Węgry, Budapeszt – Budynek Parlamentu w Budapeszcie

Budynek Parlamentu w Budapeszcie to jeden z największych i najpiękniejszych tego typu gmachów na świecie. Wizytówka całych Węgier majestatycznie góruje nad Dunajem, po pesztańskiej stronie stolicy. Országház (bo tak nazywa się parlament po węgiersku) to jeden z „obowiązkowych punktów” do odwiedzenia podczas zwiedzania kraju bratanków.

budynek-parlamentu-w-budapeszcie-orszaghaz-wegry-budapeszt-27

Budynek parlamentu w Budapeszcie, fot. P. Jaskólski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Siedziba węgierskiego parlamentu została zaprojektowana przez architekta Imre Steindla. Neogotycki budynek wzniesiono po połączeniu trzech miast (Óbudy, Budy oraz Pesztu) w jedno – Budapeszt. Powstał on z okazji 1000-lecia państwa i miał świadczyć o jego sile. Wznosiło go 1000 budowlańców przez 17 lat. Budynek parlamentu w Budapeszcie to jeden z największych tego typu gmachów na całym świecie. Zajmuje on 18 tys. m2, a  w jego wnętrzu mógłby się zmieścić drapacz chmur. Do budowy wykorzystano m.in. 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł.

Główna fasada (licząca 268 metrów długości) wznosi się od strony Dunaju, natomiast główne wejście (przed którym codziennie o godzinie 12:00 następuje uroczysta zmiana warty) znajduje się od strony Kossuth Lajos tér. Budynek Parlamentu w Budapeszcie jest symetryczną budowlą – nawet układ pomieszczeń w obu skrzydłach jest ten sam.  Pośrodku bryły znajduje się olbrzymia kopuła. W najwyższym miejscu mierzy ona 96 metrów i znacząco góruje nad okoliczną zabudową. Jest ona identycznej wielkości co znajdująca się paręset metrów dalej kopuła bazyliki św. Stefana. Miało to symbolizować równość władzy świeckiej i duchownej.

budynek-parlamentu-w-budapeszcie-orszaghaz-wegry-budapeszt-11

Dawna Izba Wyższa, fot. P. Jaskólski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jednak jeszcze piękniej Országház prezentuje się wewnątrz. Wszędzie bogactwo i złoto. Freski, malowidła, witraże, rzeźby. Kolejne korytarze – kolejne zdobne wnętrza. W węgierskim parlamencie znajduje się 691 pomieszczeń, 29 klatek schodowych, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy. Najbardziej reprezentacyjne i najpiękniejsze to: Dawna Izba Wyższa, Hol Główny oraz kuluary obok Sali pod Kopułą.

W Izbie Niższej oraz Wyższej na ścianach umieszczono sześć herbów dynastii panujących na Węgrzech: Arpadów, Andegawenów, Korwinów, Jagiellonów, Zápolyów oraz Habsburgów. Nasz wzrok przykuł szczególnie biały orzeł na czerwonym tle reprezentujący oczywiście Jagiellonów.

W środku budynku parlamentu, pod samą kopułą, przechowywana jest największa relikwia narodu węgierskiego – korona świętego Stefana oraz jego berło i jabłko królewskie. Są to symbole państwowości Węgier. W 1944 roku została ona wywieziona z Węgier (najprawdopodobniej przez niemieckich okupantów lub węgierskich faszystów). Odnalazła się po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych i w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku wróciła szczęśliwie do Węgier. Od 2000 roku koronę i insygnia królewskie można ponownie oglądać w gmachu parlamentu. Niestety, jest to też jedyne miejsce, gdzie nie można robić zdjęć.

budynek-parlamentu-w-budapeszcie-orszaghaz-wegry-budapeszt-6

Hol Główny, fot. P. Jaskólski

Po zwiedzeniu pomieszczeń parlamentu, w podziemiach czeka na nas jeszcze wystawa prezentująca wybrane detale architektoniczne, sporej wielkości makietę oraz kamienne rzeźby. Eksponowane są tu też plansze przedstawiające prace konserwatorskie wykonane, żeby utrzymać Budynek Parlamentu w Budapeszcie w jak najlepszym stanie. Jest to doskonałe miejsce, aby po prostu odpocząć.

Dodatkową atrakcją czekającą na zwiedzających z ważnym biletem wstępu do budynku parlamentu, jest wystawa poświęcona dziejom węgierskiego parlamentaryzmu. Jest ona ułożona chronologicznie. Można na niej prześledzić historię Węgier, kolejnych ich władców, a także zmiany ustrojów. Wystawa jest bardzo dobrze zrobiona. Z powodzeniem wykorzystano tu multimedia. Na nas największe wrażenie zrobiły animowane postacie, prezentujące wybrane wydarzenia z dziejów Węgier. Na wystawie znajduje się również spora ilość starych dokumentów, a także autentyczne zabytki. Wśród nich, postrzelana flaga z rewolucji 1956 r., przez 33 lata ukrywana przez polskich patriotów, którzy przywieźli pomoc humanitarną dla węgierskich powstańców.

budynek-parlamentu-w-budapeszcie-orszaghaz-wegry-budapeszt-13

Makieta budynku parlamentu, fot. P. Jaskólski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Budynek Parlamentu w Budapeszcie towarzyszył nam właściwie przez całą naszą wycieczkę. Jest doskonale widoczny np. ze wzgórza zamkowego czy z budapesztańskich mostów. Bardzo gorąco polecamy też skorzystanie z tramwajów wodnych i przepłyniecie wzdłuż jego fasady. Jednak najpiękniejszy wydał nam się on nocą, oglądany z bulwarów po drugiej stronie Dunaju.

Był to dla nas obowiązkowy punkt na liście miejsc do zobaczenia na Węgrzech i nie zawiedliśmy się. Budynek Parlamentu w Budapeszcie to naprawdę klasa sama w sobie. Prawdziwa perełka. Cały czas po głowie chodziło nam porównanie go z naszym sejmem. W tym zestawieniu jednak budynek na Wiejskiej w Warszawie wypada co najwyżej przeciętnie. Gorąco polecamy zwiedzanie parlamentu węgierskiego nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Naprawdę warto, szczególnie że bilety wstępu dla obywateli UE są w dobrej cenie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zwiedzanie:

Według przewodników zwiedzanie parlamentu trwa około 45-50 minut. Nam zwiedzenie wnętrz z wycieczką, a później oglądanie wystawy zajęło niecałe dwie godziny.

Budynek Parlamentu w Budapeszcie zwiedza się w grupach z przewodnikiem. Jest dostępnych kilka wersji językowych zwiedzania, ale oprócz tego są też różnojęzyczne audioprzewodniki (także po polsku).

Bilety warto nabyć wcześniej, gdyż na miejscu może być z tym spory problem, szczególnie w sezonie turystycznym.

Przed wejściem zostaniemy poddani dokładnej kontroli, podobnie jak na lotniskach. Nie wejdziemy więc z dużymi torbami, plecakami, ostrymi przedmiotami typu pilniki czy nożyczki, a także większymi butelkami z płynami.

W środku nie ma też dostępnych toalet – warto pamiętać o skorzystaniu przed wejściem.

Dojazd:

  • metro – najprostszy sposób na podróżowanie w Budapeszcie. Budunek Parlamentu znajduje się tuż przy stacji czerwonej lini metra – Kossuth Lajos tér. Pociągi metra jeźdzą co 2-10 minut, w godzinach od 4:30 do 23:30. Aktualny rozkład całej komunikacji miejskiej znajdziecie na stronie www.futar.bkk.hu.
  • tramwaj – najbliższy przystanek to Országház, látogatóközpont. Zatrzymują się tu tramwaje lini nr 2 i 2*
  • autobus – najbliższe przystanki to Markó utca i Batthyány-örökmécses dla lini nr 15 i 115.
  • trolejbus – najbliższy przystanek to Kossuth Lajos tér M. Zatrzymują się tu trolejbusy lini nr 70, 78 i 78*
  • tramwaj wodny – Tuż koło parlamentu znajduje się przystań tramwaju wodnego – Kossuth Lajos tér. Zatrzymują się tu łódki z kursów nr 2 i 11. Bardzo gorąco polecamy ten sposób podróżowania po Budapeszcie.
  • rower miejski – niedaleko budynku parlamentu znajdują się dwie stacje wypożyczenia rowerów miejskich: Vécsey utca i Szalay utca – Falk Miksa utca. Należą one do systemu Bubi, więcej informacji na stronie www.molbubi.bkk.hu

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 8:00 – 18:00
sobota – niedziela: 8:00 – 16:00

Ceny biletów:

Bilet normalny – 2200,- HUF (dla dorosłych obywateli EU)
Bilet ulgowy – 1200,- HUF (dla obywateli EU w wieku 6-24 lat)

Bilet normalny – 5400,- HUF (dla dorosłych spoza EU)
Bilet ulgowy – 2800,- HUF (dla osób spoza EU w wieku 6-24 lat)

Audioprzewodnik dostępny w językach: węgierski, angielski, polski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, serbski, chorwacki, słowacki, rumuński.

Uwaga, w okresie sesji parlamentarnych mogą być ograniczenia w dostępności zwiedzania budynku parlamentu w Budapeszcie.

Adres:
Budynek Parlamentu w Budapeszcie

Kossuth Lajos tér 1-3
Budapest, 1055 Węgry

tel: +36 (1) 441 4415 / +36 (1) 441 4904
e-mail: idegenforgalom@parlament.hu

www.parlament.hu

Aktualizacja:
Budynek Parlamentu w Budapeszcie zwiedzaliśmy we wrześniu 2016 roku, wpis powstał w styczniu 2017 roku.

About Paweł Jaskólski

Archeolog, popularyzator nauki, autor licznych warsztatów, pokazów i zajęć edukacyjnych. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. Zafascynowany średniowiecznymi miastami, rzemiosłem i zamkami krzyżackimi, co zawdzięcza udziałowi w licznych ekspedycjach archeologicznych na Pomorzu Gdańskim.