Czechy, Zlate Hory – Muzeum Miejskie

Zlate Hory znajdują się tylko dwa kilometry od granicy Polski i Czech. Miejscowe Muzeum Miejskie mieści się w dawnym budynku poczty. Gmach ten jest najcenniejszym zabytkiem architektury miasta i pochodzi z 1698 roku. Barokowa budowla, jedna z pierwszych stałych poczt na Śląsku w swoich progach gościła nie tylko gońców z listami, ale także cesarza Józefa II, książąt Dietrichstein oraz austriackich generałów – Laudona i von Lacy. O wizytach tych gości przypominają nam tablice pamiątkowe umieszczone w holu muzeum.
Zlate Hory, Muzeum Miejskie - sympatyczny czeski górnik.

Zlate Hory, Muzeum Miejskie – sympatyczny lekko sztywny czeski górnik.

Ekspozycja muzealna wystawiana jest na trzech poziomach. Poza parterem i pierwszym piętrem Muzeum Miejskie zagospodarowało także swoje piwnice. Budynek z dużą dbałością przygotowano do obsługi osób niepełnosprawnych. Całość ekspozycji została opisana po czesku, jednak na parterze w informacji można pobrać (na czas zwiedzania) przewodniki w języku polskim i angielskim.

Parter:

Na parterze muzeum, oprócz biura i kas znajduje się ekspozycja poświęcona oryginalnej roli jaką pełnił budynek muzeum w XVII i XVIII wieku. Wystawa przedmiotów prezentujących wygląd dawnej poczty cesarstwa Austro-Węgierskiego obejmuje między innymi sejfy, przyrządy do pisania, czapki, odbiorniki radiowe, liczne mapy oraz kamienie graniczne. Parter muzeum wykorzystywany jest też jako galeria, w której prezentują swoje prace lokalni artyści z Czech i Polski.

Zlate Hory, Muzeum Miejskie - Zbiór latarni górniczych. Fot. Paweł Lech

Zlate Hory, Muzeum Miejskie – Zbiór latarni górniczych. Fot. P. Lech

Pierwsze piętro:

Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa ukazująca historię Zlatych Hor – od XII wieku do czasów współczesnych. Zlate Hory są powiązane przede wszystkim z rozwojem lokalnego górnictwa. Z okolicznych skał wydobywano złoto, srebro, miedź oraz związki siarki. Górnictwo dało miastu nazwę oraz najsłynniejszego mieszkańca – Henryka Horelicę. Człowiek ten jako jeden z ostatnich tradycyjnych poszukiwaczy złota był prawdziwą ikoną Zlatych Hor. Muzeum Miejskie oddało mu honory dedykując mu jedno z pomieszczeń jako salę pamięci.

Zlate Hory, Muzeum Miejskie - Piryt. Fot. Paweł Lech

Zlate Hory, Muzeum Miejskie – Piryt. Fot. P. Lech

Główną treść ekspozycji znajdującej się na pierwszym piętrze stanowią eksponaty związane z górnictwem i minerałami. Możemy tu oglądać średniowieczne modele kopalni, wystawę minerałów (w tym próbki złotonośnych piachów i fragmenty złotych „żył”), liczne górnicze fotografie oraz dużą kolekcję narzędzi wykorzystywanych przez górników.

Zlate Hory, Muzeum Miejskie - Czeska kuchnia to nie tylko knedliczki... A nie, zaraz.. Fot. Paweł Lech

Zlate Hory, Muzeum Miejskie – Czeska kuchnia to nie tylko knedliczki… A nie, zaraz.. Fot. P. Lech

Małym dodatkiem do treści związanych z górnictwem jest sala poświęcona historii miasta i pobliskiego zamku Edelštejn. Ciekawie prezentują się też sale poświęcone lokalnej XIX i XX-wiecznej etnografii. Obejmują one zbiory oryginalnych eksponatów, w tym na przykład zestawy ponad stuletnich nart i łyżw.

Zlate Hory, Muzeum Miejskie - Narty, łyżwy i inne sprzęty. Fot. Paweł Lech

Zlate Hory, Muzeum Miejskie – Narty, łyżwy i inne sprzęty. Fot. P. Lech

Wystawa w piwnicy:

W piwnicy budynku znajduje się rekonstrukcja sali tortur, która przypomina smutną kartę lokalnej historii. Bardzo silna inkwizycja działająca na terenie Cesarstwa Austriackiego dotarła także do Zlatych Hor. W podziemiach zgromadzono repliki narzędzi stosowanych między innymi przez Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu. Poza wyszukanymi torturami owy inkwizytor stosował także „tradycyjne” palenie na stosie, próbę wody oraz próbę wysokości.

Zlate Hory, Muzeum Miejskie - Rekonstrukcja współczesnej kopalni. Fot. Paweł Lech

Zlate Hory, Muzeum Miejskie – Rekonstrukcja współczesnej kopalni. Fot. P. Lech

Ponadto w podziemiach można jeszcze zobaczyć rekonstrukcję współczesnej kopalni. Wystawa upamiętnia nowoczesne górnictwo istniejące w Zlatych Horach od czasów CSRS, aż do upadku komunizmu. Zwiedzający mogą zobaczyć z bliska wiertarki udarowe, ładowarki, taśmy oraz sprzęt ratowniczy.

Muzeum Miejskie w Zlatych Horach to mała, lokalna placówka ukazująca w tradycyjny sposób, bez zbędnych fajerwerków historię okolicy. Jeśli będziecie zwiedzali pobliskie zamki oraz jaskinie, to w przerwie pomiędzy kolejnymi punktami warto zatrzymać się na chwilę w tym muzeum. Ekspozycja muzealna w naprawdę niezły sposób zarysowuje dzieje miasta, które od zawsze było związane z górnictwem. Z górnictwem które w zależności od czasów przynosiło mu zarówno dobrobyt jak i upadek.

Zlate Hory, Muzeum Miejskie - Barokowy budynek poczty i siedziba muzeum. Fot. Paweł Lech

Zlate Hory, Muzeum Miejskie – Barokowy budynek poczty i siedziba muzeum. Fot. P. Lech

Dojazd i zwiedzanie:
Zlate Hory znajdują się tylko 6 km od centrum Głuchołazów. Do tego niewielkiego miasteczka możemy dojechać z Polski drogą wojewódzką nr 411. Muzeum zlokalizowane jest przy głównej ulicy miasta – ul. Swobody. Charakterystyczny niebieski, barokowy budynek dawnej poczty otoczony jest renesansowymi kamieniczkami.
Blisko Muzeum Miejskiego znajduje się przystanek autobusowy – Zlate Hory, szkoła. Dworzec kolejowy w Zlatych Horach jest ostatnią stacją kolejową na linii Mikulovickiej. Znajduje się on 2 km od centrum miasta.

Godziny otwarcia:
Od grudnia do stycznia Muzeum Miejskie Zlate Hory jest zamknięte.
W listopadzie oraz od lutego do kwietnia:
Wtorek – piątek 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00
Maj – czerwiec oraz wrzesień – październik:
Wtorek – piątek 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00
Sobota 9.00 13.00
Lipiec – sierpień:
Poniedziałek – piątek 9.00 –12.00, 13.00 17.00
Sobota – niedziela 10.00 16.00

Ceny biletów:
– dorośli 30,- Kč
– ulgowy 20,- Kč

Adres:
Městské muzeum
nám. Svobody 94
793 76  Zlaté Hory

Muzeum Miejskie
ul. Swobody 94
793 76 Zlate Hory
http://zlatehory.cz/mestske-muzeum/d-305493/p1=36168

About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.