzymskie miasto przyciągało wielkich ówczesnego świata. Każdy kto odwiedzał to miejsce, musiał być pod wrażeniem – potężne mury otaczały miasto o powierzchni 35 ha. W ich wnętrzu znajdował się teatr, amfiteatr, termy, akwedukty oraz duży port z latarnią morską. Rzymskie budowle zachowały się w znacznej mierze do dzisiejszych czasów. Architektoniczne pozostałości Forum Iulia zostały zakonserwowane i można je podziwiać w wielu punktach miasta. Z kolei zabytki kultury materialnej eksponowane są w miejskim Muzeum Archeologicznym.

Frejus - Rekonstrukcja i plan antycznego Forum Iulia. Fot. P. Lech

Frejus – Rekonstrukcja i plan antycznego Forum Iulia. Fot. P. Lech

Muzeum prezentuje zbiory archeologiczne pochodzące głownie z czasów rzymskich, czyli z okresu największej świetności Frejus. Życie antycznego miasta toczyło się wokół dużego portu. Poza funkcją portu wojennego, pełnił on przede wszystkim rolę handlową. Przystanie i nabrzeża Frejus stanowiły jeden z ważniejszych w regionie punktów wymiany produktów rzemieślniczych i spożywczych. W starożytnym świecie, prosperujące Forum Iulia słynęło z produkcji warsztatowej oraz z win, które do dziś są najpopularniejszym regionalnym produktem. Pozostałości po przetwarzaniu oliwek i winogron, produkcji amfor, a także zabytki z domów bogatych kupców i rzymskich weteranów można oglądać w czterech dużych salach Muzeum Archeologicznego.

Frejus - W muzeum archeologicznym można obejrzeć rekonstrukcje pieców, w których wypalano amfory. Fot. P. Lech

Frejus – W muzeum archeologicznym można obejrzeć rekonstrukcje pieców, w których wypalano amfory. Fot. P. Lech

Tak, Muzeum Archeologiczne we Frejus składa się tylko z czterech pomieszczeń. Dla muzeum wydzielono część opisanego tu klasztoru. Klimatyczne pomieszczenia zaadoptowano do potrzeb wystawienniczych i szczerze mówiąc, ta mała przestrzeń w zupełności wystarcza do zaprezentowania najciekawszych zabytków z Forum Iulia. Całe zwiedzanie trwa około 30 minut, a wszystkie prezentowane przedmioty opisane są po francusku i angielsku. Sama ekspozycja została podzielona na kilka tematów związanych z najważniejszymi aspektami życia w antycznym mieście. Mamy więc tu kolejno: warsztat garncarski i produkcję ceramiki, rzymski dom, cmentarzysko oraz lapidarium prezentujące zabytki epigraficzne.

Frejus - Dwugłowy Hermes, wykonany z marmuru kararyjskiego - symbol Frejus. Fot. P. Lech

Frejus – Dwugłowy Hermes, wykonany z marmuru kararyjskiego – symbol Frejus. Fot. P. Lech

Okolice Frejus cechuję obecność gleby o gliniastym charakterze. Warunki takie sprzyjały więc rozwojowi lokalnej produkcji garncarskiej. W jednej z sal w Muzeum Archeologicznym możemy obejrzeć rekonstrukcje pieców garncarskich służących głównie do produkcji amfor. Naczynia te były wykorzystywane do transportu płynów (oliwa, wino), oraz towarów sypkich (np. zboże). Amfory produkowane we Frejus należały między innymi do tak zwanego typu „Gauloise 4” i „Gauloise 5„. Fragmenty ceramiki wymienionych typów można spotkać w całym obszarze basenu Morza Śródziemnego, a także na terenie współczesnej Wielkiej Brytanii. Jeśli więc podróżowało w nich lokalne winoz Frejus, to musiało cieszyć się ono naprawdę niezwykłą renomą 🙂

Frejus - Mozaiki w muzeum archeologicznym. Fot. P. Lech

Frejus – Mozaiki w muzeum archeologicznym. Fot. P. Lech

Następna część ekspozycji poświęcona jest ogólnemu wyglądowi rzymskich domów. Z tych zamożniejszych pochodzą małe rzeźby, bogato zdobione lampki oliwne oraz mozaiki. Jednym z najcenniejszych zabytków w tej części jest mozaika odkryta w 1921 roku. Przedstawia ona panterę otoczoną emblematami z motywami roślinnymi oraz kantarosem, najprawdopodobniej takie przedstawienie było związane z kultem Bachusa. Poza zabytkami pochodzącymi z domów, możemy tu obejrzeć film z rekonstrukcjami 3D najważniejszych budowli Forum Iulia. Ostatnia część ekspozycji, zatytułowana jest „Poza murami” i prezentuje wyniki badań archeologicznych prowadzonych na cmentarzysku. Wśród płyt nagrobnych, urn i sarkofagów możemy oglądać też dary, z jakimi starożytni mieszkańcy Frejus wybierali się w podróż do świata zmarłych. Mamy tu między innymi małe szklane buteleczki na perfumy, lusterka oraz srebrną i brązową biżuterię.

Frejus - Wnętrze muzeum archeologicznego. Fot. P. Lech

Frejus – Wnętrze muzeum archeologicznego. Fot. P. Lech

Jeśli wakacyjne podróże rzucą was na Lazurowe Wybrzeże, w okolice Frejus lub Saint Raphael to zajrzycie do tego małego muzeum. Francuscy muzealnicy w profesjonalny sposób podeszli do tematu prezentacji Forum Iulia i w pełni wycisnęli to, co wartościowe ze stosunkowo niewielkiej muzealnej kolekcji.

Frejus - Lazurowe wybrzeże, palmy i antyczna historia - zapraszamy do Frejus. Fot. P. Lech

Frejus – Lazurowe wybrzeże, palmy i antyczna historia – zapraszamy do Frejus. Fot. P. Lech

Godziny otwarcia:
Od października do marca: wtorek – niedziela 9:30  – 12:30 oraz 14:00 – 16:30,
Od kwietnia do września: wtorku do niedzieli 9:30 – 12:30 oraz 14:00 – 18:00.
Zamknięte w poniedziałki i święta
.

Ceny biletów:
W niedzielę wstęp bezpłatny. Obowiązuje jedna stawka biletowa: 2,00,- €

Adres:
MUSÉE ARCHÉOLOGIQUE MUNICIPAL DE FRÉJUS
Place Calvini 83600 Fréjus
http://www.musees-mediterranee.org/portail/musee_fiche.php?menu=1&num_musee=53
http://www.ville-frejus.fr/culture/musees-et-monuments-2/musee-archeologique/

Dojazd:
Muzeum Archeologiczne znajduje się w centrum miasta, na głównym placu w budynku klasztornym. Wejście zlokalizowane jest po przeciwnej stronie niż główne wejście do katedry Po Frejus można poruszać się pieszo – dystans z dworca kolejowego do Centrum jest stosunkowo mały. Aby dojechać do miasta z Nicei trzeba z autostrady A8 zjechać na węźle numer 38. Od strony Tulonu jest to z kolei węzeł numer 37.

O INNYCH MUZEACH LAZUROWEGO WYBRZEŻA PRZECZYTASZ TU:

Nicea – Muzeum Archeologiczne
Grasse – Muzeum Perfumeria Molinard
Frejus – Zespół Katedralny
Marsylia – MuCEM
Monako – Muzeum Oceanograficzne

Więcej informacji o atrakcjach i miastach Lazurowego Wybrzeża znajdziecie tu – lazurowyprzewodnik.pl

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.