„Na zawsze Twój – o flircie, miłości i więziach”

Jeśli wybieracie się na walentynki do Szwajcarii, to najlepszym miejscem dla zakochanych będzie romantyczna Lucerna, z wąskimi zaułkami, kolorowymi kamienicami, wystawami pełnymi najróżniejszych czekoladek i słynnymi drewnianymi mostami (bo co lepiej łączy niż most, który przetrwał ponad sześć wieków?).

Warto również zajrzeć na czasową wystawę w tamtejszym Muzeum Historycznym, którą prezentuje do końca marca wystawę traktującą o miłości – tej historycznej, ale głównie współczesnej. Będąc jedną z bardziej nowoczesnych jednostek kulturalnych w całym kantonie, Muzeum postawiło sobie za cel trafienie z ciekawym przekazem również do tak trudnej grupy wiekowej, jaką jest młodzież 14+. Czy to się udało?

Wejście na wystawę, fot. W. Rydzyńska

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak – odpowiedni nastrój, tematy tabu, wykorzystanie Internetu, radia i filmu, odrobina romantyzmu i duża dawka modernizmu w wystroju wnętrza… To chyba tego potrzebuje młodzież? Wydaje się jednak, że temat potraktowany został dość płytko (choć mogliśmy coś przeoczyć, gdyż cała wystawa przygotowana została tylko po niemiecku, co jednak nie dziwi w przypadku „czasówki”). Po tego rodzaju przedsięwzięciu spodziewałabym się, że pozwoli uczestnikowi lepiej poznać siebie i swoje związki z innymi ludźmi, a nie tylko zaprezentuje kilka aspektów miłości i zakochania okraszonych frymuśnymi nowinkami technicznymi.

Co nie zmienia faktu, że spędzony tam czas był świetną zabawą i z pewnością nie nazwałabym go straconym! Wspomniany już nastrój tworzy czarno-różowa stylistyka sali, co sprytnie wykorzystano, tworząc z czarnych ścian jedną wielką tablicę, po której można pisać różową kredą wszelkie wyznania miłosne, tak lubiane w okresie szczenięcych zauroczeń. Też tam swoje zostawiliśmy 🙂 Od wejścia więc zwiedzający zostaje zręcznie zaangażowany w tematykę wystawy.

„Ściana miłości”, fot. W. Rydzyńska

Sama wystawa pozostaje w cieniu atrakcyjniejszych dla młodych ludzi rozwiązań technicznych, a szkoda. Zgromadzono tam dosyć ciekawą kolekcję listów miłosnych i XIX-wiecznych walentynek. Ślubnych zdjęć i nieodłącznych w dniu zaślubin gadżetów. Afrodyzjaków, prezerwatyw i wiktoriańskich fotografii erotycznych, fallusów na szczęście, bielizny erotycznej i wibratorów, a także wyjątkowo oryginalnych miłosnych amuletów w postaci na przykład dłoni zaciśniętej w figę. Nie zabrakło tu również elementów erotyczno-miłosnych z najodleglejszych zakątków świata, a nawet Barbie i Kena, jako wzoru związku w zachodniej kulturze. Dziewczęta najwięcej czasu spędzają przy centralnie ustawionym kufrze posagowym, który można bez obaw przejrzeć pod kątem zawartości.

Wystawa z kufrem posagowym, fot. W. Rydzyńska

Nowoczesną stronę wystawy reprezentują m.in. monitory multimedialne (oparte na systemach Macintosha, a nie Microfortu – jak w przypadku polskich – co owocuje dużo lepszą sprawnością i bezawaryjnością). Można na nich posłuchać LoveRadio z wywiadami i raportami związanymi z tematem miłości, ale także wysłać sms-ową lub facebookową „walentynkę”. Ciekawą inicjatywę reprezentuje również fotograficzne LoveStory , rozwijane każdego tygodnia przez parę artystów ze Spiez.

LoveRadio i stanowiska multimedialne, fot. W. Rydzyńska

Najatrakcyjniejszą część wystawy stanowi jednak kącik okraszony wiele mówiącą nazwą: LoveLounge. Siedząc na różowej kanapie lub fotelu, w towarzystwie bukietów kwiatów i maszyny grającej (na której za 1 CHF można wybrać jeden z kilkunastu miłosnych utworów – przynajmniej one zdarzają się w bardziej romantycznym języku niż niemiecki…), zakochane pary mają możliwość skorzystania z kilku gier towarzyskich, zachęcających do nawiązania bliższych kontaktów…

A co Wy myślicie o takiej formie mówienia o miłości i seksie? Czy w dobie upadających w naszych szkołach lekcji Wychowania do Życia w Rodzinie nie przydałaby się nam taka wystawa w Polsce?

„Na zawsze Twój – o flircie, miłości i więziach”

Historisches Museum Luzern, 5.09.2012 – 3.03.2013

Adres:

Historisches Museum Luzern

Pfistergasse 24
6003 Luzern
Tel: + 41 228 54 24
E-mail: info@hml.ch

www.ewig-dein.ch

About Wioleta Jaskólska

Absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, założycielka SKN Hanza. Zainteresowana okresem wędrówek ludów i wczesnym średniowieczem, głównie w basenie Morza Bałtyckiego, a także zastosowaniem geodezji w archeologii. Inspektor ochrony zabytków, a w wolnych chwilach nałogowy "zwiedzacz"