Szkocja, Edynburg – Szkocka Galeria Narodowa

Szkocka Galeria Narodowa stanowi bodaj najważniejszy element edynburskiego The Mound [and. Kopiec]. Miejsce to łączy Stare – szkockie –  i Nowe – angielskie – Miasto Edynburg poprzez sztukę. Dziś wzdłuż osuszonego w XVIII w. Jeziora Nor Loch biegnie najbardziej zatłoczona ulica w centrum Edynburga (Princess Street) i żaden turysta, który chce dogłębnie poznać charakter tego miasta, nie powinien omijać budynku Szkockiej Galerii Narodowej.
Szkocka Galeria Narodowa, fot. P. Jaskólski

Szkocka Galeria Narodowa, fot. P. Jaskólski

Szkockie Galerie Narodowe to w zasadzie kilka jednostek związanych ze sztuką. Bohaterką naszej recenzji jest Szkocka Galeria Narodowa usytuowana w centrum Edynburga. Zebrano tutaj dzieła od wczesnego renesansu do 1900 roku oraz kolekcję sztuki szkockiej od ok. 1600 do ok. 1900 r. Prócz tego można zwiedzać znajdującą się w pobliżu Szkocką Narodową Galerię Portretów z podobiznami najsłynniejszych twórców szkockiej historii oraz bogatą kolekcją fotografii, a także Galerię Sztuki Nowoczesnej i prezentującą sztukę współczesną oraz kolekcje dadaizmu i surrealizmu.

Szkocka Galeria Narodowa została uporządkowana w wyraźne sekcje, którym odpowiada przypisana im kolorystyka. I tak np. „Północny renesans i gotycki renesans” jest zielony, „Sztuka XVIII i XIX wieku” – niebieska, a „Od rokoko do Rewolucji” – czerwone. Bardzo pomaga się to zorientować w tym nietypowym gmachu, a dodatkowo – utrwalić przypisanie dzieła konkretnej epoce, choć sekcje odpowiadają raczej stylom, niż chronologii, co dodatkowo uświadamia, że niektóre epoki w sztuce współwystępowały.

Przede wszystkim, znajdziecie tu największe szkockie skarby malarstwa, ale również perełki światowej sztuki. W galerii renesansowej nie mogło zabraknąć Leonarda da Vinci, Hansa Memlinga (znanego nam z „Sądu Ostatecznego” w Muzeum Narodowym w Gdańsku) czy Łukasza Cranacha.

"Północny renesans i gotycki renesans", fot. W. Jaskólska

„Północny renesans i gotycki renesans”, fot. W. Jaskólska

Leonardo da Vinci - Madonna z kądzielą, 1501, fot. W. Jaskólska

Leonardo da Vinci – Madonna z kądzielą, 1501, fot. W. Jaskólska

Hans Memling - Wyśmiewanie Jezusa, 1485-90, fot. W. Jaskólska

Hans Memling – Wyśmiewanie Jezusa, 1485-90, fot. W. Jaskólska

Łukasz Cranach - Wenus i Kupidyn, 1530, fot. W. Jaskólska

Łukasz Cranach – Wenus i Kupidyn, 1530, fot. W. Jaskólska

"Od rokoko do Rewolucji", fot. W. Jaskólska

„Od rokoko do Rewolucji”, fot. W. Jaskólska

Jeśli „Szkocka Galeria Narodowa”, to oczywiście nie mogło tu zabraknąć tutejszych artystów, którzy dla nas mogą okazać się w ogóle nieznani, a szkoda. Mnie zachwyciły przede wszystkim portrety XIX-wiecznych szkockich artystów, takich jak sir Francis Grant (portrecista królowej Wiktorii) czy William Bell Scott (szkocki przedstawiciel prerafaelitów). Nie można im odmówić wyczucia estetyki przemawiającej w zasadzie do każdego odbiorcy. Co jednak charakterystyczne, szkoccy portreciści odznaczają się według mnie głównie dużą dozą wrażliwości i wyczucia w prezentacji modeli – są wybitnie dyskretni i nienachalni, a jednak potrafili ująć najważniejsze cechy portretowanych osób. Nie omijajcie ich obojętnie!

Sir Francis Grant - Anne Grant, Pani Markham, 1857, fot. W. Jaskólska

Sir Francis Grant – Anne Grant, Pani Markham, 1857, fot. W. Jaskólska

Angelica Kauffamann - Portret Michała Nowosielskiego, 1791-92, fot. W. Jaskólska

Angelica Kauffamann – Portret Michała Nowosielskiego, 1791-92, fot. W. Jaskólska

"Sztuka XVIII i XIX wieku", fot. W. Jaskólska

„Sztuka XVIII i XIX wieku”, fot. W. Jaskólska

Canaletto - Molo w Wnecji, 1795, fot. W. Jaskólska

Canaletto – Molo w Wnecji, 1795, fot. W. Jaskólska

Vincent van Gogh - Głowa wieśniaczki, 1885, fot. W. Jaskólska

Vincent van Gogh – Głowa wieśniaczki, 1885, fot. W. Jaskólska

William Bell Scott - Una i lew, 1860, fot. W. Jaskólska

William Bell Scott – Una i lew, 1860, fot. W. Jaskólska

James Archer - Lato w Glouchestershire, 1860, fot. W. Jaskólska

James Archer – Lato w Glouchestershire, 1860, fot. W. Jaskólska

Warto zwrócić też uwagę na umieszczone na wystawach tablice z cyklu „Zrozumieć sztukę”. Punktują one najważniejsze elementy znanych dzieł, tłumacząc ich znaczenie, a także przybliżając tajniki warsztatu artysty. Dodatkowo znalazło się tu miejsce na ciekawostki związane z danym obrazem, co doskonale zastępuje standardowych przewodników i pozwala skupić się na tych tematach, które dla nas są najciekawsze, nie narzucając jednocześnie konieczności słuchania o wszystkim.

Poster z cyklu "Zrozumieć sztukę", fot. W. Jaskólska

Poster z cyklu „Zrozumieć sztukę”, fot. W. Jaskólska

Na koniec – bardzo atrakcyjny sklep muzealny, gdzie możecie zaopatrzyć się w wysokiej klasy pamiątki i prezenty dla najbliższych, jak również w niedostępną w Polsce literaturę tematu. Jeśli jednak wolicie poprzestać na magnesach i widokówkach, to tutejsze ceny są znacznie wyższe niż w innych punktach miasta!

Sklepik w Galerii, fot. P. Jaskólski

Sklepik w Galerii, fot. P. Jaskólski

Szkocka Galeria Narodowa niczym nie odbiega od standardowych galerii, jakich wiele w innych metropoliach. Nie poznacie jednak szkockiej wrażliwości bez sprawdzenia, jakie dzieła sztuki cenią Szkoci i jak tworzą. Prócz setek wartościowych dzieł sztuki warto również zobaczyć sam budynek -nawiązujące do klasycznych świątyń sanktuarium sztuki.

Dojazd:

Szkocka Galeria Narodowa mieści się w samym centrum Edynburga, pomiędzy stacją kolejową Waverley i Zamkiem. Można tam dotrzeć na kilka sposobów:

  • Gallery Bus – kursuje między trzema oddziałami Szkockich Galerii Narodowych. Szczegóły znajdziecie tutaj.
  • autobusem / tramwajem – ponieważ to samo centrum, dojeżdża tutaj większość autobusów firmy Lothian, a także tramwaje. Wasz przystanek to Princess Street, rozkład znajdziecie tutaj.
  • samochodem – nie polecamy. Obok znajduje się jedynie parking dla osób niepełnosprawnych oraz niewiele miejsc postojowych przy pobliskich ulicach, zwykle płatnych.
  • pieszo – to zaledwie 10 min. spaceru od starego miasta. Szkocka Galeria Narodowa znajduje się u jego podnóża – na pewno traficie, schodząc w dół, na południe.
Godziny otwarcia:

Codziennie: 10:00 – 17:00
Czwartek: 10:00 – 19:00

Ceny biletów:

Wstęp wolny – przy wejściu można wrzucić dobrowolny datek.

Co łaska, fot. P. Jaskólski

Co łaska, fot. P. Jaskólski

Uwaga! Niektóre wystawy czasowe mogą być płatne.

Adres:

National Galleries of Scotland
The Mound
Edinburgh, EH2 2EL

Tel: +44 (0)131 624 6200
e-mail: enquiries@nationalgalleries.org
https://www.nationalgalleries.org

Aktualizacja:

Szkocka Galeria Narodowa została przez nas odwiedzona w maju 2015 r., wpis powstał w lipcu 2017 r.

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"