„1863. Gra o niepodległość”

Warszawa. Fot. Paweł Lech

Warszawa. Fot. Paweł Lech

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego była obchodzona na różne sposoby. To dramatyczne i niezwykle ważne wydarzenie zostało upamiętnione przez władze państwowe i samorządowe ale także przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia obywatelskie – głównie grupy dziewiętnastowiecznych odtwórców historycznych.  Na przełomie stycznia i lutego liczne projekty upamiętniające Powstanie, zarówno edukacyjne, kulturalne jak i naukowe pojawiały się i znikały bez większego echa. Tak oto doczekaliśmy się kolejnych sztampowych tablic pamiątkowych (Lublin), licznych inscenizacji potyczek powstańczych (Sosnowiec, Węgrów), fabularyzowanego filmu produkcji TVP Historia (YT) i prawdziwej, choć bardzo mało promowanej perły w tym towarzystwie – wystawy Muzeum Historii Polski pod tytułem „1863. Gra o niepodległość”.

Rząd Narodowy. Fot. Paweł Lech

Komitet Centralny jako tymczasowy Rząd Narodowy. Fot. Paweł Lech

Od 22 stycznia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, trochę na uboczu, ale jednak w głównym holu eksponowana jest wystawa „1863. Gra o niepodległość”. Projekt ten ma na celu kompleksowe zaprezentowanie Polski z okresu Powstania Styczniowego. Ekspozycja przyjęła formę labiryntu, w którym zapoznajemy się ze skomplikowanymi nastrojami społecznymi  i politycznymi sprzed 150 lat.

Warszawa. Fot. Paweł Lech

Warszawa. Fot. Paweł Lech

Zróżnicowana przestrzeń wystawy ukazuje nam zarówno dziewiętnastowieczny salon literacki jak i warszawską ulicę natchnioną patriotyczną atmosferą. Kolekcja grafik i zdjęć przedstawia nam rozwijającą się Warszawę i Królestwo Polskie jako gospodarczą forpocztę Cesarstwa Rosyjskiego. Z drugiej strony możemy obserwować postępującą rusyfikację w tym pojawienie się stylu bizantyjsko-ruskiego.

Rusyfikacja w architekturze. Fot. Paweł Lech

Rusyfikacja w architekturze. Fot. Paweł Lech

W przestrzeni wystawy bierzemy udział w interaktywnej grze. Wcielamy się w rodzinę zaangażowaną w działalność konspiracyjną i wspólnie z naszymi nowymi bohaterami odtwarzamy jej losy. Na początku dostajemy jedną z trzech kart pracy i wypełniając ją poznajemy historię Powstania. Część ekspozycji objęta grą jest specjalnie oznakowana. Gra jest ważnym wątkiem wystawy, jednak udział w niej nie jest niezbędny do zwiedzania.

Branka! Fot. Paweł Lech

Branka! Fot. Paweł Lech

Cała wystawa jest nastawiona na permanentną interakcję ze zwiedzającym. W wielu miejscach możemy posłuchać tekstów na temat powstania, a jednym z efektowniejszych eksponatów jest strefa poświęcona brance. W tym miejscu naszym zadaniem jest ucieczka przed oddziałami kozackimi. Jeśli nam się nie uda zostaniemy zesłani na Syberię…

Car i język rosyjski w szkole. Fot. Paweł Lech

Car i język rosyjski w szkole. Fot. Paweł Lech

Sama ekspozycja została wzbogacona licznymi zdjęciami (w tym fotografiami Karola Beyera), obrazami Malczewskiego, rycinami Grottgera oraz mapami i kilkoma eksponatami multimedialnymi. Szkoda, że wystawa znajdujące się w takim miejscu jak BUW, odwiedzanym przez dużą ilość obcokrajowców została wykonana tylko w języku polskim. Brakuje też na niej eksponatów historycznych – stroje, broń i medal byłyby przysłowiową „wisienką na torcie”.

Hamlet Polski. Fot. Paweł Lech

Hamlet Polski. Fot. Paweł Lech

Na wystawie są prowadzone lekcje muzealne oraz warsztaty. Sama ekspozycja ma być mobilnym centrum pamięci o Powstaniu i będzie udostępniana instytucjom kultury i oświat. Gdzie pojedzie po 24 lutego? Tego jeszcze nie wiemy 🙂

Dojazd:

Autobusy: 105, 118, 128, 185 – do przystanku Biblioteka Uniwersytecka

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – niedziela 10:00-18:00

Ceny biletów:

Normalny – 8,- PLN

Ulgowy – 5,- PLN

Rodzinny – 15,- PLN (min. trzy osoby)

Adres:

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie,

sala wystawowa (nr 097) na parterze,

ul. Dobra 56/66

BUW


About Paweł Lech

Absolwent - Archeolog. Zleceniobiorca Centrum Nauki Kopernik. Blogowania uczył się na silniku wordpress, pracując nad stroną koła naukowego SKN Hanza. Archeologia zawsze jest numerem jeden. Poza archeologią interesuje się muzealnictwem, podróżami, wspinaczką górską (E!5642) i piłką nożną.