Czechy, Liberec – Centrum Nauki IQlandia

O centrum nauki w Libercu słyszałem już kilka lat temu. Że najstarsze i największe w Czechach. Że od niedawna w nowej siedzibie. Że robią fajne pokazy naukowe. Więc będąc służbowo w Bogatyni, wykorzystałem wolne popołudnie, żeby pozwiedzać. Muszę przyznać, że się nie zawiodłem. IQlandia jest po prostu bardzo dobrym centrum nauki. Szkoda tylko, że miałem tak mało czasu.
IQlandia Centrum Nauki Liberec Czechy (9)

Centrum Nauki iQlanda w Libercu, fot.P. Jaskólski

Centrum Nauki iQlandia znajduje się zaledwie trzydzieści parę kilometrów od granicy z Polską. Dojazd jest bardzo prosty, a dodatkowo poza sezonem jest banalnie z parkowaniem (jeśli wykorzystacie parking pod centrum nauki). Sam budynek jest nowoczesny, z ekspozycją plenerową i przynajmniej gdy ja zwiedzałem, nie było wielkich tłumów w środku. Dodatkowo prawie wszystkie ekspozycje, materiały i ulotki są dostępne po czesku, polsku i angielsku. To naprawdę pomaga poczuć się doskonale podczas  zwiedzania i odkryć wszystko, co jest tu prezentowane.

IQlandia Centrum Nauki Liberec Czechy (10)

Logo Centrum Nauki iQlandia i rampa do wchodzenia, fot. P. Jaskólski

IQlandia ma do zaproponowania 10 tysięcy metrów kwadratowych: wystawy stałe, laboratorium, pokazy naukowe, planetarium i wystawy czasowe. Całość jest nie do zobaczenia w ciągu trzech godzin (niestety tylko tyle miałem). Wiem, że to brzmi jak banał, ale żeby zobaczyć wszystko zarezerwujcie sobie cały dzień. Dodatkowe atrakcje – pokazy naukowe i zajęcia warsztatowe – realizowane są w języku czeskim. Jeśli zbierze się grupa minimum 10-osobowa, można wcześniej umówić się na zajęcia w innym języku. W planetarium jest realizowany około godzinny pokaz – 40-minutowa projekcja filmu i komentarz z pokazem na żywo. Bilet jest jednorazowy – jeśli wyjdziecie poza teren iQlandii, to już nie wrócicie do środka.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zwiedzanie wystaw stałych iQlandii to wchodzenie krętą rampą od dołu do góry i kolejne poziomy do odkrycia. Zaczynamy od podziemi – od piwnicznego GEOlabu, czyli ekspozycji poświęconej geologii, planecie Ziemi oraz paleontologii. W podziemiach znajdują się również wystawy czasowe. Gdy zwiedzałem iQlandię, prezentowana akurat była  wystawa o tajnych broniach II wojny światowej. Później wychodzimy na parter, gdzie czeka na nas wystawa „Wodny Świat” i fontanna wodna. Jest to doskonała zabawa z wodą, ale również z dźwiękiem i światłem. Na tym poziomie znajduje się również restauracja, strefa odpoczynku dla zwiedzających i automaty z jedzeniem i piciem.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Na następnych poziomach zlokalizowano kolejne tematyczne wystawy: „Geo”, „Żywioły”, „Człowiek”, „Zmysły”, „Talent”, „Kosmo”… I tak aż do szczytu, na którym znajduje się taras widokowy oraz kilka eksponatów związanych z dźwiękiem. Nie będę ich wszystkich szczegółowo opisywał, chociażby dlatego że cały czas się zmieniają i zaledwie dwa miesiące po moim zwiedzaniu część już nie istnieje, a w ich miejscu pojawiły się inne. To sprawia, że można tu przyjechać ponownie i być zaskoczonym czymś zupełnie nowym. Wszystkie ekspozycje są świetnie zaaranżowane przestrzennie, są miejsca, gdzie o konkretnych godzinach odbywają się mini pokazy wybranych eksponatów (np. tornado ogniste czy grający transformator Tesli).  Jednak są wystawy, które szczególnie zapadły mi w pamięć. Jedna z nich to „Czesi dla świata” – iQlandia chwali się czeskimi wynalazcami, naukowcami i prezentuje ich dorobek. I to również tych obecnie działających. Mimo posterowej formy,  jest ona mega ciekawa. Wiedzieliście na przykład, że śrubę okrętową wynalazł Czech?

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Sex – temat trudny do zaprezentowania – był tematem wystawy „Seksmisja”. To jedyne miejsce, w którym obowiązywał wstęp od 12 roku życia (choć nie było to jakoś rygorystycznie kontrolowane na wejściu). Wszystko o dojrzewaniu, miłości, prokreacji, rodzeniu i dewiacji. IQlandia szczyci się, że „Seksmisja” przygotowana była ze specjalistami – psychologami dziecięcymi i seksuologami. I że to największa tego typu wystawa w Europie. Muszę przyznać, że ekspozycja prezentowała się dobrze, ciekawie i kompleksowo. Interaktywne eksponaty, prezentacje i sporo ciekawostek na planszach. Minus – na „Seksmisji” zabrakło polskich podpisów pod eksponatami.

W tym momencie w iQlandii niestety już jej nie ma (zastąpiła ją nowa wystawa o talentach i predyspozycjach). A szkoda.

IQlandia Centrum Nauki Liberec Czechy (2)

Nauka w domu, fot. P. Jaskólski

Liberec, Centrum Nauki IQlandia, Czechy (12)

Instalacje w domu, fot. P. Jaskólski

Najbardziej spodobała mi się jednak wystawa „Nauka w domu”. Jest ona o tym, jak działają przedmioty wykorzystywane przez nas na co dzień. Jak działa lodówka, pralka, zlew, żelazko. Również jak wyglądają instalacje wodne, elektryczne i gazowe w naszych domach. Jest to wystawa otwierająca oczy – w końcu nauka to nie tylko laboratoria, instytuty, czy nawet centra nauki. Nauka otacza nas codziennie ze wszystkich stron. Oprócz urządzeń codziennego użytku na wystawie są również eksponaty prezentujące zjawiska fizyczne np. prawo Archimedesa czy indukcję elektromagnetyczną. Dodatkowo można tu sporo rzeczy porobić samemu – wyprodukować prąd, zagrać na harfie bez strun, pobawić się tereminem… Naprawdę jest czym się zająć.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Czy warto? Oczywiście, że tak – jest to jedyne znane mi zagraniczne centrum nauki porównywalne wielkością do Centrum Nauki Kopernik, w którym można swobodnie zwiedzać ekspozycje w języku polskim. IQlandia jest bardzo dobrze zrobiona. Niektóre wystawy przebijają wszystko, co do tej pory widziałem w podobnych miejscach, a cały czas pojawiają się nowe ekspozycje. Poza tym, nie udało mi się jeszcze zobaczyć pokazu naukowego i pójść do planetarium. Na pewno tu wrócę!

Liberec, Centrum Nauki IQlandia, Czechy (3)

Humanoidalny robot Thespian – jedna z największych atrakcji, fot. P. Jaskólski

Dojazd:

  • autobusem: Wysiadając na dworcu autobusowym skierujcie się ulicą Vaňurova w prawo, następnie prosto ulicą Mrštíkova i w prawo w ulicę U Nisy. IQlandia znajduje się po lewej stronie. Trasa do pokonania w 8 minut. Aktualny rozkład jazdy sprawdzicie tutaj.
  • pociągiem: Wysiadając na dworcu głównym skierujcie się do centrum ulicą 1. máje (1 maja), skręćcie w prawo w ulicę Mrštíkova i znów w prawo w ulicę U Nisy. IQlandia znajduje się po lewej stronie. Trasa do pokonania w 10 minut. Aktualny rozkład jazdy sprawdzicie tutaj.
  • samochodem: Jadąc przez Liberec główną trasą 35 (E442), skręćcie w ulicę Košická. Po przejechaniu kilkuset metrów skręćcie na światłach w lewo. Przed iQlandią znajduje się spory parking dla samochodów osobowych i autobusów. Dla zwiedzających centrum nauki jest on płatny 50,- Kč / 2,5 €. Dla pozostałych 150,- Kč / 6,- €. Zdecydowanie jest to lepsze i tańsze rozwiązanie niż parkowanie w okolicznych uliczkach. Ważna informacja: jadąc od strony Polski (ja jechałem z Bogatyni), nie ma konieczności wykupywania winiety (dopiero za Libercem zaczynają się płatne odcinki dróg).

Godziny otwarcia:

wrzesień – kwiecień:
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek, niedziela: 9:00 – 17:00
sobota: 9:00 – 19:00

maj – czerwiec:
poniedziałek – piątek, niedziela: 9:00 – 17:00
sobota: 9:00 – 19:00

lipiec – sierpień, święta:
poniedziałek – niedziela: 9:00 – 19:00

Ceny biletów:

Ekspozycja
Bilet normalny – 230,- Kč / 9,- € (powyżej 15 roku życia)
Bilet ulgowy – 130,- Kč / 5,5 € (dzieci 3-15; ISIC/ITIC, senioży powyżej 60 roku)
Bilet rodzinny – 610,- Kč / 22,5 € (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci)
Bilet rodzinny – 440,- Kč / 16,5 € (1 osoba dorosła i 2 dzieci)

Planetarium
Bilet normalny – 100,- Kč / 4,5 € (powyżej 15 roku życia)
Bilet ulgowy – 70,- Kč / 3,5 € (dzieci 3-15; ISIC/ITIC, senioży powyżej 60 roku)
Bilet rodzinny – 310,- Kč / 8,5 € (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci)
Bilet rodzinny – 220,- Kč / 16,5 € (1 osoba dorosła i 2 dzieci)

Ekspozycja i Planetarium
Bilet normalny – 300,- Kč / 11,5 € (powyżej 15 roku życia)
Bilet ulgowy – 180,- Kč / 7,- € (dzieci 3-15; ISIC/ITIC, senioży powyżej 60 roku)
Bilet rodzinny – 890,- Kč / 33,5 € (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci)
Bilet rodzinny – 650,- Kč / 25,5 € (1 osoba dorosła i 2 dzieci)

Grupy powyżej 15 osób – 10% zniżki
Dzieci poniżej 3 roku życia – za darmo

Szkoły
Ekspozycja – 100,- Kč / 4,- €Planetarium – 60,- Kč / 2,5 €
Ekspozycja i Planetarium – 150,- Kč / 6,- €

Adres:

Centrum Nauki iQlandia
Nitranská 10
460 07 Liberec
Czechy

tel. (+420) 486 103 090
e-mail: info@iQlandia.cz

www.iqlandia.cz

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.